בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הגזעניות 
 
 גלית גוטמן. צילום: יוסי צבקר   
 
שלומציון קינן

'הדוגמניות' היא תוכנית שוביניסטית המזכירה משטרים אפלים ויש לתבוע את יוצריה. גם הדוגמנית מלאני פרס מסכימה: "אני חותמת לך שלא שירז ולא גוטמן עברו דבר כזה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"יש בה משהו מאוד עגלי, משהו חזרזיריתי"

כמה מטענות וועדת הצנזורה של הרשות השנייה לביטול זוועתון הריאליטי, 'הדוגמניות: לגלות את הכוכבת שבך', הן שהתכנית "מנציחה מבט שוביניסטי" ו"מבזה את האישה." אמנם הביטויים "מותק! אטיטיוד בבית!" ו-"במבים הם לא סקסיים" הפכו לקאלט תוך שבוע, אבל עם כל הכבוד לשמחה לאיד (שהיא שמחתנו היחידה,) התכנית הזו מוכיחה לאיזה בור מתנקזת גזענות כשאין לה לאן ללכת.

כפי שדייקה לנסח זאת לילך וולך בנענע, במרכז 'הדוגמניות', מה לעשות, אכן עדר פקאצות ששמותיהן נאספו מסרטי הפורנו הטראשיים ביותר, ושממהרות בין אם צריך ובין אם לא "לחשוף את ליטראות הבשר המחוטבות בהן חננו אותן האל הטוב והכדורים המשלשלים."

עד כאן, זה גם תסריט הגרסה האמריקנית ל'הדוגמניות' ולז'אנר בכלל. אבל בניגוד להתעללויות ולהשפלות שאנחנו מכירים מסדרות גלדיאטוריאליטי אחרות, כאן מלגלגים השופטים לא על טמטומם, חוסר כשרונם או אפילו כיעורם של המתמודדים (כפי שהורגלנו) אלא על עצם היותם נשים.

במאמר חריף נגד הצנזורה ב-NRG, טוען שי גולדן, שחברי הוועדה כנראה לא צפו בטלוויזייה מימיהם משום שאין בנמצא תכניות שאינן מציצניות ושוביניסטיות. אני לא מאמינה בצנזורה וודאי שלא מעונינת לתת ל"חבורת האסטרונאוטים" מהרשות השנייה פתח לעשות כראות עינהם. אבל אני בעד לתבוע, לתבוע ולתבוע. החור בכיס הוא שמדבר במילים הכי ברורות ויופות.

כי יש הבדל גדול, בניגוד לדעתו של שי גולדן, בין תכניות "מציצניות" ושוביניסטיות" אחרות לבין 'הדוגמניות'. כשסיימון קאוול ב'אמריקן איידול' אומר לזמר האיום "אתה חירש!" ואו אפילו כשנכנסת אישה לתכנית 'הברבור 2' ויוצאת פודל, ועוד אומרת בדמעות לפסיכולוגים ולמנתחים הפלסטיים "תודה ששיפרתם לי את הבטחון העצמי" וחדשיים אחרי כן אנחנו קוראים בעיתון שנשרה לה הלסת, עדיין – איש לא מבזה אותה על מה שהיא – אלא רק על המעשה שעשתה. אף אחת מהתכניות האחרות לא מתבטאת נגד עצם היותו של אדם מה שהוא: שחור, אישה וכן הלאה.

אז נעזוב לרגע את בטי רוקאווי בצד. אמנם אוצר המילים שלה ניזון בלעדית מעולם החי והמזון: "הגוף מכַּתי,", "הגוף סופגנייה," "הפנים מיס פיגי," "יש בה משהו מאוד עגלי, משהו חזרזיריתי," "זה פַלַפֶל – המראה שישראלים אוהבים, "היא חבית, לגלגל אותה במדרגות." אמנם אין כאן הערה אחת שתיצור את הרושם שמדובר בבני אדם, אבל רוקאוויי היא דוגמה למה שקרוי בלשון הפיסיכיאטרים השלכה. אז רחמנות. נעזוב אותה בצד גם אם מבחינה היסטורית השוואתה של קבוצה מסויימת של בני אדם לבעלי חיים, כלומר – למשהו שהוא פחות מבני אדם, תמיד הקדימה את התרת דמה. (גם אם זה לא פלא לאור האופן שבו מקובל להתבטא כאן, שכל כך הרבה נשים נרצחות או שדו"ח הנדורן קובע שקיים בארץ "חשש" לסחר בבני אדם).

נעזוב גם את ההתייחסות לחלקי הגוף השונים בתפזורת כאילו אף אחת מן הבנות אינה אדם שלם (עד כדי ההערה: "הראש מודבק לגוף בפוטושופ".) נעזוב גם את "הבטן שלה היא לא בטן שנעים לצלם אותה," את ההערה: "כאילו תקוע לה מטאטא והפנים במבים ובמבים הם לא סקסיים," או את אימרת הקאלט: "לרדת במשקל דחוף, לעבוד על הבטן – בהול. עם האף אני לא יודעת מה תעשי."
 

"את ניראית צ'יפ וצי'פ זו לא מילה בלקסיקון שלנו"

 
אבל כשהצלם אשל עזר רודה במוזלמנית שרועדת מקור בבבגד ים (וניזונה, כפי שהוכיחה נעמי וולף בספרה 'מיתוס היופי', מפחות קלוריות מהממוצע באושוויץ) ואומר לה: "תני לי מבט סקסי, אני רוצה אותך נשית, מתמסרת, כל מה שאשה צריכה להיות." זה הרגע בו מתבהרים נימוקי הוועדה.

בערוץ 10 טוענים שהחלטת הצנזורה מזכירה את "המשטרים האפלים בעולם." אולי פעם הזכרנו את המשטרים האפלים בעולם. אבל....הלו! בוקר טוב, נא להריח את הקפה! האפלה הרחק מאחורינו. במשטר שאינו אפל יש חוקים נוקשים נגד התבטאויות גזעניות, כמו למשל הביטוי: "אני רוצה אותך מתמסרת כמו כל מה שאישה צריכה להיות." אם מישהו היה אומר: "תהייה כמו כל מה שתימני צריך להיות", סביר שהאוזניים היו רגישות יותר.

אכן לא ברור איזו אבן הפכו כדי למצוא את אשל עזר. הוא מדבר לבנות מעל ראשן בשפת האדונים של פראדה וורה וואנג, כשבחיים לא ייקחו אותו אפילו למשרת בל-בוי: "אטיטיוד בחוץ – לא פה ובטח שלא אצלי!", "באנגלית קוראים לבחורה כזו בימבו" וכן הלאה. בנוסף הוא גם מוריד את אחת הבנות על כל ארבעת גפיה עד שהיא נאלצת לזחול ככלב ובלבד שלא לגלות את הבטן המזעזעת ותוך כדי הוא עוד צועק לה: "את ניראית צ'יפ וצי'פ זו לא מילה בלקסיקון שלנו."

מה כן נמצא בלקסיקון שלו לא ברור, משום שהוא לא דובר אף שפה על בורייה. מה שברור הוא שהוא לא סבור שיש לזכות את הבנות (שבעיניו הן לא יותר מבעלי חיים) בשפת בני אדם. כשמישהי מנסה לענות לו (רוב הבנות מעדיפות לבכות מאשר לענות,) הוא נובר ונובר בלקסיקון שלו שהמילה צ'יפ לא נמצאת בו ומוצא את המילה: "ששש.... "

במאמר ב-YNET אומרת עליו מעיין קרת: "אשל עזר. המודל הגברי היחידי, הוא חולה אנורקטיות שמחפש בכוח סקסיות מבנות צעירות וחסרות ישע. לטעמי הוא מביך בדיוק כמו הבנות."

"דעי לך שהוא לא מעז לדבר לא אלי, לא לגוטמן לא לשירז ככה", אומרת עליו מלאני פרס, "בחיים שלי לא שמעתי אותו מדבר ככה. מה הבחורה אמורה ללמוד מזה? מה הוא מנסה ללמד אותה שקשור למקצוע? אין לו עין והוא לא צלם אמן. בטי רוקאווי גם ככה אני לא מצפה ממנה. היא באד טו דה בון. בן אדם ממורמר ברמות שקשה לדמיין." גם דוגמנית בינלאומית שהעדיפה להשאר בעילום שם אמרה לי בשיחת טלפון: "בטי רוקאוויי היתה הסוכנת שלי. היא מתייחסת לאנשים כחתיכות בשר שתלויות על אונקול אצל קצב."

חשוב גם לזכור שכל היומרה של התוכנית היא שקרית. "אף אחת מהבנות האלה לא תהיה דוגמנית", אמרה לי אותה דוגמנית, "מקסימום תהייה לה פינה בווי.טי.וי." התכנית מתיימרת לייצג את עולם הדוגמנות כפי שהוא, אבל אין דוגמנית אחת שמאשרת את הטענה הזו. "אחרי שהאישיות שלהן תהיה מעוכה, פרוצה, מושפלת, אז נעשה מהן דוגמניות," כותבת מעיין קרת, "ככה זה? זאת לא שירז טל וגם לא גלית גוטמן, זאת מוטציה של אשה. נפש דהויה בגוף מסורס. עשירות הן יהיו אולי אם יתחתנו עם מיליונר שרוצה קישוט נרקוטי אצלו בבית."

"זה עובר כל גבול," אומרת מלאני פרס. "תופסים חתיכת גב לילדות בנות 17 ואומרים שזה חייב לרדת זו פשוט הגזמה! לא שהעולם שלנו כזה כיפי ונחמד אבל דברים כאלה לא קורים. אמנם מודדים אותך כמו בשוק הבשר – אבל אם מישהו תופס לך את הבשר ככה ואומר 'ריפוד ריפוד', את יכולה לתבוע אותו על הטרדה! בכל הסוכנויות בעולם אמנם אומרים לך לרזות, אבל אף אחד לא יבוא ויקיא עלייך את המילים האלה. אלה מתנהגים כמו בסוכנויות סוג ד' של כל מיני מאפיונרים מעפנים שמנסים להלבין כספים – אני לא פגשתי בחיים שלי דבר כזה ואני חותמת לך שלא שירז ולא גוטמן עברו דבר כזה. "

אחת היוזמות הכי תמוהות היא זו של סמדר שילוני ב-YNET, שחרתה על דיגלה לסגוד ל"קאלט הציוני הגאה" הזה וטוענת כי "ערוץ 10 מנער מעליו את הפולניות המתחסדת ולוקח את הצד הטראשי, הרדיקלי, הנהנתן." מגניב להתבטא ככה, אבל בשביל להגיע אל פמיניזם פוסט-פמיניזם-סוף-העולם נוסח מדונה וקמיל פאלייה צריך קודם להגיע לסוף העולם. אנחנו עדיין לא הגענו להתחלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by