בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טלוויזיה: האל"מ האנס וכרמל המנשק 
 
 
לילך וולך

נכון שהטרדה מינית בצה"ל זה נושא חשוב, חבל שבערוץ 1 עוד חושבים שהדבר הנורא ביותר הוא שמי שנאנסה לא תוכל לנופף בסדין המוכתם שלה ביום החתונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
באחד הבסיסים בהם היה לי העונג להיות קורסיסטית, מלבד הידע העצום שרכשתי באשר ליכולות הפלאיות של שמן רובים להישאר לנצח מתחת לציפורניים, היה לי גם את הפנאי להביט בקנאה באותן חיילות צמודות מדים ושובבות צמה שהיה להן הכבוד להיות פקידות לשכה של הקצינים הבכירים.

בכיר אחד ספציפי שהסתובב כמו טווס ומתחת למדים החביא כרס ואישה ממורמרת, היה ידוע בפקידותיו היפות במיוחד, עם תאריכי פקיעת תוקף קצרצרים במיוחד. והן היו מסתובבות אחריו, גאות לא פחות, לפחות עד שתגיע הרכש הטרי יותר ותדחוק את רגליה של הנסיכה התורנית. מתלוות לחדר האוכל של הקצינים, משחקות תופסת עם גבול תקניות המדים שלהן, ותולות עיניים מעריצות בחיימק'ה שלהן שהתמזל מזלן לערבב לו את הקפה.

עברו הימים והתחלפו הפקידות ועולם כמנהגו נוהג, עד אשר במגורי נשים הצמודים למגורי הקורסיסטיות הנחותות קמה מהומה קטנה, ליהי לא מפסיקה לבכות ולא רוצה לספר למה. ליהי כמסתבר , הכינה קפה לבכיר, ואז התבקשה לעשות גם קצת יותר.

הימים עברו, ליהי לא עשתה שום דבר ואני השתחררתי במזל טוב. הסיפור של ליהי לא שונה בהרבה מזה של הרבה ילדות, חיילות ונשים אחרות. הסבירות שיטרידו אישה היא הרבה יותר גבוהה ממה שמדמים לחשוב. כמעט כל אחת מאיתנו, אם תפשפש בזיכרונה, תמצא את אותה פעם שאמרו לה משפט לא לעניין, נגעו שלא לצורך ולפעמים יותר מזה.

בערוץ הראשון, שמדשדש כמה עשרות שנים מאחורי המציאות, הגיעו למסקנה שיש הטרדות מיניות בצה"ל והזדעזעו נורא. באמת? הטרדות מיניות? בצה"ל , כן? מוזר...

ב"מבט שני" בהנחיית אורית לביא נשיאל הובאו שני מקרים לדוגמא ע"י כרמלה מנשה – סיפורה של ש' שהתלוננה לקצינת הח"ן יחד עם חברתה על התנהגותו של המב"ס שלה. לא התייחסו ברצינות לטענותיהן והן התבקשו "לדבר איתו" כדי לסדר את העניינים. לאחר שהחברה השתחררה, נשארה ש' לבדה תחת הטרדותיו של המב"ס, הדברים הסלימו והוא נהג לאנוס אותה בבסיס, במלון שהקצה לו הצבא ואפילו בבית הוריה. היא השתחררה לפני כשנה, פנתה באופן אישי ל"מבט שני" וסיפקה את עדותה יחד עם קלטת של שיחת טלפון בין השניים.

עוד הובא המקרה של ע' שהשתחררה לפני 6 שנים והתלונה שלה נסגרה לפני כשבוע בגלל חוסר הוכחות, במקרה שלה ע' נאנסה אונס קבוצתי ע"י כמה חיילים בבסיס שלה שהזמינו אותה למסיבה לכאורה ושם אנסו אותה. לאחר שסבלה מהזיות וחרדות הופנתה לקב"ן ומשם אושפזה במח' פסיכיאטרית. לפי כל העדויות, היו מודעים בבסיסה למקרה אך דיווחו עליו כעל "ארוע מיני בהסכמה".

ובכן, זה לא חדש ולא נדיר, למרות הטענה הפומפוזית של תא"ל דבורה חסיד שהתראיינה בפאנל וטענה בתוקף ש"זה מקרה מאוד חריג ואני מכירה כל מקרה כזה בצה"ל". הרשי לי , בלי אחוזונים ובלי טבלאות לתקן אותך – את, אולי, מכירה את כל המקרים המדווחים, אלו המקרים בהם התייחסו לחיילת ברצינות מסויימת, המקרים בהם לא שאלו אותה – "את בטוחה? ואולי זה רק נדמה לך? את יודעת שהוא מאוד חברה'מני לכולן, נכון? ".

ח"כ זהבה גלאון אמרה בצער שזוהי "כרוניקה ידועה מראש" ושמתייחסים לקצינים בכירים ובמיוחד למפקד בכיר אישי כאילו "הוא חצי אלוהים". והעלתה את הנקודה שבצה"ל עדיין מתייחסים להטרדות מיניות כאל מקרה הדורש דין משמעתי. דהיינו, אין סיבה מיוחדת לכל האיציק מורדכיים למיניהם להפסיק בזמן הקרוב כי ממילא המתלוננות יוצגו כחצי משוגעות, או כמי שחיפשו את זה בעצמן ומ-ק-ס-י-מ-ו-ם, יעשו להם נו – נו- נו וזה כבר יטויח מעצמו.

כל הבעות הצער היו באמת נוגעות ללב, וגם כנות, אבל שום דבר משמעותי לא יצא מהפאנל העקר והרגוע מדי שניהלה אורית לביא נשיאל, אם כבר הטרחתם את ח"כ זהבה גלאון, למה שלא תדחקו אותה קצת לפינה מהמקום הנוח ותגרמו לה לנסח איזושהי התחייבות משמעותית קבל עם ועדה? מה עם העובדה שאף נציג גברי צה"לי לא טרח לבוא? מאיפה בדיוק יבוא השינוי התפיסתי? הרי הדברים הראשונים שלומדים הגברברים הנכנסים לטירונות זה שאם הם מפשלים או מפגינים רגש אז הם כוסיות.

הרצינות השקטה והמנומסת של לביא נשיאל את מנשה היתה מאוד אמפתית והתאימה להצגת המקרים שדרשו רגישות, אבל מכאן והלאה – מהפכות שקטות אולי עבדו בשביל גנדי, אבל אנחנו נזדקק לקצת יותר מזה – אחרי הכל, בצבא עסקינן.

מבחינת ההתייחסות הטלוויזיונית לעניין – מעבר ללואו טקיות המביכה של ערוץ 1 – אם תמשיכו להציג נאנסות כפרצופים מוחשכים, מעוותות קול עד לדיבור ילדותי – בובתי חרישי, ותכניסו בין לבין תמונות של חלונות ראווה של שמלות כלה, לא תשיגו כלום חוץ מהגחכה וניכור - לא כל מי שנאנסת היא חלושת קול ודקיקת אצבעות, והמסר התת הכרתי של ניפוץ פנטזיית החתונה בלבן שלה, היא לא האלמנט הכי טרגי בעניין. הנשים הצעירות האלו יצטרכו לבנות מחדש את עצמן ואת עצמיותן והן לא צריכות להטריד את עצמן אפילו לא לשנייה אם הן יהיו כלות מושלמות – זה מסר ארכאי, מסוכן ודורסני. והגיע הזמן שערוץ 1 ייצא מהשטייטעל המחשבתי הזה.

עוד דרושה לערוץ 1 עבודה רבה בתחומי התחקירים ושינוי העמדות של העסקנים הפוליטיים, יש להם את החומר האנושי הנכון ואת הכוונות הטובות, אבל כל אלו עדיין לא מספיקים, דרושה התנערות,הקדשת משאבים וחריפות הרבה יותר גדולה כשמדובר בנושאים נפיצים כל כך ואלי, רק אולי, אז גם יגיע הרייטינג.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by