בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע: "אלהים הוא סתם ילד עם חוות נמלים" 
 
 
אפרת אסקירה

הניו יורק טיימס פסק שהוא ילדותי ומטופש, רוג'ר איברט טען שמדובר בלא יותר מאשר קליפ ארוך, אבל אפרת אסקירה הצליחה לקרוא ב'קוסנסטנטין' יותר ממסר חתרני אחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ון קונסטנטין מתעורר משינה מסוייטת. עדיין במיטה, בבגדי יום אתמול, הוא נוטל סיגריה, מציבה בזווית הפה ומצית. החדר הקטן המתמלא בעשן נעשה מוכר, דומה לכל חדר בו היה אי פעם בחייו מאז המרתף הראשון בבית ילדותו, החדר בו הבין לראשונה שעם מעט רצון טוב ולחשי קסמים, הוא יוכל לתמרן לעולם הזה את הצורה, והעולם הבא? שיזד**ן העולם הבא. בוקר טוב.

'קונסטנטין' הוא עוד סרט בסדרת העיבודים הבלתי נגמרת של חוברות קומיקס שתוקפת בשנים האחרונות את מסכי הקולנוע, מאז הופעתו של 'X מן' ב-2000. בסדרה הזו היו הצלחות בולטות, כגון 'ספיידרמן' 1 ו-2 וכישלונות צורבים כמו 'ג'נטלמנים מובחרים' ו'אלקטרה'. קשה לקבוע אם 'קונסטנטין' שייך לקבוצה המוצלחת או לשניה. ההתלבטות נובעת מהעובדה שלאורך רובו נראה כאילו הסרט מנסה לספר סיפור מסוים ולקראת סופו הוא הופך למשהו אחר לגמרי. הסיפור הראשון דווקא די מרשים, הסוף לא.

ניכר שיוצרי הסרט ביקשו להישאר נאמנים לרוח הקומיקס עליו הוא מבוסס, 'הלבלייזר', שתיאור טיפוסי ממנו הובא למעלה לשם המחשה. העולם של 'קונסטנטין' הוא גירסה קרובה לעולמנו שלנו –אפלולי וחסר תקווה – אולם הוא מתוגבר בנוכחות על טבעית של שליחי אלוהים והשטן שמתערבים ללא הפסק בחיי בני האנוש ורק מוסיפים לתחושת חוסר האונים הכללית של האנושות. ג'ון קונסטנטין הוא קיאנו ריבס, תושב לוס אנג'לס, שמגיל צעיר מסוגל לראות את השדים והמלאכים המהלכים על פני האדמה. כצפוי, היכולת הזו מכבידה עליו, בנעוריו היא גרמה לו לבצע חטא שעליו הוא מנסה עד עכשיו לכפר ובבגרותו היא עשתה אותו לגבר מדוכא וציני, אבל חתיך, שעוסק למחייתו בגירוש שדים.

קיאנו, שבדיוק גילה שהוא חולה בסרטן הריאות, פוגש באנג'לה דודסון (רייצ'ל וויס) בלשית משטרה המאמינה שאחותה התאומה המנוחה (וויס בתפקיד כפול) לא התאבדה כפי שקבעה המשטרה. האחות הייתה אמנם משוגעת אבל גם קתולית אדוקה וידעה שהתאבדות תשלח אותה היישר אל נצח של ייסורים בגיהינום ואנג'לה יודעת שלא ייתכן שאחותה חתמה בקלות כה רבה את גורל נשמתה בת האלמוות. אנג'לה משכנעת את קונסטנטין לסייע לה בפתרון התעלומה והשניים פוצחים במסע לאיתור סיבת מותה של האחות. בדרך הם יפגשו את המלאך גבריאל ולבסוף יגיע גם העימות המתבקש עם השטן.

נעים לגלות שלאורך רוב הסרט, 'קונסטנטין' אינו נופל למלכודות הרגילות בהן נשבים כה רבים מסרטי הפעולה הדומים לו. אלוהים והשטן כפי שהם מתגלמים בעולמו של קונסטנטין, הם קטנוניים, שרירותיים ומתעניינים יותר בפוליטיקה פנימית מאשר בעניינים של מוסר. במילותיו של קונסטנטין, אלוהים הוא סתם ילד עם חוות נמלים. אנחנו הנמלים. אין סיבה מיוחדת לקיומנו, בוודאי לא סיבה שמאחוריה עומדת מערכת מוסר מסודרת. עם זאת, אלוהים הוא בכל זאת אלוהים ואנחנו חיים בעולם שהוא יצר ותחת הכללים השרירותיים שהוא כונן. כך הסרט מצליח להשחיל ביקורת על האופי הבירוקרטי של העולם הבנוי על עקרונות הנצרות הקתולית ומוביל להכרה במרחב האפשרויות המצומצם שיש לפעולה האנושית. קונסטנטין הוא האדם המכיר את כל ברגיה של המערכת הקיימת ויודע איך לסובב אותם, אולם את מבנה-העל שלה הוא לא יוכל לשנות. כשלוקחים בחשבון שהעולם של קונסטנטין לא שונה בהרבה מהעולם שלנו, האמירה חסרת התקווה הזו נראית כהישג לא מבוטל שהסרט מצליח לייצר.
 
 
ועכשיו ספוילר, בערך...

חבל שברגע מסוים, כחצי שעה לפני הסוף, כל הישגי הסרט מתפוגגים והעלילה הופכת לעיבוד סוג ב' של סופים מיותר מדי ספרים וסרטים אחרים. ראשית מתברר שגורם שולי מנסה לקדם אפוקליפסה בניגוד לדעתם של השחקנים הראשיים. אחר כך ישנו הריון בתולים, כי יש אישה בסרט והרי מהי אישה אם לא כלי קיבול לזרעו של השטן.

לבסוף מגיע הטריק הנדוש והפחדני מכולם. כל עולל יודע שבחוזה סטנדרטי של מכירת נשמה לשטן ישנה פרצה אחת גדולה – סעיף הקרבן. והעסק הולך כך: אילו רק תבצע מעשה אחד של הקרבה עצמית לפני המוות, השטן לא יוכל לתבוע את נשמתך, גם אם היית בחייך האדם הנורא ביותר עלי אדמות וגם אם מכרת את נשמתך עבור הבזוי שבכדי הזהב. גם בסרט הזה, כשהחוטא הגדול שב הביתה, הכללים משתנים. פתאם הבירוקרטיה נפרצת ופתאם לאלוהים אכפת מאופיין המוסרי של הנמלים שלו. סופו של הסרט לא מתיישב עם הנחות היסוד שהוצבו בראשיתו ויוצר את התחושה שאם קונסטנטין של סוף הסרט היה קונסטנטין של הקומיקס, או אפילו של תחילת הסרט, הוא היה מנסה מזמן את כל עניין הקרבן ומגלה שצריך הרבה יותר מזה בשביל לעניין את אלוהים או להפחיד את השטן. בקיצור, לכו לראות, התעלמו מהסוף.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by