בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מוסיקה: מאור (כמעט) כהן  
 
 מאור כהן, מתוך טלנובלה בע``מ    
 
גיא לוי

גיא לוי חושב שלמרות הכשרון, מאור כהן שוב מחמיץ, שפאנסט יודעים לעשות פאן, ושהסינגל של ציפי משהיד מזכיר טקסי זיכרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מאור כהן שר בודלר, פרחי הרוע, נענע דיסק

אם סי קרולינה, מתוך האתר הרשמי
 אם סי קרולינה, מתוך האתר הרשמי    
מאז פרץ מאור כהן לתודעה על בימת הרוקסן בתחילת שנות התשעים ועד היום, השאלה מתי הוא רציני ומתי הוא צוחק נותרה בלתי פתורה. במובן מסוים זהו גם סוד הקסם שלו, אלא שאי שאפשר שלא להרגיש שכל הקריירה של מאור כהן היא כמעט אחד גדול. יש משהו בבנאדם שמסרב להתחייב לעצמו. הוא אף פעם לא מאור כהן נטו - תמיד הנטייה (והכישרון) שלו לחקות ולהצחיק פורצת לבסוף החוצה.

אלבום המבוסס על שירי בודלר, המשורר הפריזאי הגדול מהמאה ה-19, נראה על פניו כמו הזדמנות להציג בפנינו את מאור כהן, כפי שלא ראינו אותו מעולם. השילוב בין הטקסטים של משורר הבוהמה הפריזאית של המאה ה-19 וגיבור הביצה התל אביבית של שנות ה-90 – הוא בהחלט שילוב מעניין, מה גם שכהן עשה בהחלט עבודה יפה בהלחנתם. אלא שכאילו לא די בזה – הוא החליט להוסיף נדבך נוסף להצחיק את החבר'ה – חיקויי אריק אינשטיין.

כן, זה מאוד מצחיק. כהן מפגין כישרון חיקוי מעולה. הוא קולט את המניירות הקוליות של הזמר הנערץ, ומצליח להוציא מקולו את העומק והצלילות של אינשטיין הצעיר. זה מרשים מאוד, אבל מה לעזאזל זה קשור ל"מאור כהן שר בודלר"?

ההפקה המוזיקלית של פיטר רוט גם כן לא עוזרת במקרה הזה. רוט, כהמשך ישיר לאלבום הבכורה שלו שיצא לפני מספר שבועות, הציף את האלבום בציטוטים ומחוות למוזיקה ישראלית של שנות השישים והשבעים. כמו באלבום של רוט, גם כאן התחושה היא כי הקונספט משתלט על חשבון הרגישות לשירים, ובעיקר לטקסטים של בודלר שהולכים לאיבוד. עד שלא מרימים את הספרון (המרשים מאוד, אגב, שמצורף לדיסק) קשה מאוד להבחין בנוכחותו של המשורר.

תחושת ההחמצה גוברת דווקא על רקע כמה רגעים מאוד יפים שיש באלבום הזה – 'החוזר', 'דמדומי הערב' ו'האויב' (עם סולו פסנתר מהיפים ששמעתי במוזיקה הישראלית – אותו מנגן טל שגב). כמו חלוץ שחולף את השוער ובמקום לגלגל את הכדור לשער, מעדיף לכדרר ולהעיף את הכדור החוצה, מאור כהן (שוב) כמעט עשה את האלבום הטוב ביותר שלו.

האתר של אם סי קרולינה
 

פאנסט, RAGGE PUMKIN, נענע דיסק

עטיפת הסינגל
 עטיפת הסינגל   
שנת 2005 היא שנת הפריצה הגדולה של אם סי קרולינה. היא זכתה בפרס עידוד יצירה של אקו"ם, שרפה את הרדיו עם "אנ'לא ציפיתי" של סוליקו, פוצצה הופעות עם 'הבנות נחמה', ועכשיו יוצא גם אלבום הבכורה של FUNSET, הרכב הרגאיי-פ'אנקי שלה. האלבום הזה הוא כרגע הדיסק הכי נמכר בתל אביב - הצלחה חסרת תקדים בשביל דיסק ישראלי שיוצא באנגלית.

אלבום הבכורה של קרולינה מסכם למעשה מסע מוזיקלי בן חמש שנים עם הרכב נגנים משובח (גיא מר ומשה אסרף מהדג נחש ושאול עשת משוטי הנבואה). פאנסט כמו שאפשר להבין משמם, מספקים הרבה פאן וגרוב בהופעות שלהם- שתי מילים שעד לפני לא הרבה זמן נחשבו למילים גסות במוזיקה הישראלית (ואולי זו גם הסיבה שהם עושים זאת באנגלית).

ההפקה המוזיקלית של האלבום שהוקלט ביומיים, שומרת על אווירת הלייב של ההרכב. קשה שלא לחשוב איך האלבום הזה יכל להישמע עם היה תקציב להפקה מוזיקלית חו"לית לה הוא ראוי. עדיין בהתחשב במגבלות התקציביות – האלבום נשמע לגמרי לא רע. יש פה כמה להיטים כמו BRING IT OUT ו-NO BALME שיכלו להיות להיטי ענק בינלאומיים עם גיבוי של חברת תקליטים גדולה מחו"ל. מה לעשות שפה זה ישראל.

עדיין, מי שחושב שבזאת תם העניין, קרולינה עוד לא אמרה את דברה. FUNSET, זה רק ההתחלה. היא מנסה חו"ל, ובמקביל מנסה (ומצליחה) גם לשיר בעברית עם הבנות נחמה – שהולכות להיות אם להסתמך על ההופעות, אחד הדברים היותר יפים שיצאו פה מזה שנים.

בעידן של זמרות כוכב נולד, זמרת כמו קרולינה שמצליחה לפרוץ בגיל מאוחר, בלי להיות יפה, בזכות הכישרון, זה לא דבר של מה בכך. חייבים להודות שזה די מרשים למישהי שעד לפני שלוש שנים עוד התפרנסה מקאוורים במעברים לפרסומות בתכנית של מני פאר.

האתר של אם סי קרולינה
 

ציפי משהיד, הולכת ביחד איתך, סינגל ראשון מתוך אלבום הבכורה, הד ארצי

 
קרולינה לא היתה בכוכב נולד, אבל ציפי משהיד היתה גם היתה (היא אפילו העיפה את מיקה שדה ולירון לב). ערב הגמר של 'כוכב נולד 3', ושנייה לפני שתספיקו לשכוח אותה, היא מוציאה סינגל ראשון, ובכך זוכה לתואר – הזמרת הראשונה מ'כוכב נולד 2' שמתקרבת לאלבום. אם לא די בזה, משהיד היא פרויקט הקאמבק של בצלאל אלוני - הראשון שלו מאז מותה של עופרה חזה – מה שגם מצרף אותה עם עוד כמה כוכבות נולדות - למרוץ היורשת.

רועי אלוני, הבן של בצלאל כתב לה שיר סטנדרטי על שלום ואהבה. "אני מקווה שגם להם יש מה להפסיד כי אנחנו כבר מזמן לא מנצחים" –שרה משהיד בפזמון - סוג של טייק אופ על משפט של סטינג מימי המלחמה הקרה – "אני מקווה שהרוסים אוהבים את ילדים שלהם גם".

'הולכת ביחד איתך' הוא מסוג השירים, שאם יצליח להינצל מתהום הנשייה, יהפוך לשיר טקסי זיכרון. משהיד גם מבצעת אותו בדיוק כמו התלמידה ששרה בטקסים - המון פאתוס וחוסר תעוזה של מי שכלואה בתלבושת ג'ינס וטריקו לבנה. כמי שנודעה עד כה בגלל ביצועי קאוורים ב'כוכב נולד', הבחירה הזו בטון ממלכתי כל כך, כבר מהשיר הראשון, מעוררת תהיות האם ציפי משהיד מסוגלת להיות קצת יותר מהתלמידה עם הקול היפה. על כך היא תצטרך לספק תשובה באלבום.
 
 

GITHEAD, PROFILE, האוזן השלישית

 
כחלק מגל הרטרו אייטיז שאופף את עולם המוזיקה, מגיע אלינו אלבום הבכורה של GITHEAD . מדובר בהרכבה החדש של יוצאת מינימל קומפקט מלכה שפיגל, בעלה קולין ניומן, ביחד עם עוד יוצא מינימל קומפקט - המתופף מקס פרנקן.

באלבום ניתן למצוא קטעי גל חדש – מקצבים מונוטוניים, שירה דקלומית וטקסטים מהורהרים. מלכה שפיגל שרה פה שיר אחד (LITTLE BOX OF MAGIC) בקולה החלומי. את היתר שר קולין ניומן, ויש גם רצועות אינסטרומנטליות אפלוליות לצלילה. בניגוד לאלבומי רטרו אייטיז רבים ששוטפים אותנו בשנתיים-שלוש האחרונות ונוטים לסאונד מוגזם ומצועצע, יש ב-GITHEAD משהו מאוד מעודן. הסאונד אפל וקלסטרופובי לא כי זה מה שמגניב, אלא כחלק מתפיסת עולם רחבה יותר של נפשות אורבניות תוהות ומבולבלות בעולם תעשייתי. הטקסטים לא לגמרי ברורים ועם זאת מצליחים באופן מופשט לצייר למאזין משקפי שמש שחורים וגדולים על העיניים.

עבור מי שהאיחוד של מינימל קומפקט משנה שעברה הותיר אותו רעב לעוד, זה כרגע הדבר הכי קרוב ללהקה המיתולוגית שנמצא בסביבה. אם זה לא מדבר אליכם, תשקלו לרכוש את הדיסק הזה לפחות כהשקעה. העבר מוכיח כי לאלבומים של מלכה שפיגל (ראו דוגמה "ראש בלטה" משנת 93') יש נטייה להפוך לנדירים ויקרים שנים ספורות לאחר שהם יוצאים.

אתר הלהקה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by