בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מופקרות 
 
 בינגו מונית -חנה סהר, מתוך התערוכה   
 
דניאלה זמיר

תערוכה חדשה בנושא זונות מגלה דברים כואבים - לא על הזנות, אלא עלינו - המתבוננים השבעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך העבודה של איציק ליבנה שפורסמה על שער 'העיר'
 מתוך העבודה של איציק ליבנה שפורסמה על שער 'העיר'   
הציפייה מתערוכת אמנות בנושא זנות הינה ציפייה כפולה. מצד אחד מדובר בתערוכת יצירות אמנות לכל דבר, ומצד שני מדובר בנושא אשר אמור לעורר טענות חברתיות נוקבות מצד האמנים, ויש לבחון את התערוכה על כל הרבדים אשר גלומים בה.

הטקסט אשר ליווה את עבודתו של רועי צ'יקי ארד, התייחס לכתבה שפורסמה בשבוע שעבר במוסף 'העיר' אודות התערוכה. בכתבה הועלתה הבעיתיות הקונספטואלית העולה מהצגת תערוכה בנושא חברתי קשה כמו זנות, במתחם גלריית אמנות שבעה בלב תל-אביב. יפה ציין ארד, שעל אף שצריך לשאול אם ייתכן ומדובר באקט נצלני של הזונות לשם מה שמכונה "אמנות", אין ספק ש'העיר' הוסיף על אקט הניצול כאשר החליט לשים תמונה של זונה עירומה על השער, בכדי למכור עוד מספר גליונות.

לגלריית 'המדרשה' הקטנטנה קשה לקרוא "שבעה". גם הטענה שהזונות נוצלו לשם עבודות האמנות נדמת כמופרכת. לא מדובר בתערוכה פורנוגרפית, אלא בייצוגן כאובייקט לדיסקוס אמנותי, דבר שהוא לגיטימי. לתערוכה אף היה פוטנציאל להיות חשובה ביותר – אילמלא הייתה כה לא אפקטיבית.
 
צילום: שי איגנץ
 צילום: שי איגנץ   
מרבית היצירות מותירות את הצופה אדיש. ציורו של יצחק ליבנה, תמונותיה של קארין אליהו, עבודות הווידיאו של רותי סלע ומעיין אמיר, עבודותיה של גליה יהב המציגות דימויים מתוך 'אני כריסטיאנה פ' – הציגו כולן מערך בנאליה החוזר על אותן הקלישאות החבוטות העולות ממושג הזנות. יצירתה של ענת בצר אשר הציגה ערימת בדלי סגריות על שרפרף, ויצירתו של אסי משולם אשר הטיל עצמות פרה לתוך דלי, הן דוגמאות מצויינות ליצירות אשר לא מחדשת דבר.

במקום הכאב שבמצב האנושי האומלל, אותן נשים אשר נדחקו לשולי החברה עברו תהליך רומנטיזציה בכדי לככב ביצירות התלויות על קירות הגלריה. פרחים נבולים ואפלוליות מסתורית, אינה משרתת את המאבק בזנות, אלא רק נותנת לתופעה נופך רומנטי שאינו קיים במציאות שלהן – אשר רחוקה מלהיות בעלת יופי.

אוצר התערוכה, דורון רבינא, מספר בטקסט התלוי מחוץ לגלריה: "מול כל עבודה הוצב רף מחמיר של היועץ המשפטי לבית ברל, המוסד במסגרתו פועלת הגלריה של המדרשה לאמנות... התערוכה ששאפה לטלטל ולהפוך להוגן ומכבד יותר את טעם הגיית המילה 'זונה' בפה, מצאה עצמה בעמדה של מחשידה, טופלת באשמה, פוגעת בזכויות הפרט, ומסתכנת בלשון הרע". החלטת היועץ המשפטי להעלים כל ראיה מזהה אצל הזונות, פועלת בעיקר לשלילה על התערוכה.
 
 
טשטוש עיניהן של הזונות בכל היצירות גורם לעוול, גם ביכולת לטלטל את הצופה, ובעיקר לזונות עצמן. בכדי להאבק באופן אפקטיבי בתופעת הזנות, בין השאר יש לגרום להבנה ולחינוך, שהעוסקות במין הינן קודם כל חלק מן החברה האנושית, ולא חפץ הניתן לסחור בו, להשתמש בו. כאשר עיניהן (ולעיתים כל פרצופן) של הזונות מטושטשות על ידי האמנים, מדובר בהליך של החפצה, ביטול סממן האינדווידואליות המוכר ביותר, "החלונות לנשמה". העיניים מטושטשות, התריסים מוגפים, ולא ניתן לחזות בנשמה. מעבר לכך, הדבר מונע מן הצופים ביצירה להבין את הכאב והמצוקה אשר חובה תמיד במבע העיניים. מדובר בטעות, והחמצה.

מתוך מספר הצילומים שהציגה האמנית חנה סהר, בלט אחד במיוחד. הצילום היה היחיד בתערוכה הנושא פורטרט של גבר. פניו של גבר ממוצע, בעל משקפי צעצוע אליהם מתחבר זין אימתני המתלבש בדיוק על אפו, אשר מתחתיו חיוך מטופש. גבר ממוצע אשר מביט אל העולם מבעד איבר המין שלו. סהר היא היחידה אשר בחרה להציג את הקליינט, אובייקט מן הג'נדר המקיים את כל התמונות האחרות בתערוכה. חיוכו המטופש וחזותו הממוצעת מזכירה לצופים שהלקוחות של אותן זונות הם חלק אינטגרלי מן החברה, מכל שכבה באוכלוסיה ללא יוצא מן הכלל, בעוד שנותנת השירות, מוקעת מתוכה בגועל.

תחושת אי הנוחות המתמקמת בלב הצופה בתערוכה, לא נובעת מכך שהגלריה השבעה מציגה את הנשים הכאובות, אלא מכך שאנו השבעים מביטים בהן. עמדתי בחלל הגלריה, בוחנת את היצירות שעל הקירות, יחד עם מספר לא מבוטל של נשים לצידי (במשך שעה של שהות בגלריה, ספרתי כשני גברים בודדים אשר הגיעו לתערוכה).כולנו לבושות במיטב בגדי המעצבים, חובבות אמנות נחמדות שכמותינו. לצידי התנהלו מספר שיחות במקביל, מהן אזני קלטו את המשפטים הנשנים "זה נורא...", "כמה עצוב...". וגם אני חשבתי, באמת עצוב. יצאתי מן הגלריה, והתיישבתי בבאצ'ו לקפה של בוקר, וכדור גלידה עם פצפוצי שוקולד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by