בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אולי לא הומו, אבל זיין אותנו 
 
 היטלר מביא ביד. מתוך הסרט   
 
ניר נון נוה

ניר נון נוה לא קונה את הסרט 'האם היטלר היה הומו?', שמתחמק מהעובדה המפחידה שהיטלר היה למעשה בן אדם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפעמים נדמה כי כל העיסוק בהיטלר מתחיל להדמות לגליונות "העולם הזה" בימיו הרעים. האם היטלר היה יהודי? ראו כתבה בעמוד 37. התשובה: לא. אם לא יהודי – חייב להיות משהו אחר. קצת קשה לומר שהוא היה שחור או צועני, אז בואו נלך על הומו. גם מיעוט נרדף, הולך בסבבה.

נתחיל מהסוף – אז האם היטלר היה הומו? כנראה שלא. אין ולו הוכחה אחת חותכת כי היטלר היה הומו. נכון, יש כמה שטוענים שהוא היה כזה, יש כמה סימני שאלה לגבי כמה לילות והמקומות בהם הוא שהה, ואין ולו עדות אחת כי הוא שכב אי פעם עם אשה. מצד שני – אין ולו עדות אחת כי הוא שכב אי פעם עם גבר. יתכן כי היטלר היה יותר מכל דבר אחר – א-מיני. חולה נפש, מטורף, וא-מיני. אבל לא זו האופציה בה דנו בסרט תחת הכותרת 'האם היטלר היה הומו'.

כל מהותו של הסרט הדוקומנטרי נסובה סביב מחקר אחד, של אדם אחד, בשם מכטאן, עליו הוטחה ביקורת מכל כיוון אפשרי, בשל "רמה מחקרית נמוכה ושיטות מחקר מבישות" – לטענת חבריו ההיסטוריונים. מכטאן החליט, כך נראה, להתבלט בעולם, ואחרי יותר מ-120 אלף ספרים ומחקרים על היטלר שפורסמו בעולם, זה לא ממש קל. ועל כן הוא לקח את האלמנטים שמוכרים כל כך טוב: רוע, נאציזם, היטלר, סקס, הומואים, ורקח אותם לכדי עיסה אחת של רב מכר. הבעיה היא שרב המכר שלו מתיימר להיות היסטוריוני מחקרי.

אז נכון, יש כמה אנשים שטוענים שהיטלר היה הומו. היו לו כמה חברים קרובים עמם הוא נהג להתרועע לא מעט בנעוריו ובצעירותו, ויש כאלו שליוו אותו ושהו במחיצתו כמעט ללא הפסק. יש עדויות כי היטלר הכיר את המושג "הומוסקסואליות" ולא הופתע כשניתקל בהומו, כמו גם הקבלה הכמעט אוהדת של הומואים סביבו. מכאן הדרך קצרה להסקה לוגית כי הוא עצמו היה הומו. אז נכון, מדובר בשנים בהן התנועה ההומואית במרכז אירופה פרחה, גרמניה בתחילת המאה הייתה ליברלית וגאה למדי ומקומות בילוי להומואים היו עניין שבשגרה. רפובליקת ויימר בכלל נחשבה לפריצות חסרת תקדים. אפילו הוקמה תנועה לשיוויון זכויות להומואים והתפתחה תיאוריה לגבי אקט המין החד מיני כסמל לגבריות, עובדות שיכולות להסביר בקלות יתרה את הפתיחות של היטלר לנושא. וכן, היו להיטלר מכרים הומואים במסגרות לימודים ותנועת הנוער, עמם המשיך להתרועע במהלך השנים. לא ממש שונה מרוב בוגרי פנימיות הבנים בבריטניה למשל. אבל למה לתת לעובדות להרוס, אה?

מכטאן סורק את ההיסטוריה של היטלר, ובכל פעם שיש לו חבר קרוב- בום. מאהב. ע"פ התיאוריה של מכטאן היטלר היה חתיכת שרמוטה רצינית, עם אינספור מאהבים ורומנים. ולאף אחד מהם אין לו הוכחה של ממש. אבל זה ברור, לא? כלומר, אם היטלר, בתקופת האביונות הקשה שלו, נאלץ להתגורר בבית מחסה שהיו בו גם זונות ממין זכר - מכאן שאין עוררין על כך שגם היטלר עצמו היה כזה. היגיון צרוף. ואם היטלר אהב אופרה, והאופרה הייתה אהודה על חברי הקהילה של תחילת המאה ה-20, זה מסביר הכל, לא? על פי ההיגיון הזה, צביקה פיק, על הלבוש והדיסקו שלו, המציא את הנטיה החד-מינית והוא בעצם טרנסקסואל מודחק.

בכלל, הצורך להסביר את היטלר מוביל אותנו למחשכים הכי עמוקים שלנו, כחברה אנושית. הניסיון שלנו למצוא פתרון קל מוביל אותנו למקומות שמגלים את אשר אנו מנסים להסתיר. היטלר הוא הרוע. ומה הוא עוד? אה, היטלר הוא גם הומו מודחק. מעולה. זה מסביר הכל. וודאי. הומו. איך לא חשבנו על זה קודם? הרי הומואים הם... נו, אתם יודעים.

לפני שנמשיך במורד החלקלק הזה, שעשוי להוביל אותנו לעולמות לא רצויים, אולי כדאי שאחת ולתמיד נקבל את העובדה המאד פשוטה: היטלר היה בן אדם. בן אנוש. עם חברים קרובים, מכרים, טיולים, מסעות, תשוקה לאמנות ועוד דברים רבים שכנראה לעולם לא נדע. וזה לא משנה אם הוא היא הומו, סטרייט, דו מיני, א-מיני או שהוא היה טרנסקסואל שנהג להופיע במופעי קברט בבגדי מרלנה דיטריך באולמות מעושנים בפאתי ברלין. אחת ולתמיד עלינו לקבל את העובדה המאד פשוטה הזו: היטלר היה בן אדם, וזה הדבר המפחיד מכל. בן אדם. בדומה, אולי, לזה שחולף על פנינו בדקה זו ברחוב. לא יציב, עם תסביכים אינספור, חולני, ובעל שנאה תהומית, אבל בן אדם. וזה הפחד, וזה החשש, וזו בדיוק הסיבה שעלינו לזכור ולא לשכוח, שעלינו ללמוד, ולחשוש, ולפחד – כי אדם נוסף שכזה אולי מסתובב לידנו. להדביק לו תוויות כאלה או אחרות – זה לא יקל על חיינו ולא יפטור אותנו מאחריות. היטלר כנראה לא היה הומו, ולא היה יהודי, ולא היה תתרן, ולא היה ג'ינג'י. הוא היה בן אדם. ואין דבר יותר מפחיד מזה.

'האם היטלר היה הומו' שודר אתמול בערוץ 'יס-דוקו'
----------------------------------------------------------
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by