בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

המדור 'שווה צפייה' מתמצת עבורכם מקבץ בקורות עולמיות על הסרטים החדשים שעולים מדי יום חמישי על מסכי הקולנוע. והשבוע: סרט סיני נוגע ללב, דרמת שחמט על פי נבוקוב, סרט תעודה מוסיקלי על ה'סקס פיסטולס' ודרמת אקשן על מטפסי הרים בהימאלאיה. הזריזים יספיקו להקרנות טרום בכורה של "לזכור את הטיטאנים" ו"תעביר את זה הלאה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הדרך הביתה

כמו בילבי, רק עם אורז. הדרך הביתה
 כמו בילבי, רק עם אורז. הדרך הביתה   
The Road Home

לואו יושנג (סאן הונגלי), איש עסקים בשנות השלושים לחייו, חוזר לכפר הולדתו לרגל הלווית אביו, מורה הכפר. תוך ארגון סידורי ההלוויה הוא מתוודע לסיפור האהבה המיוחד בין אמו (ז`אנג זי יי), מי שהיתה יפהפיית הכפר, למורה הצעיר והאידאליסט שכבשה את ליבו. תוך כדי התוודעות לסיפורם לומד יושנג על עצמו, על חייו ועל מסירותם של אנשי הכפר לאביו.

במאי: ז`אנג יימו (87 דקות, סין 1999)
 
Inside Out: סיפור אהבה טהור במיוחד. הנופים היפים תואמים את הופעתה המרהיבה של הגיבורה ראשית. היא מצליחה ללכוד את האינטנסיביות שבהתאהבות ומעבירה את המסירות התמימה לאידיאל הרומנטיקה.

BBC Online: לירי רומנטי ומזמין. סרט עמוק ורהוט על תקופה קשה במיוחד בעברה הקרוב של סין. רגעים מיוחדים ובלתי נשכחים שמדגימים עד כמה מעורב הבמאי ואיזו אהבה הוא השקיע בכל פריים בסרט. ניגוד יצירתי בין השלווה שבסרט והתשוקה של הבמאי.

Culture Vulture: נראה כמו קליפ מוסיקלי דביק, שצבוע בצבעי ורוד-אדום. חסר דיאלוג משמעותי בין הנאהבים. חסרה בעיקר התמונה המלאה על חיי הכפר והדיוק ההיסטורי. העלילה, כך נאמר, מתרחשת בשנות החמישים והשישים. באותה תקופה היה בסין רעב נוראי ובצורת שהשפיעה על הכפרים בעיקר, ואילו בסרט הזה יש אוכל בשפע. לא אמין.
 

מהלך מנצח

איך עשו ממך קספארוב, יא פדראסט? מהלך מנצח
 איך עשו ממך קספארוב, יא פדראסט? מהלך מנצח   
The Luzhin Defence

דרמה על סמך רומן של ולדימיר נבוקוב, המרחשת על רקע אליפות העולם בשחמט בשנת 1929. אלכסנדר לוז`ין (ג`ון טורטורו) הוא שחקן שחמט גאוני ומתבודד. חייו משתנים לאחר שהוא מתאהב בנטליה (אמילי ווטסון), בת אצולה רוסית גולה. משפחתה של נטליה ומורו וסוכנו לשעבר של לוז`ין, שטוען שהשחמט חשוב יותר מהכל, מתנגדים בכל תוקף לקשר ביניהם. לוז`ין נאלץ לבחור בין שני הדברים החשובים ביותר בחייו.

במאית: מרילין גוריס (108 דקות, בריטניה 2000)
 
 
Inside Out: כמה בעיות אמינות: הנער לוז`ין אינו מזכיר במאום את הגבר לוז`ין. כמו כן, קשה להאמין שאחרי שבילה את עשר שנות חייו הראשונות בבית עם משרתים, גדל השחמטאי המברקי להיות ברייה נעדרת כישורים חברתיים מינימליים. אמילי ווטסון נפלאה כתמיד.

BBC Online: הסיבה שמעט מאוד סרטים נעשים על אומנות השחמט היא שאפילו טום קרוז לא יכול לגרום לה להראות סקסית. מזל שבסרט הזה מוצג גם משולש היחסים המורכב בין אלכסנדר ונטליה הנאבקת על ליבו, וסוכנו שלו שנאבק על נשמתו. הזיווג ווטסון-טורטורו לא מוצלח, ומקשה על ההנאה מהסרט שדווקא עשוי טוב מאוד.

Empire Magazin: הסרט, כמו נבוקוב, מתמקדים באהבה ואובססיה, ולא בתחרויות שחמט מורכבות ומשמימות. הבמאית מנהלת את הדרמה עתירת הרגשות, הסוחפת ואפילו המצחיקה לעיתים, ביד רמה ובכשרון.
 

הזעם והזוהמה

חבל, קצת אורך רוח והייתם יכולים להיות יותר גדולים משוקולד מנטה מסטיק. הזעם והזוהמה
 חבל, קצת אורך רוח והייתם יכולים להיות יותר גדולים משוקולד מנטה מסטיק. הזעם והזוהמה   
The Filth and the Fury

סרט דוקומנטרי העוקב אחר צמיחתה של להקת ה"סקס פיסטולס", במקביל למצב הסוציו-פוליטי בבריטניה של סוף שנות ה-70. הלהקה, שהתפרקה אחרי 26 חודשים בלבד, השאירה לעולם אלבום אחד ושלל סיפורים סנסציוניים, ניבולי פה והתגרויות בממסד הבריטי השמרני, תוך שהיא מובילה את תנועת הפאנק-רוק. הסרט משלב קטעי ארכיון, הופעות מוקדמות של הלהקה וראיונות עם חבריה, ביניהם סיד וישס האגדי שמת ממנת יתר לפני עשרים שנה.

במאי: ג`וליאן טמפל (107 דקות, בריטניה 2000)
 
Inside Out: סרט גדוש בהפתעות. הדוקומנטרי הטוב ביותר שנעשה על עלייתה ונפילתה של להקה. היתרון כאן הוא הפרשנות הכנה והרהוטה של ג`וני ליידון (רוטן) והחומרים המצולמים עם סיד וישס, כולו מלא הרואין וחרטה, חודשים ספורים לפני מותו. קאמבק מוצלח לבמאי, שנעלם מהעולם באמצע שנות השמונים, וידוע בזכות הערצתו לפיסטולס.

Culture Vulture: מרחיב את גבולות הסרט הדוקומנטרי הרגיל. מקורי ומסעיר. הלהקה הפכה לכזה שם דבר, שמרגש להיזכר כמה חתרנית ופרובוקטיבית היו חבריה. הסרט מתחיל בהיי מטורף אבל מאבד תנופה עם הגעתו של סיד וישס, ומתמקד בו יותר מדי. קטעי הופעות מדהימים. חבל שלא נותנים לשמוע אף שיר עד הסוף.

Empire Magazin: לבמאי יש נטייה מעצבנת לגרום לסרט להראות `אמנותי` מדי. חושף כמה תגליות מעניינות וחשובות. מפורט ואמיתי בהרבה מסרטי תעודה מוסיקליים אחרים.
 

מעבר לגבול הסכנה

תקראו לוולקני, מצאתי פה גזר ענק! מעבר לגבול הסכנה
 תקראו לוולקני, מצאתי פה גזר ענק! מעבר לגבול הסכנה   
Vertical Limit

כריס אודונל מגלם את דמותו של פיטר גארט, צלם של ה"נשיונל ג`אוגרפיק" ומטפס הרים בעברו. היחסים בין פיטר ואחותו נותקו, לאחר שאחותו האשימה אותו בהריגתו של אביהם במהלך תאונת טיפוס הרים בילדותם. כעת, שנים מאוחר יותר, מוביל פיטר משלחת לחילוץ אחותו (רובין טוני), המטפסת המקצועית שתקועה בחברת מיליונר מטורף ומגלומן וצוותו, על אחת מפסגות ההימלאיה. שתי המשלחות נאלצות להתמודד עם תנאי שטח קשים ביותר ועם חביות חומר נפץ שהן נושאות איתן.

במאי: מרטין קמפבל (100 דקות, ארצות הברית 2000)
 
Empire Magazin: הרבה אקשן ובלגן מהסוג ההימלאי. שטותי באופן מדהים. כשאתה לא צוחק באופן לא רצוני, אתה משתעמם בדרגה שגובלת בפשע. אודונל הוא יפיוף מלוקק מדי שפשוט לא מעביר את תחושת הסכנה והאדרנלין. הוא נעדר כל חן מחוספס כמו ברוס ויליס או ניקולס קייג`, למשל.

Film Journal International: סרטון ה`בקרוב` עתיר אקשן אדיר מותח ומרגש, הסרט עצמו לעומת זאת , שופע קלישאות, סטריאוטיפים וממש מיותר. כנראה שהתסריטאים התייעצו עם מטפסים לא מילוליים במיוחד, כי מלבד רכילות שטחית על הווי מטפסי ההרים, חסרה בתסריט ובסרט, בחינה מעמיקה של טיפוסי האנשים שהופכים להיות מטפסי הרים או המניעים של הדמויות.

Film.Com: היה יכול להצליח אם העלילה לא הייתה כל כך עמוסה בעלילות משנה, מניעים רצחניים מתחת לפני השטח, סיבוכים מיותרים בדמות חומר נפץ שהמשלחת נושאת אתה, ושחקנים קטנים שיוכלו למות בצורות שונות במהלך הסרט. אודונל בהופעה חיוורת ותשושה, מה שלא מפריע לו לייצר מתח מיני עם אחת הבחורות מהמשלחת.
 

בשבועות הקודמים:

ארכיון שווה צפייה כולל בתוכו מקבץ ביקורות על כל הסרטים שעלו על המסכים בארץ השנה. הנה דוגמאות מהשבועות האחרונים:

להתחיל מחדש, שטן על הזמן, אגרוף של אישה, לזכור את הטיטאנים (מציג גם השבוע בטרום בכורה)

סודות של אמצע הקיץ, גברים עם כבוד, תעביר את זה הלאה (מציג גם השבוע בטרום בכורה)

בסמה מוצ`ו, סתיו בניו-יורק, בית האשליות, מעודדות צמודות

ראיתם את הסרטים? בואו לדבר עליהם בפורום הקולנוע של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by