בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

המדור 'שווה צפייה' מתמצת עבורכם מקבץ בקורות עולמיות על הסרטים החדשים שעולים מדי יום חמישי למסכי הקולנוע. והשבוע, הקומיקאי אדם סנדלר בקומדיה שטנית, תום הנקס מנסה לשרוד באי בודד, ודיאנה מפגינה כוח רצון ותחרותיות ב"אגרוף של אישה". חוץ מזה, לזריזים, שלוש הקרנות טרום בכורה בשישי בלבד: דרמת טיפוס הרים, דרמת פוטבול ופשוט דרמה, בכיכובם של קווין ספייסי והלן האנט.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

להתחיל מחדש

סוף סוף יש לי סקס אפיל, אז זה על אי בודד. טום הנקס וחברים מהנדסת המישור
 סוף סוף יש לי סקס אפיל, אז זה על אי בודד. טום הנקס וחברים מהנדסת המישור   
Cast Away

טום הנקס הוא צ`אק נולנד, מהנדס בחברת המשלוחים "פדקס" (יחי הפרסומת הסמויה). הוא מכור לעבודה, לחוץ ומחושב , ונוהג לנהל את חייו לפי לוח זמנים קפדני ומתוכנן. סמוך לחג המולד הוא נפרד לשלום מחברתו קלי (הלן האנט) ויוצא לפקח על משלוח מיוחד מרוסיה. אבל למרבה הצער המטוס מתרסק ונולנד מוצא את עצמו על אי בודד, בו לזמן אין שום משמעות ובו עליו לבלות את החודשים, ואף השנים הבאות.

במאי: רוברט זמקיס (110 דקות, ארצות הברית 2000)
 
Film Journal International: מצליח להתעלות מעל קלישאות האי הבודד הרגילות ויוצר דרמה חזקה ואמינה להפליא. תיאור החיים באי שהיה יכול להיות מייגע ולמצות את עצמו תוך דקה, מרתק ורצוף התגלויות בדבר מהותו של האדם, ומקומו בעולם. מגיע להנקס מועמדות לאוסקר על התפקיד.

Film.Com: סצינת התרסקות המטוס מעוררת חלחלה ולא מומלצת לאנשים שסובלים מפחד מטיסה. מיעוט הדיאלוגים בסרט מאפשר להנקס להפגין את כשרונו הגדול כשחקן, כשהוא מעביר את כל תחושותיו, הנפשיות והפיזיות, באמצעות שפת גוף - ועומד בזה בצורה מבריקה.

Eonline: הופעה מדהימה של הנקס כרובינזון קרוזו מודרני. נמצא כשלושה אגוזי קוקוס מעל החבורה המייבבת מ`הישרדות`. עובר בהצלחה את מכשול השחקן היחיד - למרות שרק טום הנקס נמצא על המסך כל הסרט, על הצופים זה לא מעיק, בזכות כל רגעי השיא של העלילה המאוד מצומצמת, והמשחק המעולה של הברנש. הציון: שמונה.
 

שטן על הזמן

שלא תחשבו שלא הייתי פעם ראש עיריית רחובות. סנדלר מפציץ מן האוויר
 שלא תחשבו שלא הייתי פעם ראש עיריית רחובות. סנדלר מפציץ מן האוויר   
Little Nicky

השטן (הארווי קייטל) מבואס. הוא סרב לוותר על מלכותו לטובת שני בניו הבכורים וכעת הם עזבו את הגיהנום, עברו לניו יורק סיטי, והחלו להשליט טרור פשע ואימה על פני האדמה. אם הם לא יוחזרו לגיהינום יאבד השטן את חייו וזכות קיומו. מזל שיש לו עוד בן, ניקי (אדם סנדלר), חובב רוק כבד תמהוני, שנשלח אל פני האדמה בלווית כלב מדבר, על מנת לעצור את אחיו. בדרך הוא לומד מה זה להיות אנושי, מגלה מי הייתה אמו, ואפילו מתאהב בואלרי (פטרישיה ארקט). קומדיה.

במאי: סטיבן בריל (88 דקות, ארצות הברית 2000)
 
 
Film Journal International: הסרט מכוון להעליב ולהגעיל את הקהל, אבל שלא כמו סרטים אחרים מסוגו, הוא מצליח לעשות את זה בלי להיות אפילו קצת מצחיק. רע בצורה שגובלת בחטא. פוגע בין השאר בשחורים, אנשים עם מוגבלויות ובעיקר בקהילה ההומו-לסבית. ההגיון של הסרט ומבנה העלילה מוצגים בצורה חובבנית.

Film.Com: סנדלר חוזר בדמות הדביל טוב הלב. כמה הצצות לחיים בגיהנום, הרבה בדיחות של זר שבוחן את חיי האנשים בכדור הארץ, ואפקטים מיוחדים לרוב, לא מצילים את הסרט. הופעות אורח קצרות ולא מפותחות מספיק של קומיקאים ושחקנים מצוינים (קוונטין טרנטינו, דנה קארווי, ג`ון לוביץ`).

Eonline: השטיק של אדם סנדלר (עיין ערך: לדבר כמו מפגר) דועך שוקע וממצה את עצמו די מהר. אולי זה מסביר למה עיקר הצחוקים בסרט נגרמים דווקא מהופעות האורח וצוות שחקני המשנה.
הציון: שבע וחצי.
 

אגרוף של אישה

נכון שכיפכפתי במדור גם בשבוע שעבר, אבל העורך צ`יפר אותי בתמונה מחמיאה יותר. מישל יור בל
 נכון שכיפכפתי במדור גם בשבוע שעבר, אבל העורך צ`יפר אותי בתמונה מחמיאה יותר. מישל יור בל   
GirlFight

לדיאנה (מישל רודריגז) יש מבט חודר ואגרוף קטלני. היא לא מהססת להשתמש בו, בבית הספר, בשכונה, בבית. כשבמקרה היא מגיעה למכון אגרוף, היא מבינה שמצאה בית ומטרה בחיים. כנגד כל הסיכויים, ותוך כדי חוסר פרגון מוחלט מהסביבה, יוצאת דיאנה למאבק שיעצב את דמותה וחייה, והופכת למתאגרפת מקצועית ומוערכת ולאישה צעירה . כאשר היא מתאהבת במתאגרף שיתמודד מולה בקרב האליפות, עומדים דרכה, מאבקה, ואהבתה למבחן.

במאית: קארין קוזאמה (110 דקות, ארצות הברית 2000)
 
Eonline: נוק-אאוט מוחלט. ההפקה והבמאית עושים עבודה מצוינת במעקב שלהם אחרי התקדמותה הגופנית והרגשית של דיאנה. לרודריגז יש מבט אינטנסיבי ונוכחות עצומה. הציון: שמונה וחצי.

Film.Com: לנשים כעם בחברה מאצ`ואיסטית, יש בעיה לבטא כעס. לבחורה הזאת, דיאנה, ממש לא. תענוג לראות את הדמות שלה מונעת ליצירה ולניצחון בעקבות הכעס שמחדיר בה אנרגיות מטורפות. סרט שחובה בעיקר על כל בחורה לראות. שחקנים מצוינים.

Film Journal International: אחד מסרטי האגרוף הטובים ביותר שנעשו. לא ראוותני ודרמטי כמו "רוקי" אלא מכיל ניצחונות קטנים על ה`עצמי`, על החיים. סצינות הקרב בין דיאנה לחבר שלה מדהימות בעוצמתן.
 

מעבר לגבול הסכנה (טרום בכורה)

חכי רגע, סיס, שכחת את מקל הקצב שלך. כריס אודונל בצהוב
 חכי רגע, סיס, שכחת את מקל הקצב שלך. כריס אודונל בצהוב   
Vertical Limits

כריס אודונל מגלם את דמותו של פיטר גארט, צלם של ה"נשיונל ג`אוגרפיק" ומטפס הרים בעברו. היחסים בין פיטר ואחותו נותקו, לאחר שהאשימה אותו בהריגת אביהם במהלך תאונת טיפוס הרים בילדותם. כעת, שנים מאוחר יותר, מוביל פיטר משלחת לחילוץ אחותו (רובין טוני), המטפסת המקצועית שתקועה בחברת מיליונר מטורף ומגלומן וצוותו, על אחת מפסגות ההימלאיה. שתי המשלחות נאלצות להתמודד עם תנאי שטח קשים ביותר ועם חביות חומר נפץ שהן נושאות איתן.

במאי: מרטין קמפבל (100 דקות, ארצות הבארית 2000)
 
Film Journal International: סרטון ה`בקרוב` עתיר אקשן אדיר מותח ומרגש, הסרט עצמו לעומת זאת , שופע קלישאות, סטריאוטיפים, וממש מיותר. כנראה שהתסריטאים התייעצו עם מטפסים אמיתיים לא מילוליים במיוחד, כי מלבד רכילות שטחית על הווי מטפסי ההרים, חסרה בתסריט ובסרט בחינה מעמיקה של טיפוסי האנשים שהופכים להיות מטפסי הרים ושל המוטיבציות של הדמויות.

Film.Com: היה יכול להצליח עם העלילה לא הייתה כל כך עמוסה בעלילות משנה, מניעים רצחניים מתחת לפני השטח, סיבוכים מיותרים בדמות חומר נפץ שהמשלחת נושאת אתה, ושחקנים קטנים שיוכלו למות בצורות שונות במהלך הסרט. אודונל בהופעה חיוורת ותשושה, מה שלא מפריע לו לייצר מתח מיני עם אחת הבחורות מהמשלחת.

Eonline: האפקטים המיוחדים המרהיבים, הנופים ההרריים היפים והצילום עוצר הנשימה, משאירים את עיני הצופה פקוחות לרווחה. אך בקטעי הדיאלוג העלובים, כדאי לצופה לאטום את אוזניו. משחק איום של רוב השחקנים. מכורים לאדרנלין יצליחו לקבל את המנה שלהם מהסרט. הציון: שש וחצי.
 

לזכור את הטיטאנים (טרום בכורה)

יא דנזל, אתה לא קולט שהגזען המטושטש ברקע בוחן לך את הטיטאניק? לזכור ולא לשכוח
 יא דנזל, אתה לא קולט שהגזען המטושטש ברקע בוחן לך את הטיטאניק? לזכור ולא לשכוח   
Remember The Titans

השנה 1971. התנועה לשוויון זכויות השחורים בשיאה, ולכן נאלץ בית ספר תיכון אחד בוירג`יניה, לפתוח את שעריו גם לשחורים. במסגרת הניסיונות להיות פוליטקלי קורקט, מודח מאמן קבוצת הפוטבול הלבן והגזען (וויליאם פאטון) לדרגת עוזר מאמן, ובמקומו מובא מאמן שחור קשוח ודעתן (דנזל וושינגטון). השניים צריכים לחיות בדו-קיום ולהביא את ה`טיטאנים`, קבוצת הפוטבול המעורבת, אל הניצחון המיוחל. מבוסס על סיפור אמיתי.

במאי: בועז יכין (113 דקות, ארצות הברית 2000)
 
Film Journal International: בידור הוליוודי מעורר ובומבסטי לעתים, המשלב הצצה אל הענף תוך בחינה עדינה של יחסי גזע, בתחילת שנות השבעים בארצות הברית. משתמש בכל המפתחות שנועדו לסחוט רגש מהצופים: אתם תריעו, תצחקו, תבכו וקרוב לוודאי תשנאו את עצמכם בבוקר.

Film.Com: סרט שעושה הרגשה טובה, פשטני ולא מעורר מחלוקת. בעיקר בגלל שהעלילה ממוקמת שלושים שנה אחורה וגורמת לצופה להרגיש נעלה מוסרית על כל אותם הגזענים הלבנים הנבערים המוצגים על המסך, שלכאורה כבר לא קיימים כיום. וושינגטון ופאטון, צמד השחקנים הראשיים , הם הדבר הכי טוב בסרט.

Eonline: דרמה מעולה סוחטת דמעות. קטעי הפוטבול מלאי אדרנלין ומותחים, על פי מיטב המסורת של סרטי פוטבול באשר הם. ראיין הרסט מגלם את רכז הקבוצה בקלילות חן וקסם.
הציון: תשע.
 

בשבועות הקודמים:

ארכיון שווה צפייה כולל בתוכו מקבץ ביקורות על כל הסרטים שעלו על המסכים בארץ השנה. הנה דוגמאות מהשבועות האחרונים:

סודות של אמצע הקיץ, גברים עם כבוד, תעביר את זה הלאה (מציג גם השבוע בהקרנת טרום בכורה)

בסמה מוצ`ו, סתיו בניו-יורק, בית האשליות, מעודדות צמודות

בלתי שביר, אחות זרה, טאבו, גויה בבורדו

ראיתם את הסרטים? בואו לדבר עליהם בפורום הקולנוע של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by