בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הגודל לא קובע, העובי כן 
 
 מתוך עטיפת הספר ז`וסטין או יסוריה של המידה הטובה   
 
מיכל רגולנט

שבוע הספר עומד להסתיים ועדיין לא החלטתם מה לקנות? למיכל רגולנט יש פתרון: קחו את הספר שמסתדר הכי טוב עם הדימוי שאתם רוצים לשדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע הספר המתרגש עלינו לטובה הוא הזדמנות מצוינת לרענן את מדף הספרים המאובק. להיפטר מספרים שאכזבו ולפנות מקום לחברים חדשים בצוות. למשך חודש בשנה, לפחות, נדמה שכולם הפכו לחובבי המילה הכתובה. בניגוד לשאר ימי השנה, בהם נדחקת הספרות לשוליים, הופכים פתאום הספרים החדשים לנושא הסקסי והרענן שעל סדר היום.

אבל עם כל הכבוד לשבוע הספר, איננו מאמינים בהעמדות פנים, ואנו יודעים כי אחוז לא מבוטל מאוכלוסיית רוכשי הספרים עושה זאת יותר בגלל הרושם, ופחות בגלל התרבות. ואין לנו שום בעיה עם זה. נהפוך הוא. ברוח החג המרים על נס קבוצות דפים גדולות המהודקות יחדיו, ריכזנו עבורכם את רשימת הספרים שכדאי לכם להחזיק בספרייתכם, כדי ליצור בזרים בדיוק את הרושם שאתם מנסים להשיג: הרומנטיקן, המשורר, המודע פוליטית וכו'. הספרים שברשימה, מעבר להיותם קלאסיקות ספרותיות, הם גם נושאי שיחה לא רעים בכלל. הרשימה אמנם כתובה בלשון זכר, אך מן הסתם - מתייחסת לנשים וגברים כאחד. אלו, אם כן, הספרים שיצבעו אתכם באור הנכון.
 

אני מחפש את עצמי

 
אדון החצר / טריסטן אגולף
זמורה

סיפורו של ג'ון קלטנברונר, שנולד וחי בבייקר, עיירה קטנה וקרתנית בארה"ב. גיבורו של אגולף לא הצליח ליצור קשר עם הסביבה, והחברה המחוספסת בה חי התעללה בו ועשתה לו כל עוול אפשרי. בצעד נואש אך הרואי מצליח קלטנברונר לזחול מתוך הביבים אליהם נדחק, וללמד את אנשי החברה הבורגנית לקח.

הספר תורגם למספר שפות וגרף שבחים רבים. טריסטן אגולף הצעיר הושווה לענקים ספרותיים כמו וויליאם פוקנר וג'ון סטיינבק. למרבה הצער, ההצלחה כנראה לא עשתה לאגולף טוב, ולפני כחודש, בגיל 33, הוא שם קץ לחייו ביריית אקדח, ובכך שם קץ גם לעיבוד הספר לאופרת רוק . ספר נוסף שלו, 'החצאית והכינור', צפוי לצאת בעברית במהלך שנה הבאה, אך אנו ממליצים בכל זאת על הספר הראשון ממספר סיבות: זה הספר שפרסם אותו, יש סביבו סיפור שלם (האגדה גורסת שבין 30 ל-70 מו"ל סרבו להדפיס אותו, זהו מקרה קלאסי של הצלחה כנגד כל הסיכויים), והכי חשוב, תמיד תוכלו להגיד שאתם הכרתם אותו קודם - עוד לפני שהפך להיות קורט קוביין של עולם הספרות.
 

אני חנון גאה

 
מדריך הטרמפיסט לגלקסיה / דאגלאס אדמס
כתר

גיבורו של אדמס, ארתור דנט, מגלה לחרדתו בוקר אחד כי הוא בין הניצולים היחידים שנותרו לאחר שהושמד המחשב שנועד לגלות את שאלת השאלות של היקום, המוכר גם בשם כדור הארץ (התשובה, אגב, היא 42). הוא יוצא למסע ברחבי היקום, כשברשותו שני הדברים החשובים ביותר לנווד הבינגלקטי: המדריך לטרמיפסט, ומגבת. זהו ספר מטורף על סופו של העולם, על הטירוף שיגיע אחריו ועל חשיבותה של המגבת. ספר זה הוא הראשון בסדרת רבי מכר בינלאומיים שתחילתה בתסכיתי רדיו בבי.בי. סי, והמשכה בסדרת סרטי טלוויזיה שהוקרנו בהצלחה רבה באנגליה ובארצות הברית. בימים אלו עושה חיל בקופות גם הסרט, המבוסס על הספר, שעל הפקתו עמלו שנים. עובדה החושפת כי סיפור טוב עובד בכל מדיה.

הפריחה המחודשת שחווה ז'אנר המדע הבדיוני מטיבה עם כל חובבי היקומים המקבילים למיניהם. לא בטוח שהקהל הרחב עוד מוכן להיחשף לאוסף כל כתבי פיליפ ק.דיק ואייזיק אסימוב שלכם. אך מותר ואף רצוי להציב בגאון את המארז המהודר, כריכה קשה, כרומו כחול, המכיל את כל כתבי דאגלאס אדאמס וכמה בונוסים נחמדים. למרות שמדובר בשבוע הספר העברי, בכל זאת יש לציין את האוסף המשובח ביותר שייצא לפני מספר שנים, העונה לשם: "The Ultimate Hitchhiker's Guide".
 
 

אני פרוע וסקסי

 
ז'וסטין או ייסוריה של המידה הטובה / המרקיז דה סאד
בבל

ספרו של דונאטיין-אלפונס-פרנסואה, המוכר בשם המרקיז דה סאד, מתאר את סיפורן של שתי אחיות, הנזרקות מהמנזר לאחר מות הוריהן. הן פונות אישה לדרכה, אישה לגורלה: ז'ולייט המופקרת מתמסרת לחיי הוללות, זימה ופשע, ומגיעה במהרה לשגשוג חברתי וכלכלי. ז'וסטין, לעומתה, נאחזת בכל כוחה במידה הטובה ובעקרונות המוסר, ובתמורה מוצאת עצמה נשדדת, מוכה, מעונה ונאנסת. מסעה מורכב מסדרת מפגשים מקריים, בכולם היא קורבן למעשי התעללות שונים, ממעשי סדום אלימים ועד לניסויים מדעיים שנערכים בגופה.

הספר נכתב בעת שישב המרקיז דה סאד בכלא, בעוון מעורבות בשערוריות מין מפוקפקות. את תקופת מאסרו הוא הקדיש לאוננות וכתיבה, והוציא תחת ידיו מספר ספרים, בהם, "מאה ועשרין הימים של סדום", "דיאלוג בין כומר ושכיב מרע" ואת הסיפור המשלים לסיפורה של ז'וסטין, המגולל את קורותיה של אחותה ז'ולייט, המידה הרעה. סיפורה של ז'וסטין העסיק את המרקיז עד כדי כך, שהוא כתב אותו בשלושה נוסחים שונים.

הנושא השנוי במחלוקת בו מטפל סאד, והעובדה כי הוא מגבה את כל טיעוניו בהצדקות פילוסופיות, הופך את הספר למרתק הרבה מעבר לעניין המיני הנדון בו בהרחבה. ההצדקה לייסוריה הנוראים של ז'וסטין היא טיפשותה, שגורמת לה להחמיץ בכל פעם מחדש את הלקח שבבסיס תורתו של סאד, על פיו הכוח הוא ההשגחה העליונה. בנוסף, ספרו של סאד פותח צוהר לדיון בתיאוריות של סאדו-מזוכיזם, שהן תמיד נושא שיחה פרובוקטיבי.
 

אני רגיש ורומנטי

 
אנקת גבהים / אמילי בורנטה
כתר

הספר מגולל את סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של קאתי, בת עשירים מפונקת, והיתקליף, אסופי שאומץ על ידי אבי המשפחה, על רקע חיי האצולה הכפרית באנגליה. החרדה לגורל אחוזת המשפחה לאחר מותו של האב גורמת לעזיבתו של היתקליף, כשהוא אכול קנאה ורגשי נחיתות, לאחר שקאתי נישאה למישהו אחר. היתקליף חוזר לאחר שנים לבית האחוזה הנטוש, שכשהוא עשיר מופלג אך מריר, החי בצל געגועיו לאהבת חייו.

הסיפור הרומנטי הוא אחד מאבני היסוד בהתפתחות הספרות האנגלית. קול המספר הייחודי בספר, המתאר את המתרחש מנקודת מבטה של עוזרת הבית, הטיפול בנושא המעמדות ובכלל העיסוק בנשיות במאה ה-19, הופכים את הספר ליותר מסתם סיפור על פאפי לאב. בנוסף, היווה הספר השראה לשירה המצוין של קייט בוש, הנושא אותו השם.
 

אני טקסט פוליטי. יה

No Logo / נעמי קלין
בבל

עוד אחד מספרי הגלובליזציה הרבים מספור הנושאים את הבשורה הישנה, ברוח שנות השישים, הגורסת כי הקפיטליזם משחית. הספר מתאר את תהליכי הגלובליזציה והשפעתם ההרסנית על חיינו: השתלטות תאגידי ענק על הסחר החופשי, על חברות ועסקים קטנים, על הכלכלה, ובעיקר - על חופש המחשבה שלנו - הצרכנים. כמו גם, את השתלטות הפרסומות על המרחב הציבורי והפרטי, ותעשיית העבדים הגדלה. את נזקי תרבות הצריכה, ודרכים בהם ניתן להתנגד לה.

בדומה לספרים רבים העוסקים בנושא הוא איננו נושא כל בשורה חדשה, אך מודעות היא הצעד הראשון בדרך לשינוי, ואף פעם לא מזיק להודיע שאתה יודע ומחכה למהפכה.
 

אני עמוק ופילוסופי

המטוטלת של פוקו / אומברטו אקו
כנרת

אקו מציג תמונה אכזרית, אירונית ושופעת הומור של העולם האקדמי של ימנו. העלילה מתרחשת בהוצאת ספרים קטנה, ועוסקת בשאיפות נשגבות מצד אחד, ובהולכת שולל מצד שני. הספר עוקב אחר שלושה חוקרים, העוברים מחיפוש אחר האמת אל עולם דמיוני ומטורף, המכיל את כל התפיסות הפסבדו- מדעיות של המאות האחרונות.

מדובר בספר שביקר בנועזות ובחריפות את אחיזת העיניים שהשתלטה על תחומי תרבות נרחבים בימנו, ומהווה הצלפה במוסכמות המקובלות בחקר הספרות, הלשון, ההיסטוריה, הפילוסופיה ושאר מדעי רוח. אך בעיקר בסאטירה שנונה וחריפה על העולם האקדמי, האהוב כל כך בעיקר על אלו שאוהבים לשבת ולטחון במוח כל היום.
 

אני איש שיחה מרתק

 
כל ספרי פול אוסטר
הוצאות עם עובד, הקיבוץ המאוחד, כתר

אוסטר קנה לעצמו מקום של כבוד כסופר פורה ומעניין, ורק על כך ניתן לדבר שעות. בין הספרים שפרסם: 'הטרילוגיה הניו יורקית', 'המצאת הבדידות', 'בארץ הדברים האחרונים', 'ארמון הירח', 'מר ורטיגו', 'מוסיקת המקרה', 'לוויתן', 'ארמון הירח' ולאחרונה תורגם לעברית "ליל האוב".

ספריו של פול אוסטר מוצלחים כולם באותה מידה ועל כל אחד מהם ניתן לדבר שעות. אוסטר עוסק בעיקר בסוגיות חירות מול שיעבוד, גורל מול מקריות, ומיצב עצמו כסוג של פילוסוף ספרותי מודרני. בשנים האחרונות עסק אוסטר באיסוף סיפורים מקוראים ודיון בחשיבות הצורך לספר סיפורים. אין ספק שמדובר בסופר סוחף וכריזמטי, שמקפיד על עלילות מרתקות, תפניות וסיבוכים. אין לאוסטר ספר שנחשב כטוב ביותר, המבחר הוא עצום וכל ספר שתבחרו יהיה הטוב ביותר בעיניכם. אוסטר הוא אחד הסופרים הפוריים ומקוריים שפועלים בשנים האחרונות, ותמיד תוכלו למצוא משהו להגיד עליו שיעורר את השיחת הסלון המנומנמת.
 

אני מעודכן וקורא ספרות פופולרית (אבל לא נהנה מזה באמת)

 
צופן דה וינצ'י / דן בראון
מודן

הספר הראשון שיצא בעברית מבין ספריו של דן בראון מגולל את עלילותיו של חוקר האמנות השרמנטי לנגדון, רוברט לנגדון. התשובה של עולם הספרות לג'יימס בונד הקולנועי. כשאר ספריו של בראון מדובר במותחן-אמנותי-בלשי-מיסטי בו לנגדון, מומחה בעל שלם עולמי לסימבולוגיה, נמצא במרכזה של פרשיית רציחות מסתוריות, בהן ההתמחות הספציפית שלו היא זו שתציל את המצב.

הספר זכה עם יציאתו להצלחה יוצאת דופן בארה"ב, ובארץ עדיין מככב ברשימות רבי המכר, מזה תקופה ארוכה מאוד-מאוד. העיסוק ביצירותיו של דה וינצ'י הקנה לספר נופח היסטורי-אינטליגנטי ואף גרר גל של ספרים עיונים שנכתבו על האתרים והיצירות המוזכרות בספרים. כמו גם, גל של ספרים החושפים את הטעויות וההטעיות ההיסטוריות ששותל בראון בספריו. כאמור, ספר טיסה לא רע בכלל, אך כשזה מגיע לאמינות מדובר בפלופ אמנותי אחד גדול.
 

אני אינטליגנטי ומרשים, תיכנסי איתי למיטה

כל כתבי שייקספיר

אין וויכוח כי שייקספיר היה אחד הכותבים המשפיעים ביותר. המחזות שלו הפכו מזמן לסמל, אפילו לקלישאה. אין תחליף לשפה העמוקה והעשירה ולתובנות האנושיות המבריקות של מחזותיו ושיריו. עם זאת, אף אחד לא באמת יאמין לכם שאתם מעלעלים ב'המלט' לפני השינה. אחזקת כל כתביו על מדף הספרים כמו אומרת, אני מכיר ומעריך את גאונתו של האיש, קראתי או אקרא את מחזותיו, ואם אפשר להוסיף גם איזה ציטוט, רצוי באנגלית, אז בכלל שיחקתם אותה.
 

יש לי נפש של משורר

עד שהאצבעות יתחילו לדמם / צ'ארלס בוקובסקי
כנרת

צ'ארלס בוקובסקי כונה פעמים רבות שיכור, מטורף, פרחח. הוא מעולם לא ניסה לצאת נגד האשמות. להיפך, הוא התפלש בסליז ולעג לחיים הבורגנים, וזה היה רק חלק קטן מקסמו הרב. בסגנונו הישיר והבוטה הוא פרש תמונה פשוטה ואנושית של אמריקה שאין בה חלום, של אנשים שעובדים קשה ללא תכלית ומתמכרים להרס עצמי בייאושם. שירתו מטונימית וחסרת מטאפורות, ועוצמתה הולמת בקורא ואינה מותירה אותו אדיש.

ספר זה כולל את מיטב שיריו. במהלך חייו פרסם בוקובסקי למעלה מ- 40 ספרי פרוזה ושירה, שלמרות אישיותו הפרועה, התקבלו כחלק מהקאנון האמריקאי. כמו כן, בוקובסקי מזוהה עם דור מבשרי הסיקסטיז, הביטנקים, בהם גם אלן גינזבורג, ג'ק קרואק וטובים אחרים. מכאן הדרך לשיחות על הימים היפים והאידיאליסטיים של שנות השישים כבר קצרה. אז אתם כבר יודעים מה המסקנה: אל תעשו מלחמה, תעשו איזה ספר טוב במקום.


הכתבה פורסמה לראשונה בשישבת - מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by