בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נפרדים מבתיה גור 
 
 
הנהלת הפורומים

לרגל פטירתה של הסופרת בתיה גור, אספנו קטעים נבחרים מתוך אירוח שלה בפורום ספרות בו ענתה לגולשים על שאלות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך מתנהל תהליך הכתיבה, איפה את כותבת והאם יש לך רעיון כללי שאותו את מפתחת?
בדרך כלל, אני חושבת מראש על תמצית עלילה, או על רעיון, ועל כמה גיבורים, והיתר מתרחש תוך כדי כתיבה ולא פעם מפתיע גם אותי. אני עובדת בבית, מספר שעות פחות או יותר קבוע ביום, ואחרי זה אני משתדלת לחיות כמו בן אדם, כלומר לבשל, לקפל כביסה, לקרוא, לראות טלוויזיה וכל מה שאנשים עושים.

האם כתבי היד שלך עוברים אצל לקטור או נמסרים ישר לעורך?
עורך קרא את כתב היד הראשון שלי, וגם אז לא עברתי אצל לקטור, ומאז כל ספר שאני רוצה לפרסם, ההוצאה כנראה תפרסם, רק שאני כל כך ביקורתית כך שאין חשש שאמסור להם משהו שלא יניח את דעתי ו/או את דעתם. כל ספר הוא בסיס להתקשרות חדשה, ונחסכים ממני הייסורים של מעבר דרך לקטור.

האם הושפעת בכתיבתך מסופרים גדולים בתחום הבלשי כמו למשל אגתה כריסטי?
אני קראתי כל כך הרבה ספרים בחיי, בלשיים ואחרים, ואני אוהבת כל כך הרבה סופרים שאני כבר לא יכולה לדעת מי השפיע עלי ומי לא.

אבל בין הסופרים של רומנים בלשיים ז'ורז' סימנון הוא האהוב עלי ביותר. סימנון הוא בעיני גאון, אבל לא רק בעיני, הוא כתב 170 רומנית בלשיים שהגיבור שלהם הוא מפקח המשטרה מגרה, וכ-70 רומנים שהוא קרא להם "רומנים רומנים" שעסקו בכל מיני רבדים אפלים, בדרך כלל בתוך משפחה או בן זוג, שניים מהם - "מדרגות הברזל", ו"האיש שצפה ברכבות" (אלה שמות הספרים, שכל אחד כולל שני רומנים קצרים - יצאו לאור בעברית בהוצאת עם עובד בתרגומו הנהדר של הסופר יהושע קנז).

אלו כותבים צעירים את מעריכה, ומה דעתך על כתיבה הפרוזה הצעירה בעברית?
אני לא יודעת מה זה צעירים, אבל אני מאוד אוהבת את הכתיבה של אורלי קסטל בלום, שאולי לא ממש תינוקת אבל היא מחדשת גדולה בספרות הישראלית, וצעירה ממני ללא ספק, ואני אוהבת את הכתיבה של אתגר קרת, ומאוד חיבבתי את "מובינג" ספרו של אסף גידרון, ואהבתי את "שואה שלנו" של אמיר גוטפרוינד, וזה מה שעולה כרגע בדעתי. אלה דברים שמחדשים לי.

האם כתבת פעם שירה, האם את חושבת שזהו תחום שפורח בארץ או שימי הזוהר של השירה העברית/ישראלית כבר מזמן מאחוריה?
מעולם לא כתבתי שיר, וזה גם כנראה הדבר היחיד בתחום הכתיבה, אולי חוץ ממדע בידיוני, שכנראה גם לא אנסה לעולם לכתוב. כי אין לי שום כישרון לזה.

מצד שני, תמיד קראתי שירה ואני מאוד אוהבת שירה, ובוודאי שיש בעיניי שירה גדולה שנכתבת בעצם הימים האלה כאן. מבחר משיריה של אגי משעול, שהיא בעיניי משוררת נפלאה, ומלבדה אפשר לחשוב בלי הרבה היסוס על משורר כמו תמיר גרינברג, או תמיר להב, שאת השירים שלהם אני מאוד אוהבת, ועוד הרבה הרבה אחרים שחיים היום, שלא לדבר על אלה שהלכו לעולמם כמו חזי לסקלי, או דן פגיס, שעם השירים שלהם אפשר לחיות הרבה שנים כצידה רוחנית.

מהן ההכנות שלך לקראת כתיבת ספר? האם את מתלווה או יושבת לכוס קפה עם חוקרי משטרה כתחקיר לספריו של הבלש אוחיון? והאם התעמקת בפסיכולוגיה של הרוצחים כדי לכתוב ספרים אלו?
לא. אני לא נפגשת עם שוטרים, לא על כוס קפה ולא על שום דבר אחר. בספרים הראשונים שלי ביקשתי מחבר, איש משטרה, לקררוא ולהעיר הערות על המקרים בהם לא דייקתי, ואחר כך המשכתי לבדי.

ההכנות לספר קשורות בנושא בו הוא עוסק, למשל ב"רצח בדרך בית לחם", עסקתי בפרשת ילדי תימן החטופים, ולכן קראתי כל מיני ספרים שעסקו בהיסטוריה של ההתישבות התימנית בארץ, במנהגי העדה התימנית, וכיוצא באלה דברים, כשבסופו של דבר אני יכולה לפעמים להשתמש רק במשפט או שניים ממה שקראתי.


לאלו מהדמויות בספרים שלך את הכי מתחברת?
אני לא יודעת איך זה אצל כולם, אבל כשאני כותבת כל אחת מהדמויות מבטאת או משהו ממני, או משהו שאני חושבת עליו, או משהו שראיתי, ואני מוכרחה להיות קרובה מאוד לכל אחת מהדמויות שאני ממציאה, אחרת הם לא יעמדו כדמות.

בספר "רצח בדרך בית לחם" יש דמות של ילדה בת 10 וחצי, יתומה, דחוייה, לא יפה, לא רזה, בודדה, ערמומית, מסכנה, ששמה נסיה, שלכאורה נדמה שאין לי שום דבר בעולם עם ילדה כזאת, אך בכל זאת לא היו אנשים קרובים לי ממנה. למשל.

האם היית רוצה שיהפכו את ספרייך לסרטים? האם הם נראים לך מתאימים להעברת המדיום והאם היתה הצעה כזו?
כן, אני חושבת שהספרים שלי מתאימים, ויש על זה מגעים בלתי פוסקים. רומן בלשי שלי בשם "המרחק הנכון" שהוא רומן בלשי שבמרכזו מוסיקה קלאסית, עומד להיות מעובד לסרט על ידי חברת הפקה צרפתית, שמתמחה בהפקת תכניות וסרטים על מוסיקה קלאסית, למשל. אבל יש דיבורים וניסיונות על כל הספרים, ואני מאוד הייתי רוצה.

בואו להפרד מבתיה גור בפורום ספרות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by