בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עטאש - צימאון 
 
 
הדס איילון

הישג נדיר לסרט ביכורים בפרט ולקולנוע הישראלי בכלל. סרט יפהפה ויזואלית המכה בלב ובבטן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סרט הביכורים של הבמאי הצעיר תאופיק אבו ואיל, שחלק את פרס וולגין עם 'אור' של קרן ידעיה וזכה בפרס המבקרים הבינלאומיים בפסטיבל קאן.

משפחה ערבית בת חמש נפשות גולה מכפר מוצאה ועוברת להתגורר באמצע שום מקום, בעקבות פרשה לא ברורה שהוציאה לג'מילה (הבת הבכורה) שם של מופקרת בכפר.

לאבו שוקרי – אב המשפחה, היו שלוש אפשרויות: או שיהרוג את ג'מילה ויחזיר לעצמו את כבוד המשפחה, או שישאיר את משפחתו בכפר, ולנצח יספוג השפלות מתושבי המקום; או, האפשרות בה בחר – לעקור את משפחתו מהכפר.

אבו שוקרי רודה במשפחתו בנוקשות פטריאכלית אכזרית ואלימה. הוא אוסר על בנו שוקרי ללכת לבית ספר ודן את אשתו ושתי בנותיו לחיים של עבודות פרך הרחק מהציווליזציה. יום אחד מחליט האב להרכיב צינורות לאורך הגבעה כדי שיהיו למשפחה מים זורמים ובכך הוא למעשה יקבֵע את השממון כמקום מושבם הקבוע. המשפחה מצייתת להחלטת האב, אך המים הזורמים פורצים את סכר הרגשות של בני המשפחה שהיה סגור שנים רבות.

אבו ואיל התעקש לצלם את הסרט בסינמסקופ (מסך רחב) שהדגיש את השממה בה מצויים בני המשפחה. אסף סודרי שצילם את הסרט זכה בפרס הצילום בטקס האוסקר הישראלי ולא בכדי - 'עטאש' הוא אחד הסרטים הכי יפים ויזואלית שנראו בקולנוע הישראלי ולמרות תקציבו הזעום של הסרט (650 אלף דולר) ניכר כי כל שוט בו צולם בקפידה רבה ועם פרפקציוניזם אינסופי. בנוסף לצילום המרהיב, ראוי לציין גם את השחקנים הנפלאים שבחר אבו ואיל שכולם, פרט לרובא באלאל המשחקת את ג'מילה, אינם שחקנים מקצועיים וזוהי הופעתם הראשונה בקולנוע. בסרט אמנם אין הרבה מלל, אך בהבעות הפנים האקספרסיביות שלהם יש מספיק כדי להעביר לצופה את כל הפסיכולוגיה שעומדת מאחורי הדמויות.

העקשנות והאומץ של אבו ואיל, שבאו לידי ביטוי עוד ב'יומנה של זונה' סרטו הקצר והפרובוקטיבי שנעשה במסגרת החוג לקולנוע וטלביזיה באוניברסיטת ת"א, בולטים גם בסרטו הארוך הראשון. ואיל הוא אינדבידואל שעד כה הלך רק עם האמת שלו וכך יצר סרט תובעני שלא נכנע למוסכמות המיינסטרים הישראלי ולרגע לא מרפה או מוותר לצופיו.

גם הרעיון הפטליסטי המובא בסופו של הסרט הטוען שכל משחרר הופך בסופו של דבר להיות צורר, מכה בצופה בלב ובבטן ומשאיר אותו עם תחושה כואבת ומעיקה. למרות הקושי הנפשי בצפייה, לכו לראות את 'עטאש' מדובר בהישג נדיר לסרט ביכורים בפרט ולקולנוע הישראלי בכלל.

אתר רשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by