בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
'ארץ נהדרת' במקום חדשות 
 
 
יואב הר עוז

ליואב הר עוז לא איכפת אם ב'ארץ נהדרת' גונבים לו מדי פעם רעיונות. הוא חושב שזו התוכנית הכי חשובה שיש פה, וראוי שתשודר מדי יום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אני תובע מזכייניות ערוץ 2 לשדר את 'ארץ נהדרת' כל יום, ובסוף השבוע לקט של מערכונים נבחרים. ומהמדינה להכניס אותה לסל הבריאות.

אחרי יום שנפתח בחדשות ברדיו ועיתון 'הארץ', ממשיך בנשיכת שפתיים, ב'ידיעות' ו'מעריב', סינון קללות, ומסתיים עם חדשות 2 ו-10; אני חש בייאוש כללי מהמצב. רגע לפני צלילה אל מעמקי הדיכאון הקליני, עולות בי מחשבות על דרכון פולני. ואז מגיע יום א' בשבוע, אני רואה את 'ארץ נהדרת' ומרגיש הקלה המלווה בצחוקים מרפאים. מתנחם בזה שאני לא לבד, וגם אחרים כמוני וכמוכם, מסרבים להסכים לתופעות רפש מקוממות בארצנו. הבעיה היא שהחדשות הרעות באות מדי יום, ומופצות בכל כלי התקשורת, ואילו 'ארץ נהדרת' משודרת רק פעם בשבוע.

בין אם מדובר בסאטירה או פארודיה, באבחנה זו לא טמונה עובדת היותה כדור נוגד דיכאון. גם השאלה האם כל המערכונים מצחיקים יותר או פחות, מבריקים או סתם בנאלים, היא משנית. כי חיוניותה של התוכנית היא בשירות כמעט פסיכיאטרי, שהיא מעניקה לנו הצופים הטובעים בביצה העגומה של מערכות השליטה והתרבות (או חוסר התרבות) הישראליות. השירות הוא אפקטיבי, בשל כוחה של התוכנית להשפיע. היא משלבת תכנים ביקורתיים נכונים ונוקבים, שהם גם משעשעים ומצחיקים, אבל במיוחד מאד פופולאריים. הפופולאריות הזו, אני מאמין, תעביר את המסרים לכל נפש בישראל ותיקלט במודע ובתת מודע של העם. ויום יבוא, לאחר חלחול מסיבי של הומור בריא, גם לעם "תנקע רגלו".

חשיבותה של 'ארץ נהדרת', היא מעבר לפורקן המיידי שהיא מעניקה לצופים, שכן היא סיכוי כמעט יחידי לתקן ולמגר את התופעות הללו. ראינו שוב את החיקוי המדהים של ג'ודי ניר-מוזס-שלום ( אורנה בנאי ), ולפתע עלה בדעתי שהיא נעלמה מהמרקעים, וזאת למרות קשריה רבי העוצמה, הן מצד ההון (ובפרט בכלי התקשורת) והן מצד השלטון. גם עוזי כהן, שמתגאה שהפך לידוען, הרי בפועל, הוא הפך לדמות נלעגת חסרת חשיבות, למשל ושנינה. יוצריה של 'ארץ נהדרת' אינם שוכחים דבר, ובאים חשבון בשמנו עם כולם: אריק, פרס, נתניהו, לימור לבנת (חדשה), מופז, פנינה (חדשה), ענבל גבריאלי, אהרוני הדביק, אודטה, יאיר לפיד "השנון", היחס לדרוזים (עזאם), המתנחלים, המחסומים ועוד. היום הפגיעה במושחתים היא בעיקר תדמיתנית, אבל עם הזמן היא תתבטא גם בפועל- בקלפי, בשלט ובאמצעי התקשורת.

בעיתון 'הארץ' חוששים שהתוכנית מהווה בומרנג, ומחזקת את מעמדם של המושחתים, המקרה של ג'ודי מוכיח את ההיפך, ואני מאמין שכך יהיה עם האחרים. עד ל'ארץ נהדרת' כתבו כולם, שאמנם תמיד הייתה בארץ שחיתות, אולם המושחתים התביישו, ואילו כיום, הם איבדו את הבושה ואפילו מתגאים בכך. 'ארץ נהדרת' תחזיר את אלו שמשתינים לבריכה ממרומי המקפצה, להטיל את מימיהם בצנעה בתוך הבריכה.

שאלתי את זקני השבט, והם מסכימים ש'ארץ נהדרת' ברת השוואה ל'ניקוי ראש' המיתולוגית, ואפילו נוכח ריבוי הערוצים שיש היום, גם מבחינת ההשפעה. ל'ניקוי ראש' לקח שנים רבות עד שמסריה נקלטו בציבוריות הישראלית, שידור יומי של 'ארץ נהדרת' יקצר את זמן הקינון והדגירה של מסריה לעם. 'ארץ נהדרת' היא הנבחרת לביצוע המשימה הלאומית שתיארתי לעיל, מכיוון שהיא פלטפורמה מצוינת. המגישים מבצעים היטב את החיקויים, גם ההגזמות נעשות במכוון בפרטים הנדרשים, התפאורה ההלבשה והאיפור גאוניים, הכותבים והיוצרים חדי אבחנה וללא מורא (למרות שאת פטורי הוועדה בשגריר, מהפרק אמש, וההשוואה בין אסי כהן לאחד שבאמת נראה כמו מוסכניק לקחו מכותב מדור זה). והרייטינג גבוה.

רייטינג לענייננו חשוב ביותר, הטענה שרייטינג ואיכות מנוגדים, ואינם דרים בכפיפה אחת, מתנפצת לרסיסים ב'ארץ נהדרת', למרות שב'חדר מלחמה' של יאיר לפיד הטענה מקבלת חיזוק. שתי התוכניות בעלות רייטינג דומה (27%-30%), אבל איזה הבדל תהומי. בינתיים מתברר ש'חדר מלחמה' צוללת ברייטינג, ו'ארץ נהדרת' שומרת עליו. התפרסם גם שהתוכנית פופולארית בקרב ילדים. היוצרים משקיעים הרבה בוויזואליה, בתפאורה ובאיפור, זהו מרכיב חשוב בתוכנית טלוויזיה, כי גם אם המלל לא תמיד מובן, הרקע שלו מדבר בעד עצמו. גם אם הילדים אינם מבינים כיום את המסרים, (כמו גם עמך ישראל), הם נהנים, והמסרים של התוכנית נטמעים ויובנו בעתיד לכשיתבגרו.

שידור יומי של 'ארץ נהדרת', יאפשר לשרת המשפטים החדשה, ציפי לבני, להגיש בקשה בשמנו, להתקבל לעולם השלישי, שכן עד לתוכנית זו, שקענו עמוק בעולם הרביעי. בסוף תהיה לנו באמת ארץ נהדרת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by