בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הופעות: צימאון 2005 
 
 סינרגיה. צילום: יריב יפת   
 
אמיר עמרמי

אמיר עמרמי חושב שהשילוב בין סינרגיה לכלא 6 הוא שעטנז ממש לא מבורך. הלייבל 'פה גדול' של דן תורן ושי להב, לעומת זאת, הרבה יותר מבטיח

 
 
 
 
 
 
 
 
 

סינרגיה בסיבוב הופעות מארחים את כלא 6

'פה גדול'. צילום: נעה רפאלי
 'פה גדול'. צילום: נעה רפאלי   
התקופה האחרונה חשפה אותנו לביצועים טובים לשיריו של הזמר הותיק שלמה ארצי. בזמן שהאחרון מגלגל קופה לא רעה בקיסריה עם שלום חנוך, מתייצבים האמנים הצעירים במדינה ומבצעים משיריו. אם זה בתוכניות הזמר, דוגמת יהודה סעדו שנתן ביצוע מעולה ל'שדות של אירוסים' בגמר 'כוכב נולד 3', או אם זו להקת סינרגיה שחורשת את הרדיו עם 'חום יולי-אוגוסט'.

הוזמנו אל מועדון הבארבי בתל אביב, להופעה משולבת של סינרגיה וכלא 6, כשאנו צמאים לערב מוסיקלי ומהנה. הדבר הראשון שהסכמנו עליו הוא שטוב ששתינו בבית. המקום היה מפוצץ עד אפס מקום בבני נוער (טפו, טפו, טפו כמובן) ובתושייה של מרגלים הצלחנו לארגן שני כיסאות רופפים בין המעברים. שירה ג'י פתחה את הערב עם 'נער ונערה' שכתבה בעצמה, ומיד אחריה עלו כלא 6.

הקהל הצעיר פיזז משמחה והרים ידיים באוויר, ואלו שלא הריעו בידיים הורידו רינגטונים ואייקונים במכשירים הסלולריים. אנחנו לעומת זאת, סלדנו מלהקת ההיפ-הופ שהייתה על הבמה. כלא 6 היוו עבורנו עוד דוגמא לחלק הלא משובח של ההיפ-הופ בארץ. התקיפות של השלושה אינה מתוחכמת או מגרה אינטלקטואלית, אלא מעצבנת ומטרידה.

אחרי יותר מחצי שעה, הצלחנו להזרים מעט אוויר מדלת הכניסה, וסינרגיה עלו לבמה. אלוהים אדירים, חשבנו לעצמנו, היו יותר מדי מיקרופונים על הבמה - מתכון בטוח לבלאגן. הבלאגן לא איחר לבוא, ואפרופו מתכונים, נזכרנו שטרם הזמנו משהו לשתות. המדור עצמו תומך בשיתופי פעולה מוסיקלים, אבל לא בהכרח בכולם. השילוב של סינרגיה וכלא 6 הוא שעטנז בהחלט לא מבורך.

כלא 6 ירדו בשעה טובה מהבמה, ונשארנו עם להקת הדגל של ההופעה. סוף סוף ציפינו לשמוע מוסיקאים מוכשרים נותנים ממיטב כשרונם. גם כאן, הסתבר, ספגנו אכזבה לא קלה. סינרגיה מורכבת מחמישה מוסיקאים טובים, הן כנגנים והן כחיות במה. אולם, החומר שלהם די סבב סביב אותו עקרון ואחרי ארבעה שירים אנחנו די מאמינים שהבנו אותו.

לצד העובדה שהם נשמעים מעולה (השירה של רון הופמן הזכירה לנו ימים טובים של פרל ג'ם), ההרמוניות והמלודיות שהם מביאים איתם די מוצו אי שם בשנות ה-90, ואם 'בברלי הילס' או 'דוסון קריק' היו חוזרות לעונה נוספת, אפשר היה בקלות לשלוף שיר מהאלבום של סינרגיה ולהצמיד אותו כשיר נושא לסדרה.

מתוך לחבק אותך: "כשאת צוחקת אני חי / כשאת בוכה עצוב מדי / אני פותח את הידיים לחבק אותך". כתיבה בוסרית למוסיקאים בוגרים, בדיוק כמו "צועקים על אהבה / מנסים וזה נורא קשה / הדמעות כבר נגמרות / הטיפות סימנו תקוות שלנו" (מתוך 'צועקים על אהבה').

אבל מה, כשסינרגיה ביצעו את 'חום יולי-אוגוסט', נחשפנו לחלק הטוב של הלהקה - לחלק המבטיח שסימן, שאם הקו המלודי והמילולי של סינרגיה יתבגר עם השנים, יהיה להם מקום טוב בתרבות המוסיקה בארץ. סינרגיה מבצעים מעולה, אך החומר שלהם פחות טוב. ההוכחה לכך הוא הביצוע המצויין שהם נתנו לשיר של שלמה ארצי. אולי במקום כלא 6 אפשר לצוות ביניהם.

סינרגיה בהופעה: רון הופמן – שירה וקלידים ; רועי גפן – שירה וגיטרות ; בנואה – גיטרות ; עירון שבתאי – בס : אורי רז – תופים / כלא 6: סיקס, יאנג E ובייבי G.

לאתר הרשמי של סינרגיה
 

לייבל 'פה גדול' – חגיגות השנתיים

 
ישנם כאלה השולחים סינגלים לחברות התקליטים הגדולות, ומחבקים בלילה עליי בצל ושיני שום מחשש לעין הרע. רבים וטובים מהם מבזבזים שעות אולפן והקלטות ושמים את יהבם בכך שמישהו במשרד גדול יישמע אותם, ידפוק על דלתם עם שחר, ויבקש להחתים אותם לשנים הקרובות.

מן הצד האחר, ישנם אמנים שמאסו מהעניין, לקחו את העניינים לידיים והקימו לייבל משלהם. דוגמה לכאלו הם גיבוריי סיפורינו - דן תורן ושי להב (סולן מופע הארנבות של ד"ר קספר). לפני שנתיים הוקם הלייבל של השניים, וכבר יצאו בו מספר אלבומים, ביניהם 'שי להב ואדוני הממון' שיצא בשנה שעברה, 'ליברה' של יפעת נוח, 'חבק, יהיה משהו' אלבום הבכורה של הזמרת העולה שרה, ואלבומיו של דן תורן 'מבריח מכס' ו'משיג גבול'.

לפני שבועיים הם כוננו הופעה חגיגית של הלייבל, וכחלוצי תרבות הוזמנו בראש מורם. חזרנו בטוב, איפוא, למועדון הבארבי בשעת לילה מאוחרת. כיאה ללייבל מתחיל, המקום לא היה מפוצץ והתישבנו נינוחים באחד השולחנות. את הערב פתחה שרה, שהוציאה את אלבום הבכורה שלה בשיתוף פעולה מלא עם דן תורן.

שרה הייתה ללא ספק הפנינה של הערב. ההגשה שלה הייתה מאוד חותכת וישירה, הלהקה שלה שירתה אותה נאמנה, והטקסטים שלה נכנסו ישר לפנים. רגע מיוחד נרשם בשיר השנאה שהקדישה לאותם האנשים שעשו לה רע כל החיים. אחריה עלה דן תורן שביצע משיריו הותיקים, ואף נתן סנוניות מאלבומו הקרוב 'פרח פרי' אותו יפיק פיטר רוט.

כשתורן שר מתוך האלבום את 'הולך לאט' האוזניים התרעננו במשהו חדש, אך השיר 'דמותה במראה' שוב פעם החזיר אותנו למלודיות ישנות, והרמוניות לעוסות וממש לא מעניינות. עם זאת, שווה לחכות לאלבום, מעניין לראות לאן פיטר רוט ייקח אותו.

די ג'יי אורי שוחט עלה לבמה, ונתן לנו טעימה ממשנתו המוסיקלית. מבחינתנו ההופעה של שוחט הייתה הרגע החלש של הערב. ההיפ-הופ של שוחט היה לא אמין, מילות השבח העצמיים בסגנון 'אורי שוחט הוא האוריגינל / אל תתעסקו איתו בכלל' עקמו את המצח ושיעממו עד עילפון. המדור ממליץ לאמני ההיפ-הופ להתעדכן ברמת הז'אנר בארץ, לשמוע קצת מוקי, קאשי ושי 360, ולהידבק מהרמה ומהסאונד שהם הביאו להיפ-הופ.

הערב כמעט נגמר, לא לפני שיפעת נוח , הלוא היא ליברה, עלתה לבמה והראתה לכולנו מה היה יוצא ממאיה בוסקילה, אם היא הייתה הולכת על לייבל פחות מסחרי. הווה אומר, יותר מקום בבמה להתבטאות האישית והאמיתית שלה. חלק מקטע אמיתי: "מה עושות דוגמניות בלילות / מה עושות דוגמניות בכלל" (מתוך 'שוכבת על הגב'). המלים לא מספיקות, צריכים לראות אותה מופיעה.

את סיום המופע נתנו שי להב ואדוני הממון, והערב נסגר בטוב. לא משנה לייבל גדול או קטן, שי להב הוא אמן הופעות מובהק שנותן תמורה מלאה לקהל שלו. ביצוע רוק מרשים נזקף לשיר 'כולם רוקדים עכשיו' של להקת הנוער 'היי פייב', וחבר הלהקה המיתולוגית מייקל הרפז שנכח במקום, עמד פעור התרגשות וחייך מאוזן לאוזן.

לסיכום, אם נשים בצד את רגעי ההיפ-הופ המייגעים של הערב, נוכל לסכם שהלייבל של להב ותורן נשמע די מבטיח. עם זאת לא הכל ורוד; חברות תקליטים גדולות עדיין אומרות את שלהן בנתח השוק הגדול, וכשאנחנו חושבים על העתיד של זמרות כמו שרה, אנחנו ישנים למענה בלילות כששיניי שום ושורשי בצל טמונים אצלנו מתחת לכרית, בתקווה שהיא תצליח.

לייבל פה גדול: דן תורן ; שי להב ואדוני הממון ; ליברה (יפעת נוח) ; שרה סיני

האתר הרשמי של דן תורן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by