בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דבל'ה, מישהו ישאיר את התיק 
 
 
יואב הר עוז

יואב הר עוז שמח שדפנה גורשה מהשגריר, וגם הוא לא מרוצה מ"דבל'ה עולמי" - יותר מדי דב נבון למדינה קטנה אחת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

השגריר

אמש הייתה זו שירת הברבור של דפנה המקופחת. הפרדה ההולנדית עזבה את התכנית והשאירה מאחוריה תיק. לא ששאר המתמודדות הרבה יותר טובות ממנה, אבל גם לקינת קיפוח הרב- תרבותיות יש גבולות, ודפנה ממזמן הגדישה את הסאה. זו הפעם השניה שביקשה לעזוב את התכנית כתרגיל של נעלבת. בפעם הראשונה זה עבד ובפעם השניה די. האמת שדפנה הוכיחה לכולנו, שכנגד כל הטענות שהשמיעו בגנותה, היא סיגלה לעצמה מספר תכונות מאד ישראליות: עקשנית, שאינה מודה בטעויות, לא יודעת לקבל ביקורת ובראש ובראשונה- יכולת נפלאה להפעיל מניפולציה רגשית. אחרי שבועיים של רגשות אשם על אי קליטת עליה, לכתה של דפנה מסבה לי הרבה הקלה.

אך גם בלכתה העבירה לכולנו את המסר, שעד רגע זה עוד יושב לי על הכתף ומכביד את צעדי. אין כנקמתו של עולה חדש. בתכניתה המבריקה להביא להדחה אותה ואת מהרטה, היה כמעט ברור, שיקלו עליהן ורק אחת תשאיר את התיק ובכך אולי תציל את עצמה. בכל אופן, נשארה עולה אתיופית שתזכיר לכולן את כל הרוע. ונקמת המקופחות מהתרבויות האחרות לא תאחר לבוא.

עלי, כבן של פולניה ברוכת כשרון המניפולציה, זה עובד, אבל כרגע לא נראה לי שזה מטריד את הסוסות שנותרו בעדר. יעל, שהכריזה על עצמה כגאון טלוויזיה, שומרת על אותו קצב מצמוץ – אחת לרבע שעה, רונה חושבת על הבגד שתלבש כשתצטלם לשער של עיתון "לאשה" וצביקה הנוירוטי עדין מאמין, שיכנס בקרוב למיטתה של יעל האינטרסנטית.
 

דבל'ה עולמי

 
עד עכשיו לא הצלחתי להבין אם מדובר בתכנית טיולים עולמית סטייל אייל פלד או שמא זו העונה החדשה של הבורגנים. ברלין, דבל'ה נבון, אסף ציפור, איתן צור. אולי זה מיזוג של השניים- בורגנים עולמיים. בכל מקרה, תכנית טיולים זה בוודאי שלא, מכיוון שגם בפרק על ברלין ופרק נוסף שצפיתי על דבלין, את הערים המדוברות בקושי רואים. רואים הרבה יותר מדי את דבל'ה נבון. דב'לה נבון ואורח. מריאנו מופיע בפרק על דבלין, ויש לציין שהוא עדין משעמם ומשועמם מהחוויה הבלתי ברורה באירלנד, אך עדיין הרבה יותר פיקנטי מאורי גוטליב-גוב.

אישית אני מאד מחבב את נבון והדמות של הטמבל הישראלי רדוף החרדות הקבועה שלו. הוא נוטה להצחיק אותי גם בפעם האלף. מצד שני אני מבין את מי שיחוש בחילה של מנת יתר, שכן התמעטו הימים בהם לא רואים את דב נבון על המסך, וכפי שכבר אמרתי - מגוון הוא לא. זה כמו לאכול כל יום בצבא לוף- כמה אפשר? בכלל נמאס מהטרנד הטלוויזיוני, שמכניסים את המדיה לכל מקום אפשרי במקום תכנית תכנים או עלילה. לצופים שהתכוננו להנאות מברלין נופיה ואתריה, זו ממש הונאה, שכן אין חבילת נופש כזו שנקראת דבלה עולמי.

עדיין, אותם אנשים צצים בכל התוכניות בטלויזיה. מסאטירה - פרודיה לדרמה קשת ערב, לתכנית אירוח לתכנית טיולים עולמית. דב נבון הוא ללא ספק הנסיך הבכיין של הביצה המקומית.

בסך הכל נראה שהרעיון המקורי היה דווקא מעניין. לקחת טיפוס כל כך ישראלי ונוירוטי ולחוות דרכו ואיתו את אותם אתרים בינלאומיים. אם יוצרי הסדרה היו מתרכזים בתסריט עלילתי של דבל'ה החווה חוויות יתכן והיינו גם רואים את ברלין, דבלין ומקומות אחרים - וגם צוחקים מהטמבל . מעניין היה לראות טיפוס חסר אורינטציה שכמותו מנסה לטעום מהעולם הגדול וכצפוי מסתבך ומביך את המעט שנותר משמם הטוב של הישראלים. ועוד באצטלה של מדריך ומנחה תכנית טיולים. למשל הולך למועדון סאדו ברלינאי - מוכה שם וצורח להנאתו ובמיוחד להנאתנו, נחטף ע"י המחתרת האירית, משתכר למוות ברחובות דבלין ועוד ועוד. התוצאה הרצויה יכולה הייתה להיות תכנית מסעות מצחיקה מלאה בגילויים מרתקים על המקומות הכל כך בנאליים מזווית חוויתית מוטרפת וכך היה מתקבל ערך מוסף של הישראלי הפרובינציאלי המנסה בחוסר הצלחה להתערות בעולם. הטעות היא שהיוצרים ונבון התמקדו במערכונים כושלים. התוצאה המצויה היא שאין ברלין ואין צחוק . בדבלין המצב במעט טוב יותר, אך עדין משעמם ועגום. לסיכום - ייבוב עולמי.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by