בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אורי ברייטמן

והשבוע בבתי הקולנוע: חניבעל הקניבל חוזר, ג'וני דפ בסרט שוקולד, מותחן אחד ישראלי ואחד מקסיקני

 
 
 
 
 
 
 
 
 

האהבה נושכת

האהבה היא, כנראה, כלב. חובבי כלבים יירתעו
 האהבה היא, כנראה, כלב. חובבי כלבים יירתעו   
Amores Perros

מותחן בהשראת טרנטינו, המתרחש ברחובות מקסיקו ומערב שלוש קבוצות נפרדות שחייהן נפגשים בנקודה אקראית אחת: תאונת דרכים גורלית. בתרגום ישיר (ממקסיקנית) ניתן לומר ששמו של הסרט "אהבה היא כלב" מתאים מאוד לנושאו, כיוון שכלבים משחקים בו תפקיד מרכזי. קרבות-כלבים וכלבים פצועים ממלאים את המסך בכמה קטעים נבחרים, ולכן אוהבי חיות מחמד אולי יירתעו ממנו.

במאי: אלחנדרו גונזלס איריטו (153 דקות, מקסיקו 2000)
 
ניו-יורק טיימס: קלאסיקה של דור חדש, עם כמה סצינות שייכנסו להיסטוריה של הקולנוע. לסרט יש איכויות רגשיות של טלנובלה, אבל איננו מתדרדר לרמה של אופרת סבון. הסרט מבוים בהתלהבות והבנה רגשית עמוקה.

וראייטי: שלושת החלקים בנויים בתחכום רב וזורמים בשטף. החלק הראשון מפתה ודינמי, השני מסקרן וסוריאליסטי, השלישי הוא דווקא החלש מביניהם. העלילה המורכבת מנוהלת במיומנות והמתח מחזיק לכל אורך הסיפור.

שיקאגו רידר: שילוב של צוות שחקנים חזק, סיפור-פתיחה וסיפור-סיום מרתקים, מצליח לשקף את אורח-החיים המקסיקני העירוני, על הטוב והרע שבו. הסיפור נע בין אכזריות, פראיות וסמליות. הפרק השלישי, בו רוצח שכיר מפגין חמלה מפתיעה כלפי כלבו האהוב, נוגע ללב במיוחד.
 

שוקולד

אשת השוקולד נגד הצביעות. אגדה קומית
 אשת השוקולד נגד הצביעות. אגדה קומית    
Chocolat

אגדה קומית המתרחשת בכפר צרפתי קטן בשנות החמישים. אם לא-נשואה בשם ויאן (ג`ולייט בינוש) ובתה הקטנה פותחים חנות שוקולד מיוחדת, המעוררת לחיים כמה מתושבי הכפר אך גם מעוררת מחאה כנגד `חוסר המוסריות` המשתקף ממנה. המצב מחמיר לאור העובדה שאשת השוקולד מתחברת עם מוסיקאי צועני (ג`וני דפ) המתגלגל לאזור.

במאי: לאסה האלסטרום (121 דקות, ארה"ב 2000)
 
 
ניו-יורק טיימס: כישלון שמנסה בכל דרך לרצות את הקהל שלו, ונראה כמו גרסה קולנועית של שוקולד חלב: יצירה יומרנית לאנשים שלא אוהבים אמנות של ממש. למרות צוות השחקנים המוצלח, אין מתח דרמטי של ממש בסיפור. "שוקולד" כל כך בטוח שיכולות המניפולציה שלו על הקהל, עד שרק אחרי שיוצאים מן האולם מבינים שלמעשה מדובר באחיזת עיניים.

וראייטי: זה יותר מאשר מעדן מתוק. זה סיפור על הזכות לשנות ולקבל אחרים למרות השוני הטבוע בהם. הסיפור עוסק בפערים בין צום דתי לזלילה פגאנית, ולמרות שהגיבורה הראשית היא אשת השוקולד, גם האישה המתנגדת לה אינה ממש אכזרית. צוות השחקנים מושלם, ההפקה מצוינת והסיפור שובה-לב.

שיקאגו סאן טיימס: במלחמה בין הפגניזם לבין הנצרות, הגיבורה הראשית שלנו מנצחת רק בגלל שהשוקולד נמצא בצד שלה (ואנשי הכפר לא אכלו שוקולד בעבר). הכל מלא קסם ושמחת חיים, ג`ולייט בינוש שלווה ומלאת תבונה - בסך הכל מדובר באגדה למבוגרים, מהנה ומתוקה אך לא מציאותית.
 

מרס תורכי

מחקר על האורגזמה הנשית. מרס תורכי
 מחקר על האורגזמה הנשית. מרס תורכי   
קומדיית מתח ישראלית חדשה. פטריק (גל זייד) הוא אחד מראשי העולם התחתון, שרוצח בשיטתיות את כל עדי המדינה נגדו. כדי למנוע ממנו לרצוח את העד האחרון נשלחת איה (יעל הדר), שוטרת אמיצה, לגור בדירה מתחתיו ולעקוב אחריו כסוכנת סמויה. איה מנהלת רומן עם ראובן, מפקדה הנשוי (אלון אבוטבול), שכל מה שחשוב לו זה לתפוס את פטריק. בדירה היא נתקלת בשותף שלה, הסתלבטן חובב הגראס יפתח (תומר שרון) ובאחותו הדוקטורנטית לפסיכולוגיה (דלית קהן), שעורכת את מחקרה על האורגזמה הנשית.

איה מבינה מהר מאוד שאהובה השוטר לא ישקיע בהנאה המינית שלה, ובוודאי שלא יעזוב את אשתו. היא מתכננת את הנקמה המושלמת. עיבוד לספרה של לימור נחמיאס "צבוטותי".

במאי: עודד דוידוף (90 דקות, ישראל 2000)
 
יעל מבקרת בקולנוע: אם יש לכם חבר או מכר שלא הולך לסרטים ישראלים מתוך עיקרון, קחו אותו ל`מרס תורכי`. נקודת ציון בקולנוע הישראלי: מקצועי, מלוטש, מבדר, משוחק ומבויים בצורה יוצאת מן הכלל. לזכותו ולחובתו, הוא חסר כל משמעות עמוקה. מומלץ.

 

חניבעל

אני יכול להריח את הסיקוול שלך. חניבעל חוזר
 אני יכול להריח את הסיקוול שלך. חניבעל חוזר   
Hannibal

סרט ההמשך ללהיט הענק "שתיקת הכבשים". ד"ר חניבעל לקטר (אנתוני הופקינס), שהתמקם בשנים שעברו מאז ההצלחה הקופתית הקודמת בפירנצה, נאלץ להתעמת עם מייסון ורג`ר, פציינט נקמני מהעבר, אותו מגלם גארי אולדמן. סוכנת ה-FBI, קלאריס סטרלינג (ג`וליאן מור) חוברת לדוקטור שחזר למוטב בניסיון לעצור את ורג`ר. לקטר צריך להישמר גם מפני השלטונות וקרוביהם של קורבנותיו, הרוצים גם הם ברעתו.

במאי: רידלי סקוט (131 דקות, ארה"ב 2001)
 
film.com: עברו עשר שנים מ"שתיקת הכבשים", אבל הופקינס נראה טוב יותר, ודמותו הפכה דקאדנטית. הכשלון הגדול ביותר של "חניבעל" הוא בכך שהקשר בין לקטר וקלאריס כבר מוצה ב"שתיקת הכבשים", סרט לו חייב ההמשך את כוחו.

eonline: על פי הרעש שמעוררת חזרתו לזירה של ד"ר לקטר, אפשר היה לחשוב שאלוויס חזר הרגע לבניין. ג`וליאן מור משחקת קשוח ונקי. כמעט בלתי אפשרי לשחזר את האימה של הסרט הראשון, אבל נעשה כאן נסיון לא רע.

שיקאגו סאן טיימס: רידלי סקוט ראוי להערצה על הצלחתו להתמודד עם הפרוייקט למרות הנתונים האובייקטיבים הקשים, ולעשות את חניבעל לסרט ראוי לצפייה ואפילו מהנה לפרקים. הופקינס הופך את לקטר לדמות מרתקת בכל שנייה שהוא על המסך.
 

למצוא את פורסטר (טרום בכורה)

רעות חולות, גזענות והתבודדות. למצוא את פורסטר
 רעות חולות, גזענות והתבודדות. למצוא את פורסטר   
Finding Forrester

ג`מאל וולאס (רוברט בראון), נער שחור, נשלח לבית ספר יוקרתי במנהטאן, לאחר הצלחה יוצאת דופן במבחן ארצי. שם הוא מתחבר עם הסופר המתבודד וויליאם פורסטר (שון קונרי), המגלה את כשרונו של הנער הצעיר בכתיבה. ידידותם של השניים מסייעת לפורסטר להתגבר על בעיותיו, ולג`מאל להתגבר על המכשלות הגזעניות בדרכו להגשים את החלום האמיתי, שהוא הכתיבה.

במאי: גאס ואן סנט (135 דקות, ארה"ב 2001)
 
film.com: הסרט לא ישחזר את ההצלחה הקופתית של "וויל האנטינג", אך הוא צבוע בגוונים אישיים עזים, ואינו עוד סרט נוסחה. למרות זאת, התוצאה עלולה להיות שגם קבלי האינדי וגם המיינסטרים יתאכזבו מהתוצאה.

eonline: ואן סנט עושה עבודה טובה בשמירה על פשטותו של הסרט ועל הגוון האישי שלו, למרות שכל הנתיבים מובילים לסוף צפוי (אך מספק).

filmjournal: עוד להיט "הרגשה טובה" פוטנציאלי לגאס ואן סנט. שון קונרי קשישא עוד עלול למצוא עצמו עם אוסקר באביב הבא.


 

בשבועות הקודמים:

ארכיון שווה צפייה כולל מקבץ ביקורות על כל הסרטים שעלו למסכים בארץ השנה. הנה כמה דוגמאות מהשבועות האחרונים:

אומנות המלחמה, הרי את מכושפת לי, בילי אליוט

מלנה, 13 יום, על אהבה וטעמים אחרים, שמונה וחצי נשים, ביוטיפול ג`ו

לזכור את הטיטאנים, הארי חבר אמיתי, המועמדת, תעביר את זה הלאה

ראיתם את הסרטים? בואו לדבר עליהם בפורום הקולנוע של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by