בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אותה אדרת בשינוי הגברת 
 
 עיצוב ועיבוד מחשב: שיין הורוביץ    
 
אמיר עמרמי

אדרת, בדרך לדיסק שני, מבקשת שיתייחסו אליה כאל זמרת בלי שום קשר לענייני שינוי מין, והיא גם מבקשת שיפסיקו למכור את הסינגלים שלה ב- eBay ככה סתם. ראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בגילוי נאות אפתח ואומר שמעט חששתי מהראיון המיועד עם הזמרת אדרת. שאיפתי היא להתעסק בסקירת התרבות בארץ לאורכה ולרוחבה, ואינני רוצה להתעסק בכל העניינים הצהובים בעקבות האייטם שאפף את אדרת באלבום הראשון שלה ('בלי עין הרע' – יולי 2001). האייטם, למי שלא ידע, התעסק בשינוי המבני שעברה אדרת מיד אחרי שחרורה מצה"ל. עד השינוי שירתה כמש"ק חינוך בתל השומר.

לא רציתי להתעסק בזה ולכן ולא אוסיף על כך מילה (בינתיים...). קיבלתי לידי את הסינגל שלה "קח אותי גבוה" מהאלבום השני שייצא באפריל וייקרא "הקומה העשירית", וצורף אליו קליפ מאוד מושקע של סינגל אחר מאותו אלבום בשם "אוויר לנשימה" (בבימויו של יוסי אליהו). מסתבר, איפוא, שהסינגל החדש שלה כבר מוצע למכירה פומבית באתר eBay בסכום לא מבוטל של 20 דולר מינימום. זאת עוד לפני שהאלבום שלה יצא לאוויר, ורק הסינגל עצמו שוחרר כדיסק שדרים.
 

"היא רשמה עליי שאני בכלל לא מוכשרת"

 
בואי נתחיל ישר מהסיפור של המכירה הפומבית ב- eBay. זה קטע מטורף, מה קרה שם?
"אכן קטע מטורף. המכירה הפומבית נגמרה אתמול (יום ה') בבוקר. הנה תראה, הדפסתי לך את השלוש הדקות האחרונות להוכחה. פניתי עם זה לאקו"ם וחשבנו שאולי אחד השדרנים העביר את הסינגל הלאה. ישנה בחורה בשם יפית שמוכרת אותו במכירה פומבית באתר הזה. כבר השגנו את האי מייל שלה וזה עוד בטיפול.

"תראה, מהפרקליט של אקו"ם הבנתי שאולי אין מה לעשות כי זה כמו רכוש פרטי שאנשים מוכרים במכירה פומבית. אבל אמרתי לו שזה עוד לא יצא לשוק, וזה יצא רק כתקליט שדרים, אז איך זה כבר נמכר במכירה פומבית?"

אני לא מבין, זו הפרת זכויות יוצרים בסיסית. את יודעת שבחו"ל מוציאים על זה להורג.
(נתתי לאדרת את השנייה הראויה כדי שתוכל להירגע מהבדיחה העלובה שלי והיא המשיכה)
"אתה צודק. אני אספר לך איך זה התחיל. אחד אנשי הצוות שלי שלח את הסינגל לשדר בצפון, ואותו שדר התקשר אליו ושאל אם הוא צוחק עליו, בגלל שהסינגל מוצע למכירה פומבית באינטרנט. משם התחיל כל הבלאגן והוא עדיין נמשך. מסתבר שהיפית הזאת, ויש מצב שבכלל לא קוראים לה יפית, עושה את זה כבר כמה זמן וכמו שאמרתי, העניינים עוד בבדיקה. אבל זה מעצבן, כי חוץ מזה היא גם רשמה עליי שאני לא מוכשרת ובכלל לא יפה".
 

"שולטת ברוע"

אכן, אין דבר שמעצבן אומנים כמו הפרת זכויות יוצרים. בשביל האומנות שלהם הם קמים בבוקר, ומקרים כאלה מדירים שינה מעינהם. לאחר שהאזנתי לסינגל החדש וראיתי את הקליפ גיליתי להפתעתי הרבה מאד זמרת יוצרת, אומנית לשמה, חסרת כל פרובוקציות. ציינתי "להפתעתי" כי אגלה לכם שמעט חששתי שנתגלגל לשיחה צהובה על התהפוכות בחיים האישיים שלה. אבל הסתבר שלא. אדרת היא אומנית במלוא מובן המלה. בדיסק החדש שלה היא כתבה את כל השירים והלחינה את רובם, לקחה חלק בעיבודים והפיקה המוסיקלית לצידו של ויקטור ליברסקי ("ויקטור, תודה רבה רבה לך").

"דע לך שהסינגל 'קח אותי גבוה' כבר הגיע למקום החמישי במצעד השירים של 'וואלה!'.

וואלה?
"כן, וואלה"

כל הכבוד, רק את זוכרת שאנחנו מנענע. לא שאנחנו לא מפרגנים או משהו כזה.
"גם הקליפ שלי יהיה עוד מעט בערוץ הוידאו שלהם".

בוואלה?
"כן, בוואלה".

טוב, בואי נפסיק עם זה. הסתכלתי על הפוסטר שצורף לסינגל שלך ושם את מצולמת שלרגלך ניצב עורב שחור כלילה כשמבטו מופנה אלייך במשוא פנים. מה? ואיפה אני יכול להשיג אחד כזה?
"יש קונספט מאחורי העורב הזה. הכל מגיע מהקבלה."

וואלה..
"כן אני מאוד קשורה לתחום. העורב בקבלה מסמל חיה שהיא בתהליך של גלגול נשמות, ואומרים שעורב זה נשמה. העורב גם מסמל משהו מאוד רע. בפוסטר העורב יושב לי על הרגל ומסתכל עליי ואני כאילו שולטת בו. שולטת ברוע."

בחזרה לאלבום החדש, נשמע אותך בקרוב בגלגל"צ?
"שלחתי להם והם מאוד אהבו את 'קח אותי גבוה'. הסינגל האחר, של הקליפ, 'אוויר לנשימה' לא עבר את הפלייליסט שלהם. אבל אני מאמינה שהם יודעים עכשיו שנמצאת פה אחת שבאה לשחק אותה, ושיש לה צלקות בעור שהיא גאה בהם. כל מי ששמע את החומר החדש פירגן והודה שיש כאן אלבום שהשקיעו עליו עבודה".
 
 

אותה אדרת

לא מצאתי אצלה פרובוקציה והיא רחוקה מכל דבר שאי פעם הדביקו לה. אדרת מספרת על עצמה שהיא חיה חיים רגילים ופשוט רוצה להתעסק באומנות שלה. "מצידי שישמיעו את השירים שלי ברדיו ולא יראו את הפרצוף שלי", היא אומרת בקול תרועה. היא לא מחפשת להתלבש על האייטם שכנראה לעולם לא יעזוב אותה.

את יודעת שזה יכול לעזור בפרסום, נכון?
"תראה, אני לא אוהבת להיות אייטם. גם אנשים בתקשורת שדיברתי איתם אמרו לי לרדת מהאייטם הזה. הם אמרו לי שאני יוצרת. הבעיה היא שסביב זה היה כל הדיסק הראשון. היום עשיתי שינוי כיוון ואני רוצה שייתיחסו אליי כיוצרת. אני מאמינה שעד היום עבדתי מספיק קשה שזה מצדיק אלבום שני.

"יש לי עוד הרבה מה לעשות. תדע שאחד השדרנים מהרדיו האזורי אמר לי שזה מטורף שאני מוציאה דיסק שני אחרי שלא נכנסתי לפלייליסט של גלגל"צ עם הדיסק הראשון".

אז איך בכל זאת עושים את זה?
"כמו שאמרתי רציתי שינוי בתפיסה באלבום השני, ללא התעסקות לא אומנותית. חיפשתי במשך חצי שנה (!) מפיק מוסיקלי, ומצאתי מלא די.ג'ייים שמנגנים מוסיקה אלקטרונית ולא יותר מזה. בסוף הגעתי לויקטור ליברסקי שגם עבד בהפקה של 'חתונה מאוחרת' ו'אושפיזין'. ויקטור הוא כפול מהגיל שלי ואיתו ידעתי שאני אוכל להגיע לכל מקום. ואני רוצה להגיע לכולם. אם זה מקומות בצפון שהופעתי בהם כמו קיבוץ ברעם ועד לאישה ביקנעם.

"עם ויקטור שילבנו מוסיקה אלקטרונית יחד עם עוד מלא כלים כמו כינורות ערביים ותופים אפריקאיים. זה אלבום שונה מאוד ויש בו מהכל. יש גם רצועה בדיסק שהיא בכלל בלי מוסיקה אלקטרונית".

לאן את בעצם מכוונת?
"אני רוצה להגיע לחו"ל. אני מאמינה שעם עבודה קשה – הכל אפשרי".

והבית תומך?
"בבית מאוד תומכים בי. תראה, אני מגיעה מבית דתי. אבא שלי הוא חזן בבית הכנסת ובאלבום הראשון הוא תקע בשופר ושר כמה מוואלים. היה סביב זה מלא רעש שאבא שלי כל כך תומך בי, ובערץ הראשון עשו כתבה והיו בהלם ממנו. ככה התפרסם האלבום הראשון – לא בזכות עצמו, אלא בגלל מה שאפף אותו. אני לא רוצה את זה יותר".

מכאן והלאה, חברים יקרים, זה לשיפוטכם. יהיה מי שיגיד שהיא ניצלה את מעמדה תחילה כדי להצליח ועכשיו היא מבקשת להתנער מזה, ויהיו מי שיאמינו לה שיש כוחות חזקים ממנה, ובגלל ההתעסקות הבלתי פוסקת בחומרים צהובים, הכל יצא מכלל שליטה.

אחרי שעה של שיחה עם אדרת, שכבר מרשה שאקרא לה בשמה הפרטי (הדר, דרך אגב), אני מוצא מולי אמנית יוצרת שכמו שאר האומנים נלחמת על הקיום שלה בגלגל"צ, נאבקת מול הורדות נורמטיביות בקאזאה, ובמכירות פומביות מאחורי הגב. אתם תחליטו לבד אם המוסיקה שלה היא לטעמכם או לא. זה מה שהיא רוצה בעצם. באותו הקשר אמר פעם אלברט איינשטין, ש"יותר קל לפצח את האטום מאשר לפרק דעה קדומה".

מי שמתעניין יכול לתפוס את אדרת במהלך השבוע מעבירה קורס לחשיבה יצירתית לילדים מחוננים באוניברסיטת תל אביב. אני מודה שגם אני בהתחלה הרמתי גבה, מקווה שאיינשטין לא כועס עליי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by