בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מוקי היה שיכור? 
 
 פישי. עטיפת האלבום `הסנדק`   
 
טלי לכיש

שיכרות, קונספרציה ו"פה גדול", הם רק חלק מההסברים שמציע הקולגה פישי הגדול לפרשיית מוקי והמתנחלים. אבל מה זה משנה? בכל מקרה "האמנים עומדים עם הזין בחוץ והמכנסיים למטה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ככל הנראה, זה היה אמור להיות עוד ריאיון בנאלי עם זמר לרגל הופעה קרובה ביום הסטודנט. ב'תזה' החליטו לשלוח את כתבת עיתון אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, תיאודורה קרצ'ובסקי, לתפוס שיחה באווירה רגועה עם מוקי באולפנים שלו ושל פילוני ברמת השרון.

אולם בסופו של דבר, מה שהחל כמפגש ב"חווה פסטוראלית ומרוחקת של שקט ירוק, נדנדה וחתולים מוכי גורל", עם יוצר ש"לא משתף פעולה עם עיתונאים", סיים את דרכו כאוסף ציטוטים פרובוקטיביים שסיפקו את ליטרת הבשר היומית של העיתונים ואתרי החדשות, כולל זה שאתם קוראים בו כעת.

"הבעיה הגדולה של כל הראפרים במרכאות כפולות, זה שהם לא מבטאים את הדעות שלהם במוזיקה אלא דרך כותרות בעיתונים", אומר היום זמר הראפ המתכנה כיום אדם בן לביא, האיש שמרביתכם הכרתם עד היום כפישי הגדול.

פישי, בעצמו דמות צבעונית ומרתקת, עבר כברת דרך לא קטנה עם מוקי. דרכיהם הצטלבו לראשונה במהלך הקלטות האלבום 'בעטיפה של ממתק' של שב"ק ס, ויחד עם חברי ההרכב כתב פישי את הלהיט 'תתקעו בחצוצרה'. פישי ושב"ק אף הופיעו יחדיו מספר פעמים, אך לבסוף, שיתוף הפעולה ביניהם הסתיים בשל חילוקי דעות מקצועיים. עם זאת, פישי ומוקי נתקלו זה בזה לא אחת במהלך השנים, ובסך הכל, כמו שפישי הגדיר זאת, "אנחנו עמיתים למקצוע הרבה שנים. יש בינינו מחלוקת גדולה בנושאים רבים, אבל אנחנו עדיין ידידים - שני יהודים פלצפנים שכל אחד חושב שהוא יודע טוב יותר מה נכון מהשני, ולמעשה שנינו אפסים גמורים".

אתה חושב שהוא באמת התכוון להכל, או שבסך הכל הוא רצה למכור עוד כמה עותקים מהאלבום החדש?
"מוקי אמר בעצמו לכתבת, ואני מצטט: 'תשמעי, אני יודע שצריך לשחק את המשחק והתקשורת זה חלק ממנו. זה על הכיפאק, אבל נכוויתי כבר כל כך הרבה מהעיתונות. שום דבר אף פעם לא יוצא כמו שמתכוונים אליו', ובהקשר הזה אני יכול להגיד שאת לא צריכה לדבר עם מוקי, אלא עם העורך של 'תזה' - מה שמו? ירון פרוסט. אני בטוח שדבריו של מוקי הוצאו מהקשרם וערכו אותו. ראפרים לא תופסים שרק במוזיקה יש לאמן שליטה טוטאלית".

ואתה אומר זאת מכיוון שמהיכרותך אתה סבור שלא ייתכן שמוקי אמר משפט כמו "צריך לשבור להם את העצמות, להעמיס אותם במשאיות, לזרוק אותם באיזה פינה ולסתום להם את הפה"?
"בואי נשים את הדברים על דיוקם: אני לא יודע על מי מוקי דיבר כי לא הייתי שם, אבל באופן אישי אני מאמין שהוא לא התכוון שייקחו את כל המתנחלים וישברו להם את העצמות, אלא כיוון לפלג מאד קיצוני שלהם. הרי יש ביניהם כאלה שאיימו לירות בחיילי צה"ל, וכמעט אחת לשבוע אנחנו שומעים איומים על חייו של ראש הממשלה שרון. אנחנו נמצאים 10 שנים אחרי רצח רבין, הכתובת על הקיר ושום דבר לא השתנה. לא מן הנמנע שעל אותם אנשים קיצוניים הוא דיבר".

ואז, באותה נשימה, לפתע נסוג פישי ומציע שלל הסברים חלופיים, ביניהם: "יכול להיות שזו בכלל קונספירציה שמומנה על ידי משרד יחסי הציבור שלו. ייתכן שהריאיון תואם ודבריו תוכננו מראש. הם השיגו את הכותרות שהם רצו, וכולם, כולל מוקי, את ואני, חיילים במשחק הזה שמנוהל על ידי אינטרסים כספיים". וגם: "אולי הוא בדיוק שתה אלכוהול לפני כן ולא היה הכי פיכח כשהוא דיבר? הריאיון הרי נערך באולפנים, באווירה נינוחה". אבל לבסוף מבטל פישי הכל, ואומר באופן הכי פשוט: "מצד שני, אפשר לא להתייחס אליו (אל מוקי, ט.ל.) בכלל".

מה זאת אומרת "לא להתייחס אליו בכלל"?
"מוקי הוא בנאדם שיש לו פה מאד גדול. כמה משמעות יש לפה שלו? כמה שנותנים לו. אחרי הכל, הוא בסך הכל עוד אדם שמוכר תקליטים - מחר ברדיו יעברו לסאבלימינל, ומחרתיים למאיה בוסקילה, ואחר כך יעברו לפרסומות. מהות העניין היא לא מה מוקי אמר או לא אמר, אלא עד כמה משמעותיים דבריו של אמן, והיום האמנים עומדים עם זין נפול, והמכנסיים למטה, בעיקר הראפרים".

במה זה בא לידי ביטוי?
"בתור התחלה, העובדה שמוקי לא רוצה להתראיין עכשיו מעבר למה שהוא אמר. יתכן והוא נבהל כי חברת התקליטים שלו אמרה לו עכשיו לא יזמינו אותו להופעות, ועוד אולי ירצו לפגוע בו חס וחלילה. זו בדיוק הבעיה עם אמנים כמו מוקי - מצד אחד הוא מנסה לקלוע לטעם של כולם בשירים שהוא יוצר כדי להיכנס לפלייליסט, ומצד שני הוא פותח את הפה באופן שמבטל לו חצי מהלקוחות. הרי בגלגל"צ לעולם לא יאשרו לשידור דבר שכולל את הדברים שהוא אמר, וככה הוא תקוע בין הכיסאות. זה לא רק מוקי, אף אמן לא יוכל להשפיע, כי הכוח נמצא בידיים של הממשלה והצבא, העם מנותק מעצמו וכולם על סמים, אלכוהול ומשככי כאבים, והאמנים הם אפס, כי כל מה שאכפת להם זה לעשות פרסומות - כולל עבדך הנאמן".

אבל גם אם הכוח לא נמצא בידי הציבור, כל אמירה של אמן או דמות ציבורית אחרת, מחזקת או יוצרת איזשהו אקלים חברתי שיכול בסופו של דבר להוביל לשינוי.
"איזה אקלים חברתי? ביום הסטודנט האנשים שם יאכלו אקסטות ויאכלו טריפים ויזדיינו בשירותים. את חושבת שלמישהו אכפת ממה שמוקי אמר? אין לזה משמעות, ואין לו השפעה בשיט וזה רק מסבך אותו אם הוא פותח את הפה. כל האמנים כאן מנסים לעשות להיטים, וכל הפוליטיקה וההתנתקות הם עניין היסטורי, שתוצאותיו נגזרו מלמעלה. לאנשים אין שליטה על כלום, ולכן דעותיו של מוקי בטלות בשישים. בת'כלס, היה עדיף לו לא להתראיין וזהו, הוא הרי אמר: 'אני לא חושב שאני יכול לשנות את העולם' ו-'אני עושה את מה שאני יכול, ומה שאני יכול זה לכתוב שירים', אז באמת תסתום את הפה ותכתוב שירים!"

בסיכומו של דבר, עדיין נותרו לנו כמה שאלות לא פתורות לברר עם מוקי, אך כל מה שזכינו לו ביום שאחרי שהסערה הוא התשובה הלאקונית: "מוקי לא מתראיין. מה שהיה לו להגיד הוא אמר בעיתון".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by