בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טלוויזיה: ככה לא עושים מלחמה 
 
 
יואב הר עוז

יואב הר עוז דורש מיאיר לפיד פיצויים עבור הפרק האחרון של 'חדר מלחמה' וגם שולח אותו לעשות בית ספר לטלוויזיה אצל דב אלבוים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר מלחמה: הציבור דורש תמלוגים

חדר מלחמה
 חדר מלחמה   
בפרק הראשון המציא יאיר לפיד עלילות שחוברו מכמה פרשיות אמיתיות והוספו להן שינוים מקוריים. בפרק השני ששודר אמש, אפילו לזה לא זכינו. לפיד הביא את פרשת "יאצק", (האלוף במיל יעקב יצחק), בדיוק כפי שהתרחשה. זכויות היוצרים של סיפור אמיתי זה שייכים לנו "הציבור", ולכן שימוש בסיפור מצריך תשלום תמלוגים. היות שבזבזו לנו ערב, והביאו סיפור שכבר נטחן עד דק על ידי ידיעות אחרונות ורונן ברגמן, מבלי להתריע על כך בקדימונים – אני חושב שצריך לשלם פיצויים לצופים שהקדישו לכך את זמנם.

הפרק היה משעמם במיוחד. חבורת היאיר לפידים בחדר המלחמה המעוצב המשיכו בשנינויות הלא מצחיקיות שלהם. אני מניח שלפיד יושב בבית ומתפוצץ מצחוק כשקוראים לראש הממשלה רוה"מ, או מהבדיחה על התחפושת הנשית של הסגן בעת מבצע בלבנון. בדיחות שנטחנו בלי סוף בפרק, ומלבד מכמה חבר'ה במוצב של גולני, אני לא מכיר איש שזה ממש מצחיק אותו.

אט אט נגלה שלכל אחת מהדמויות טרגדיה אישית: לאחד אחות עם תסמונת דאון, לאחרת אב שנפטר כשהיתה ילדה ואם גוססת מסרטן; אח שנתלה בניגריה, אלמנה ועוד. את האנושיות לא תמצאו בדמויות עצמן אלא בסובבים אותן. האם זו הדרך של לפיד להפוך את הדמויות לאנושיות? כאלה שנזדהה איתן? האמת, שאין צורך – אם הדמויות היו בנויות כהלכה, והתסריט היה שובר את החד ממדיות שלו. לדוגמא – הבחירה של הבימוי להראות את נאור (דני גבע) מאופק אל מול תמונת אחיו התלוי בניגריה, כשמרגע הידיעה על החטיפה לא הייתה התפרצות רגשות אמיתית אחת, הינה בחירה קלה. ההתפרצות על פרשת טננבוים מוציאה את הדמות מהחוויה האישית של חרדה לגורל האח אל המישור הלאומי. אם היו מתעכבים לרגע בחוויית האובדן האישית של נאור היינו מקבלים רגע אנושי ומזוכך. בכלל, בתסריט ובבימוי אין חשיפה מספקת של התמודדויות נפשיות מהבחינה המשחקית, כך שמובן לי למה מדביקים בכל פרק סיפורים משפחתיים קשים לכדי פאן אנושי מרגש. כשאין משחק טוב, עמוק ומשכנע, הסיפור הטרגי יעשה זאת במקומו. וזה חבל.
 

עושים דרך: חתן פרס ישראל ומדענית הגרעין נצפו בטלוויזיה

 
אמנם סנונית אחת אינה מבשרת על בוא האביב, אך אני מקווה שתוכניתו של דב אלבוים 'עושים דרך' אולי תהיה זו שתבשר על בוא השינוי. סוף סוף, קיבלנו תוכנית עם מראיין מקצועי שאינו דוגמנית בלונדינית עם ציצי גדולים, או זמר/ת בדימוס ו/או שחקן/ית עבר.

ומדוע אני חושב שתוכנית זו אולי תבשר על בוא השינוי? משום שתוכניתו של דב אלבוים 'חוצה ישראל', השיגה רייטינג של 8% - 10% בשעות שאינן פריים טיים, ומכאן שלתוכנית זו, שכן שודרה בשעת צפייה עיקרית, יש סיכוי לרייטינג טוב. מעבר לכך, זו תוכנית שציבור איכותי יצפה בה בשקיקה, אך גם עמך ישראל, יוכל ליהנות ממנה. אני מאוד מקווה שאנשי רשת יושפעו מכך, ולא רק בגלל המכרז שהכרעתו ממשמשת לבוא.

לעזרתו של דב אלבוים הצטרף מרואיין מקסים ואיכותי, שלא היה מוכר עד כה לצופי הטלוויזיה – פרופ' דוד הראל. המרואיין כבש אותי בפשטותו ובנועם הליכותיו, את גילויו המדעיים הסביר בצורה המובנת לכל, ובכך גאוניותו. אל תאמינו לפרופסורים שאינם מסבירים בפשטות את עבודתם, בטענה שזה מסובך מאוד, המסובכות נמצאת בראשם, או שאין ממש בעבודתם.

פרופ' דוד הראל, שעוסק בדברים מסובכים ומורכבים ביותר, מסביר אותם ללא קושי ובאופן השווה לכל נפש. הוא גם התגלה כאיש אשכולות עם הסתכלות אמנותית על הטבע. אוסף הצילומים של ברזי הכיבוי שמצא משעשע ביותר ומצביע על כך שזכינו במדען דגול, אך הפסדנו אמן.

זוהי בדיוק תפקידה של הטלוויזיה, בין השאר, לחשוף אישים דגולים שמצויים בינינו, ולא להביא את הרפש הרגיל, שבו מראיינים כוכבת של טלנובלה ושואלים אותה האם זה נכון שהיא חברה של זמר הומו. המראיין מסתפק בתשובה שטחית של 5 שניות ומרפה, והמרואיינים המוזמנים מרוצים מכך שנחשפו. שכן, החשיפה החוזרת בונה אותם. המרואיינים של דב אלבוים לעומתם אינם זקוקים לחשיפה, אבל אנחנו זקוקים להיכרות עימם.

דב אלבוים הינו מראיין מקצועי, שאלותיו זורמות בקו הגיוני ברור, מספקות את סקרנותנו, אינן מטרידות את המרואיין, אך אינן מרפות ממנו כשנדרש הסבר מעמיק יותר. בניגוד למראיינים אחרים, שאצלם העיקר זו השאלה והתשובה כלל אינה חשובה, אצל אלבוים התשובה חשובה יותר. במקרה של המרואיינים של אלבויים הרי מדובר בחתני פרס ישראל, שאינם פוליטיקאים, כך שאין צורך בדחיקתם לפינה, למרות שאם היה צריך – אני מאמין שדב היה עושה זאת ללא חת. אני ממתין כבר בקוצר רוח להכיר את המרואיין הבא, באמצעות דב אלבוים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by