בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קר לך, או שאת סתם שמחה לראות אותי? 
 
 מתוך המסיבה. צילומים: מיכל זמרני   
 
עירית אלוני

עירית אלוני יצאה למסיבת הגבוהות והנמוכים של עידן אלתרמן וחזרה עם שלל תובנות על מצבם העגום של הגברים הנמוכים והנשים הגבוהות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זיכרון ילדות מכונן: כיתה ו', מסיבת כיתה. מישהו מעמעם את האורות, המוזיקה הופכת שקטה, ריקוד סלואו ראשון (ג'ורג' מייקל, כמדומני). כולם מסתדרים זוגות זוגות. אני רוקדת עם מושיקו, ולא מטרידה את מוחי העובדה שהוא נמוך ממני בחצי ראש. הגובה שלי בשלב זה של חיי הוא מטר וחצי, וזו, חברים וחברות, הפעם האחרונה בה הגובה לא ישחק תפקיד כזה או אחר, לא יכלל במערך השיקולים שלי, באינטראקציות שלי עם בני המין הגברי.

מאז גדלתי קצת, ועוד קצת, ואז עוד קצת, ובערך בסביבות כיתה י' התייצבתי על גובהי הנוכחי – 180 סנטימטרים, בלי גרביים, לפני עקבים. בארצנו החמימה (מי אמר לבנטינית?) אני קצת....איך לומר... חריגה בנוף הנשי, ומתנשאת גם מעל אחוזים ניכרים מהנוף הגברי.

נשבעת לכם שניסיתי. ניסיתי להשתחרר מהסטריאוטיפ המכתיב כי על אישה להיות נמוכה מבן זוגה. ברמת ההיגיון – אני בהחלט מבינה ואפילו מסכימה עם רוב רובם של טיעוני הנגד. כך למשל הטיעונים הפמיניסטיים, הטוענים כי נטייתן של נשים לדבוק בבני זוג גבוהים מהם היא סימפטום חברתי של סביבה המנסה להחליש נשים, לעשות אותן קטנות, פגיעות ונזקקות, אפילו בהיבט כל כך פיזי וסתמי. גם ברמה האישית, בתור בחורה המדרגת את פרמטר המראה החיצוני אי שם בתחתית הרשימה, אני מאמינה באמת ובתמים כי כמה סנטימטרים לכאן או לכאן לא אמורים להכריע את הכף וכי פוטנציאל הפספוס גדול. אך למרות התובנות המושכלות, משהו נתקע ברמת הביצוע, ושוב ושוב, בין אם בשיטוט בין כרטיסים בג'יי דייט או בכל הזדמנות אחרת, בחרתי לשאת עיני, תרתי משמע, אל גברים גבוהים בלבד.

מה גדולה הייתה שמחתי כשהתבשרתי על קיומה של מסיבה המיועדת לנשים ולגברים, מעל 1.74 ומתחת ל 1.70, בהתאמה. עידן אלתרמן, לעולם צחי מ'נווה חמציצים' ואיש מוכשר לכל הדעות, יזם את האירוע, שהתקיים אתמול במועדון 'פאודר' התל אביבי. הקונספט – קירוב לבבות, ניסיון לערער מעט את המוסכמות החברתיות, ולגרום לאנשים להבין שגובה זה לא הכל בחיים. קונספט המסגרת – צילומי סרט התעודה המתהווה של אלתרמן, 'נמוך' שמו, המטפל, איך לא, בגברים נמוכים ובדרכי ההתמודדות שלהם עם תחלואי החברה.
 
 
כבר בכניסה למועדון קידם את פני הבאים מד גובה אימתני. גבהי הסף סומנו עליו בטוש, וכל אחד מהבאים נאלץ לעמוד לידו על מנת לוודא, למצהלות הסובבים, כי הוא עומד בקריטריון הגובה המהופך. ובפנים? כמה עשרות חוגגים בלבד, מרביתם גברים, כמעט כולם צרכנים נואשים של תשומת לב או מחפשים קדחתניים של 15 דקות התהילה האבודות. והם הגיעו למקום הנכון: כל תנועה, חיוך קטן או ריקוד ספונטני שהתרחשו בחדר תועדו בחדווה רבה על ידי שלל מצלמות – נוסף על המצלמות המשרתות את ההפקה נרשמה גם נוכחות מאסיבית ביותר של נציגים מכלי התקשורת השונים, מאסיבית יותר מנוכחות החוגגים עצמם, לדאבוני. כל עיתונאי מתחיל או סטודנט ממוצע לתקשורת יודע שכדי שסיפור יהיה מעניין, בעל ערך חדשותי, צריכה להיות בו ייחודיות, שונות. בחורה גבוהה וגדולת גוף ובחור נמוך קומה וצנום מתחבקים ו/או רוקדים? בימינו זה עדיין פוטו אופ, משהו שלא רואים בכל יום, לא ממש מציאות. במילים אחרות: עושה רושם כי גם מסיבה מושקעת בניצוחו של שירזי והמון כוונות טובות לא מספיקים כדי להתחיל ולרכך את המוסכמות הנוקשות של החברה הישראלית, ולא רק שלה.

אפשר להמחיש את העניין במושגי תעשיית הקולנוע. מתי ראיתם לאחרונה סרט בו דמות הגיבורה גבוהה מדמותו של הגיבור? אוקיי, נכון, יש את דני דה-ויטו. בסרט 'תאומים', לדוגמא, הוא מסתובב עם בלונדה ארוכת רגליים על תקן בת זוג. אתם בוודאי מכירים את דמותו של איש המאפיה / המפיק העשיר / ראש הממשלה, נמוך, בדרך כלל מצויד בסיגר, עם נערות צעירות, גבוהות וחטובות תלויות לו מכל צד. גם אוסטין פאוארס מבלה בחברתן של גבוהות ממנו. ומה המכנה המשותף המקשר בין כל הנזכרים מעלה? המכנה המשותף הנמוך ביותר, ואין יותר תרתי משמע מזה: תמיד הם מופיעים כקוריוז, משהו שרואים "רק בסרט", שאין לו אחיזה במציאות, לעיתים אפילו גרוטסקי. רוצים סרט ריאליסטי? ב'אהבה בשחקים' המיתולוגי העמידו את טום קרוז על שרפרף בכל הסצנות המשותפות שלו עם קלי מקגיליס. עם יד על הלב, כמה מכם יכולים להסיק מצפייה בסרט שהפרש הגבהים ביניהם הוא 17 ס"מ, לטובתה? ואם נחזור רגע לישראל, תפתחו טלוויזיה. 'טלנובלה בע"מ'. כולנו מכירים את עופר שכטר. נראה לכם שהוא גבוה מהפרטנרית שלו בסדרה, טלי שרון? פה קבור הכלב – הכל טמון באיך שהדברים נראים.

אפשר להתווכח האם התקשורת משקפת את המציאות או מבנה אותה, כך או כך היא מחוברת אליה חזק. וזה מה שקורה כרגע במציאות שלנו. נשים נראות קטנות, גברים נראים גבוהים, ניקול קידמן נפרדה מבעלה והצהירה בריש גלי שעכשיו היא מחפשת מישהו ללכת על עקבים לידו, ושאלתה הראשונה של אמא שלי לגבי בני זוג חדשים תהיה כנראה לנצח – "הוא גבוה?"

אגב, מהמסיבה אתמול דווקא יצאתי עם מספר טלפון. של הברמן, 185 לערך... תקראו לי שטחית, גדולה עליי המלחמה בטחנות הרוח החברתיות. משאירה את זה לאלתרמן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by