בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה מי את שתגידי לנו מה לעשות? 
 
 
דניאלה זמיר

רוני סופרסטאר, סוג של מלכת כיתה טלוויזיונית, משיאה עיצות לבני נוער בתוכנית חדשה. אתה רוצה שהילד שלך ישתתף בניסוי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על הסט המקושקש ישבה היועצת רוני, ומולה ארבעה ילדי חמד כבני עשר-אחת עשרה. "ה-ה-ה-הרביעיה", כפי שהם מכונים בפי הסופרסטאר. אכן מדובר בארבעה ילדים מתוקים להפליא. האג'נדה בפרק האחרון בתוכניתה של רוני בערוץ ניקולודיאון (המוגדרת כ"תוכנית יעוץ לנוער") היתה "מלך/מלכת הכיתה". על אף שאני רחוקה מגילו של קהל היעד לתכנית, טראומות ילדות שנוטה לנטוע המוסד המלוכלך של "מלכת הכיתה" (ילדות הן אכזריות בגיל הזה), נצורות היטב בליבי. כמו שאומרים, לא נשכח ולא נסלח.

מבעד עיני מבוגר ציני, דיון על "מלכת הכיתה" הוא במבט ראשון לא בדיוק דיון על סכנות הצונאמי. אך כמי שעברה התעלליות שונות ומשונות ביסודי על ידי אותן מלכות, אני יכולה לומר באמונה שלמה שמוסד המלכות הכיתתית גבה יותר קורבנות ברחבי העולם מאשר אותו צונאמי. מדובר במפגע אמיתי.

נחזור לתוכנית – הדיון על הסט סער. שאלות משמימות נפוצו מפיה המפיק מרגליות של הסופרסטאר, והילדים ברובם אמרו שאינם חפצים בשרביט המלכות ושהם מרוצים ממעמדם בכיתה (שקר גס, תמיד). הסופרסטאר חזרה על הקושיות שוב ושוב בניסוחים שונים, הרביעיה נראתה משועממת קמעה, ואז- הפתעה. אישה בשם ליטל, מן סייד קיק ביזארי, הצטרפה אל הפאנל וסיפרה שבמשך ארבע שנים, היא היתה הסגנית של מלכת הכיתה, ושזה בעצם הג'וב הכי טוב בהיררכיה הכיתתית. זו היתה התגלית היחידה במשך כל התכנית.

זה מוביל אותי הישר לבעיה הראשונה של התכנית. תכנית היעוץ של רוני אינה משיאה עצות כלל. התכנית בנויה כפאנל ילדים אשר מדסקסים נושא הקרוב לליבם, ובצד יושבת בחורה לא נחוצה, אשר בעיקר מפריעה לילדים בשיחתם. רוני נראתה אבודה על הסט. הילדים שבאמת חשים על בשרם הצעיר את התעמרות מלכי הכיתה לא יכלו למצוא עצה אחת בתכנית. כיצד להתנהג, כיצד להתגבר על הפחד והדחיה, כיצד לאמץ את האינדווידואליות המבורכת? נאדה, ללא תובנות, ללא עצה אחת לרפואה.

לו הייתי ילדה בת אחת-עשרה, לא מקובלת, אשר צפתה בתכנית אמש, הייתי חשה כנבגדת. את הדיון על מלכת הכיתה העבירה, כאמור, רוני סופרסטאר. הצופות הקטנות אשר חשות את הדחיה החברתית במוסד הלימודי, הביטו ודאי במסך בניסיון למצוא, אם לא עצה מועילה, לפחות חבר למאבק. מנחה אשר ניתן להזדהות עימה. במקום זה הן קיבלו את רוני סופרסטאר. המקבילה הבית ספרית של ברנדה וולש. מדוע שנקשיב לפניני חכמתה אודות חוסר החשיבות אשר ב"מקובלות", כאשר היא עצמה מגלמת כל קלישאה שיוחסה אי פעם למלכת הכיתה? מרבית הילדים יתקשו להזדהות עם נערת הפוסטר הסכרינית שהינה הסופרסטאר. ההצלחה שלה מבוססת בדיוק על רגשות הקנאה והתסכול שמעוררת מלכת הכיתה.

ממש כמו ברנדה, גם רוני סופרסטאר היא דמות פיקטיבית. יצירה של מפיקים אשר ראו פוטנציאל בילדת חמד בשם לירון דואני. מדובר במותג. ולא רק שרוני איננה כאחת מן הצופות, כלומר, נערה מעוררת הזדהות, שם הבימה שלה הוא סופרסטאר! שיהיה ברור לכולם שהיא מורמת מעם הילדים הרגילים שאינם מובילים קמפיינים בשעות שלאחר הלימודים. ובהחלט גם יתכן והאנטגוניזם שעוררה בי התוכנית נבע מן הדמיון הוויזואלי המפתיע של הסופרסטאר למלכת הכיתה המרשעת שהנהיגה עלי חרם אכזרי בכיתה ו'. ושוב, לא נשכח ולא נסלח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by