בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
השילוש הטמא: האם פמלה אנדרסון היא אלוהים? 
 
 
יוסי גורביץ

"רבים מהקוראים שאלו אותי מדוע צופן דה וינצ'י מרגיז כל כך, ומדוע אני טורח להתייחס אליו ברצינות...". יוסי גורביץ' במאמר שלישי ואחרון בסדרה שנוגחת בטפשות האנושית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרבה מהקוראים שאלו אותי מדוע צופן דה וינצ'י מרגיז כל כך, ומדוע אני טורח להתייחס אליו ברצינות. לא רק אני: יש יותר מעשרה ספרים שמטרתם להפריך את צופן דה וינצ'י. אז מה יש בו? דלדול של מחשבה רצינית, זה מה שיש בו.
 

יהודים טובים לא יגיעו לגן עדן

 
עד סוף המאה ה-19, התפיסות הדתיות השונות החזיקו בכל זאת במכנה משותף אחד: מטרת הדת איננה לשרת את האדם, אלא תפקידו של האדם הוא לשרת את האל. הנצרות הפרוטסטנטית הביאה את התפיסה הזו לקיצוניות: יכול היה אדם להיות הטוב שבבני האדם, להקדיש את כל חייו למעשי צדקה – ועדיין, אם לא האמין באלוהים, אם לא קיבל את אלוהים לתוכו, ביום הדין הוא היה נבעט לגיהנום. הישועה איננה מגיעה מן המעשים, אלא מן האמונה.

זו, אגב, הסיבה שמאחורי הדעה הרווחת בארצות הברית, על פיה אתאיסטים אינם יכולים להיות אנשים טובים; זו גם הסיבה מאחורי מה שאמר ג'ורג' בוש ב-1999, על פיה יהודים יכולים להיות אנשים טובים, אבל הם לא יגיעו לגן עדן. הרבה אנשים הזדעקו אז; האימרה הזו לא היתה תקינה פוליטית, אבל היא היתה יציבה מבחינה תיאולוגית.

היו, ויש, הרבה דברים רעים בתפיסה הזו. היא מקבלת את הסובלנות הדתית רק בקושי, וחינוך פרוטסטנטי אדוק הוא אחד הדברים הגרועים ביותר שאפשר לאחל לאדם. אבל היה לה יתרון אחד בולט: היא אילצה את המחזיקים בה להתייחס ברצינות לחיים, לבני אדם אחרים, ולמה שהם אמרו.
 

מגפת הניו אייג'

אחת הרעות החולות של שנות השישים, שעשויות להתחרות עם שנות הארבעים על תואר העשור הגרוע ביותר של המאה העשרים, היא התפיסה שכל האמונות הן פניה של אותה אמונה, ושהצמדות לעקרונות לוגיים היא המחלה של התרבות המערבית. כך נטשו מיליונים את הדתות הישנות – קתוליות, פרוטסטנטיות, יהדות – לא לטובת אתאיזם, שהיא עמדה אחראית (אבל גם רצינית), אלא לטובת "דתות מזרחיות" שמשמעותן לא היתה ברורה ושהערפל שבהן היה רצוי לכל.

כך יכלו ילדי הפרחים, בלי למצמץ, לקבל את ההארי קרישנה – אחת התורות הדתיות הנוקשות ביותר שידע העולם – כ"דת משוחררת"; כך יכלו הרסטפאריאנים, אחת הכתות הנתעבות ביותר, המתפללים מדי יום למות האפיפיור והקוראים לשעבוד שאר הגזעים לגזע השחור, להחשב לחבר'ה מצוינים; נו, היה להם גראס.

המוטו של "עשה כרצונך" רצה לעטוף את עצמו באצטלה של דת, אבל היתה בעיה: יש כמה דרכים ליצור דת, ופרסום מאמרים איננו אחת מהן. שיטה מקובלת, למשל, היא לפרוש למקום מבודד, להרעיב את עצמך ולחכות לחזיון. אחרי כמה ימי רעב, הגוף כבר יתן לך חזיון. אבל זו היתה דרך קשה מדי לאנשים שרצו לעטוף את הפוליטיקה המודרנית שלהם באצטלה של דת.

דרך אחרת היא קריאה מחדש של טקסטים קדושים, ועריכת רפורמה. זה כבר היה קרוב יותר. אבל אף טקסט דתי לא דיבר על חופש מיני ועל שחרור האישה. אל דאגה; במקום שאין טקסט, אפשר לטעון שיש קנוניה אפלה המסתירה את הטקסט, ולהמציא אותו.
 
 

השקר הגדול

צופן דה וינצ'י תופס היטב את רוח הזמן, ולכן הוא מרגיז כל כך. התרבות המערבית נוצרה על ידי גברים, וזו בעיה? לא נתווכח על הבעיה, אלא נעקוף אותה: התרבות "האמיתית" (היינו, זו שלא הראתה כל שריד בשטח בכל תקופת ההיסטוריה המתועדת) היתה תרבות שנשים שיחקו בה תפקיד מרכזי. אלוהים הוא גבר, וזאת בעיה? אה, זו רק הקונספירציה; האמת היא שאלוהים היא אישה. הדתות הישנות היו קפדניות מאד בכל מה שקשור ליחסי מין? אין בעיה, זה רק עוד שקר של כמה גברים מתוסכלים מינית.

אפלטון חשב לבנות את החברה האידיאלית שלו על בסיס "שקר אציל". שום חברה איננה יכולה להתבסס על שקרים. יש לנו בעיות רציניות עם הטקסטים המכוננים שלנו? צריך להתמודד איתם, ולא לשקר לעצמנו ולומר שכל הגאונים שעליהם מתבוססת תרבותנו חשבו כמונו.

התזה של צופן דה וינצ'י פושטת כאש בשדה קוצים, משום שהיא שקר נוצץ כל כך: השקר שאומר שהמוסר הישן מקורו בזיוף, ולכן יש להשליך אותו אחורה. השקר שמאפשר לנו להנהן בהתלהבות, ולהפסיק לחשוב על המורשת שלנו. השקר שמאפשר לנו לחשוב שאם אנחנו קוראים בקבלה כמו מדונה, אנחנו אנשים רוחניים; שאם אנחנו ממלמלים משפטי זן שלא באמת הבנו, אנחנו עמוקים מאד. השקר שבאמצעותו אפשר לדבר על "רוחניות" חסרת כל משמעות. השקר שמאפשר לנו לא לחשוב, אלא להרגיש.

מחשבה, אחרי הכל, היא דבר רציני כל כך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by