בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שר המטבעות 
 
 משקפת הענבר. עטיפת הספר   
 
אלונה דניאל

אלונה דניאל על 'משקפת הענבר' ו'המארג', שני ספרי פנטזיה מופתיים שירוקנו את כיסם של חובבי הפנטזיה העבריים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המארג. עטיפת הספר
 המארג. עטיפת הספר   
הוצאות כספיות כבדות צפויות לחובבי ספרות הפנטזיה. כמעט בו זמנית ואפילו דרך אותה ההוצאה לאור (כתר) יצאו לשוק הבולימי של חובבי הז'אנר שני ספרי חובה של שני סופרים בריטיים נחשבים מזרם הפנטסיה האפלה – קלייב בארקר ופיליפ פולמן. 'המארג' של בארקר עולה 89 ש"ח ו-'משקפת הענבר' - החלק הסוגר את הטרילוגיה של פולמן- 84.

"החודש אחיה על לחם ומים", קיטר אחד מידידיי, אספן אובססיבי של ספרי פנטזיה, גוטיקה ואיימים, שעל המדף ליד מיטתו מונחים ספרי התורה שלו: 'הפחד' של רון הברד, (האיש שמאוחר יותר המציא את הסיינטולוגיה), 'הפאנטומים' של דין קונץ, 'דראקולה' של סטוקר בהוצאה עתיקה ונדירה, הטרילוגיה הלעוסה של טולקין, קובץ מרופט של לאבקרפט הכולל את הסיפורים האפלים ביותר בעולם ו-'הקמים מן השאול' של בארקר ( "קלאסיקה אלמותית", לדבריו של הידיד). "החודש ינתקו לי את החשמל," יילל, "אבל לא אכפת לי. מחר אני אלך ואקנה את הספרים. את שניהם. אלא אם את..", "אני מה?", עניתי כלא מבינה, "אלא אם תהיי חברה טובה, תבקשי שישלחו לך אותם בשביל כתבה, ואחרי שתכתבי - תעבירי אותם אליי...".

"אני אתן לך בתמורה את כל הספרים של אן רייס שיש לי" – ניסה ידידי לשחד. אבל חתכתי אותו מהר – "אתה יודע שיש לי את כולם. אני רוצה את הסטפן קינגים ..", "על גופתי המתה", הזדעדע הבחור, "שאני אאכיל אותך כזה חרא במו ידי? בארקר פי אלף יותר טוב...". "אין לי כוח לזה", אמרתי, "הספר של בארקר הוא בן 680 עמודים. 680 עמודים אני מוכנה לקרוא רק אם זה בולגקוב, נאבוקוב או תומאס מאן. מה הוא כותב כל כך הרבה מילים, הבארקר הזה?", "כי משלמים לו לפי שורה, גברת עיתונאית בשני שקל", פסק ידידי, "לפי שורה?", מלמלתי בקנאה, "שישלמו גם לי לפי שורה...". "תזמיני כבר את הספרים, את נורא תהני מהם", הפציר בי, "אם לא תהני- תגידי לי, כי אז אני רוצה לשקול את היחסים שלנו מחדש"...

ובכן ידידי היקר, אין צורך לשקול את היחסים, לא אכזבתי אותך, קראתי את הספרים ובאמת די נהניתי. אני לא חובבת טולקין, אין לי כוח לאגדות על הוביטים אלפים ודרקונים, אני כבר מזמן לא בת תשע. לרוב, אם לקרוא אגדות – אני מעדיפה את המיתולוגיה היוונית או הסקנדינבית, את התנ"ך עם פירושי רש"י ורמב"ם, את הברית החדשה או אפילו את ספר הבגוודגיטה ההינדי בתרגום לרוסית שקיבלתי מאיזה בחור מהארי קרישנה פעם.
 
 
אבל גם בארקר וגם פולמן מספקים סחורה אחרת לגמרי מכל מה שקראתי עד עכשיו בז'אנר הזה. קלייב בארקר מכיר היטב את הפסיכולוגיה של הפחד ושולט היטב בחוקיה של ספרות איימים. כשקוראים אותו, מרגישים מיד שמדובר בתלמיד של לאבקרפט, האמן הגדול ביותר בבריאת המפלצות ובהחבאתן. 'המארג' הוא לא ספר אימה, הוא מתעסק יותר ברעיון הפילוסופי של עולמות מקבילים, במלחמה בין בני האור לבני החושך – מאבק נצחי המוזכר בכל דת, אפילו אצל הראסטפרים. בספר, המלחמה הזו מתנהלת על רקע של נבואה אפולקיפטית, על מצע של הגיגים אודות כוחותיה המרפאים של אהבה, ועל המחיר הקרמאתי שמשלמים על נקמה. בארקר בורא עולם מסתורי, עולם המארג הרקום בתוך מרבד הקסם המשמש מפלט לעם החוזים במלחמת המאסף שלהם נגד כוחות השחור. מהרגע שלקחת את הספר לידיים – לא תעזוב אותו (וזאת למרות התרגום הכבדבד משהו, במיוחד בזרימה בדיאלוגים).

'משקפת הענבר' של פיליפ פולמן הוא האחרון בטרילוגיה הנקראת 'חומריו האפלים', שלישייה שהחלה כגרסה מודרנית ל'גן עדן האבוד' של מילטון. 'משקפת הענבר' זכה בפרסים חשובים רבים ושהה במשך יותר מחצי שנה ברשימת רבי המכר של ה'ניו יורק טיימס'. גם כאן מדובר במלחמה בין צבאות עצומים . צבאות הרקיע וצבאותיו של לורד עזריאל מתקבצים מרחבי העולמות ונערכים למלחמה. הגיבור הוא ויל, נושא הסכין המעודן , נשק מסוכן ורב עוצמה. מלאכים מלווים אותו (אגב, נורא הצחיק אותי שלאחד המלאכים קוראים ברוך), בזמן שהוא ממלא את המשימה שהטיל עליו אביו הגוסס – להביא את הסכין אל לורד עזריאל. אבל הוא יודע שאין הוא יכול לבצע את המשימה עד שימצא את הילדה האבודה ליירה שרק לה יש את הכוחות לעזור לו בקרב האחרון והמכריע. לפני כן הם חייבים לעבור בעולם המתים ולשם כך הם זקוקים למשקפת הענבר שבאמצעותה ניתן לראות את זרימת האבק, לרדת לחקרו ולעמוד על מהות הבריאה.

התרגום ל'משקפת הענבר' זורם טוב והספר קצר ומרוכז יחסית ל 'מארג'. נראה שפולמן, להבדיל מבארקר, ובדומה אלי, לא קיבל כסף לפי שורה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by