בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

המדור 'שווה צפייה' מתמצת עבורכם מקבץ ביקורות עולמיות על הסרטים החדשים שעולים מדי יום חמישי על מסכי הקולנוע. והשבוע נגלה איך הגיע הקוקאין לארצות הברית, מה גברים באמת רוצים מנשים, למה לא כדאי לצחוק על בחורים בחג האהבה, ואיך מתמודד ראש כפר בנפאל עם העברת המנהיגות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שאיפות

יאנג ואשתו. מהאנשים שהביאו לכם את הקוק
 יאנג ואשתו. מהאנשים שהביאו לכם את הקוק   
Blow

סיפור עלייתו המטאורית והתרסקותו המדכאת של ג`ורג` יאנג, האיש שהביא את הקוקאין לאמריקה והפך אותו לסם של העשירים והמפורסמים.

הסרט מלווה את ג`ורג` יאנג (ג`וני דפ) מסיום לימודיו, עת היה צעיר וחסר שאיפות, דרך התקדמותו בעסקי הסמים הקלים, הברחות הקוקאין, הטיפוס אל פסגת שוחרי הסמים באמריקה, תקופת השיא של שנות השבעים והשמונים ועד הנפילה הבלתי נמנעת. עוד משתתפים: פנלופי קרוז כאשתו של יאנג וריי ליוטה וריצ`ל גריפיתס בתפקיד הוריו. מבוסס על סיפור אמיתי.

במאי: טד דמי (123 דקות, ארה"ב 2000)
 
הארו אונליין: הסרט מורכב מהצצות קטנות לחייו יאנג, שמקדמות את העלילה אבל משאירות את דמותו עטופה במסתורין, ואת מניעיה עמומים. רצונו של הבמאי להכניס אספקטים רבים ככל האפשר לממלכת סחר הסמים של יאנג , באה על חשבון פיתוח הדמויות.

פילם.קום: דפ, מוכשר כהרגלו , מגלם את הדמות באמינות ובחן ומאפשר לצופים לחוש רגשות חיוביים אפילו כלפי סוחר סמים מפוקפק. הבעיה היא שהוא מעלה רגשות חיוביים מדי, ומציג את יאנג כקורבן מסכן של ילדות אומללה ודחף קפיטליסטי. זה פתרון קל מדי. סרט מצחיק ומרתק.

ריל.קום: הבמאי שוכח שזה סרט על סחר בסמים ומריץ קדימה את הקטעים הכי מעניינים כמו הדרכים היצירתיות בהם יאנג מבריח את הקוקאין לתוך ארצות הברית ומלבין את הכסף שלו, ומתעכב על סצינות מוכרות מחיי משפחה ואהבה. האמינות מתחילה להתערער כשדפ מגלם את יאנג המבוגר.
 

מישהו כמוך

לא מה שחשבתם. מישהו כמוך
 לא מה שחשבתם. מישהו כמוך   
Somone Like You

ג`יין גודל (אשלי ג`אד), צעירה אינטילגנטית ויפה, עובדת בתוכנית טוק-שואו יומית. היא מתאהבת במפיק התוכנית ריי (גרג קיניר), שמבטיח לעזוב בשבילה את חברתו ולעבור לגור אתה. ברגע האחרון הוא משתפן ומשאיר את ג`יין עם לב שבור ובלי מקום מגורים. ג`יין עוברת לגור אצל אדי (יו ג`קמן) שותפה לעבודה, מאצ`ו רודף נשים ופלרטטן.

תוך כדי הסתכלות על חייו והתנהגותו מפתחת ג`יין תאוריה מדעית על מנהגי החיזור של חיית המין הגברית. בין השאר היא מגיעה למסקנה שגבר לא מסוגל לנהל מערכת יחסים ממושכת עם אישה אחרי שהוא שוכב אתה.

בעקבות התובנות החדשות שלה על המין הגברי היא מתחילה לכתוב טור סקס בעיתון ניו יורקי, בו היא מנפצת את כל המיתוסים הקשורים בגברים ורומנטיקה. למרבה הפתעתה היא מגלה שיכול להיות שהיא טועה. קומדיה רומנטית.

במאי: טוני גולדווין (97 דקות, ארה"ב 2000)
 
 
הארו אונליין: ליהוק מושלם של שחקנים שמתאימים בדיוק לקומדיה הרומנטית הזאת. הבמאי ניסה ללכת על קומדיה חמודה אבל התוצאה די צולעת. יחסית לבוגרת אוניברסיטה, דמותה של ג`יין די ילדותית.

פילם.קום: למרות שחלק מהבדיחות צפויות, הן עדיין מבוצעות בחן רב מספיק ומצליחות לשעשע ולבדר. הסרט מאבד גובה לקראת סופו והסערה הרגשית המתפתחת. הכימיה בין ג`אד לג`קמן מצוינת.

ריל.קום: נדמה שז`אנר הקומדיות הרומנטיות שמציגות את המאבק בין המינים, כבר מוצה עד תום. התסריט חלש ומתאים יותר לסרטים שנעשו לפני ארבעים שנה. מעצבן במיוחד השימוש בשירי פופ דביקים להעברת מסרים. הקהל לא כל כך טיפש כמו שהוליווד חושבת, הם מסוגלים לקלוט ש"כנראה זאת אהבה" בלי ש"מדנס" ידחפו להם את זה באוזן.
 

יום אהבה קטלני

דווקא לא נראה מפחיד. עוד סרט קטלני
 דווקא לא נראה מפחיד. עוד סרט קטלני   
Valentine

לפני עשר שנים, חבורת בנות עשתה צחוק מילד קטן בעיצומה של מסיבת יום האהבה (ולנטיינ`ס דיי). עשר שנים מאוחר יותר מתחילה כל אחת מהבנות לקבל מכתבי אהבה מאיימים. הילד הקטן גדל והפך לרוצח פסיכופט שבא לנקום.

הבנות, גם הן גדלו בינתיים: שלי (קתרין היגי) היא סטודנטית לרפואה, קייט (מרי שלטון) היא עיתונאית שיוצאת עם אלכוהוליסט לשעבר בשם אדם (דיוויד בוריאנז), לילי (ג`סיקה קופייל) יוצאת עם אמן וחיה עם פייג` (דניז ריצ`רארס). דורותי (ג`סיקה קפשאו) חיה באחוזת הוריה ויוצאת עם קמפבל (דניאל קוסגרוב). כשגופות מתחילות להופיע, החברות מנסות לגלות מי הרוצח לפני שהוא יגלה אותן. מותחן אימה.

במאי: ג`יימי בלנקס (105 דקות, ארצות הברית 2000)
 
הארו אונליין: סרט רע. כל מה שקורה בו מזכיר במרומז סרטים אחרים טובים יותר מאותו הז`אנר. הגורם היחיד העומד לטובת הסרט מבדיל אותו מסרטים אחרים הוא צוות השחקנים המורכב מגברים ונשים כל כך יפים ופוטוגניים שזה ממש בלתי אפשרי. האם אנשים שנראים ככה באמת מסתובבים אחד עם השני? לא ברור. דמויות שטחיות וסצינות לא מפחידות.

פילם.קום: מהר מאוד קל לגלות מי הרוצח והמתח נעלם. מה נשאר? כמה שורות מחץ שנונות, קטעי רצח אכזריים עקובים מדם והתחושה הכללית שכל הבחורים בעולם הם או חולי מין, שקרנים ועסוקים בעצמם, או פסיכופטים אמיתיים המבקשים לרצוח בחורות בעזרת חץ וקשת.

ריל.קום: סרט רע. אין שום הפחדה ראויה לציון, אומנם יש כמה מיתות מזוויעות אבל הדמויות הן לא נעימות ולא מציאותיות, החורים בעלילה גדולים יותר מהחור באוזון והתסריט חלול לחלוטין. הרוצח האמיתי הוא בעצם הבמאי שרצח את הסרט בעזרת הבימוי חסר ההשראה שלו.
 

הימאליה

מי יעז להוביל את המלח? הימאליה
 מי יעז להוביל את המלח? הימאליה   
Himalaya

מאבק כוח בין שני גברים בכפר קטן למרגלות ההימאליה בנפאל. טינלה (טינלן לונדאפ) ראש השבט, מסרב להעביר את שרביט ההנהגה לקרמה (גורגון קיאפ). בזמן שקרמה מפקח על חגיגות פסטיבל המלח המקומי, נהרג בנו של טינלה והוא מאשים את קרמה באחריות למותו.

על הפרק עומדת בעיה חמורה יותר: מישהו חייב להוביל את שקי המלח של הכפר לשוק המרוחק, על מנת להחליף אותם בחיטה. מי יהיה המנהיג שיבחר להוביל את קרון המלח לשוק? תושבי הכפר בוחרים בקרמה אך הצ`יף הזקן מתנגד ומתנדב להוליך את המלח לשוק בעצמו. המסע אל השוק הוא ארוך וקשה ובסופו של דבר קרמה יוצא לדרכו המסוכנת בניגוד לברכתו של המנהיג וכנגד כל הסיכויים.

במאי: אריק ואלי (108 דקות, נפאל/ צרפת/ שוויץ/ בריטניה 2000)
 
אמפייר מגזין: הצילומים מרהיבים, וניכר שהבמאי מאוהב באזור הזה ובתושביו. למרבה הצער אין די ביופיו של האזור והטיפוסים המצולמים, שאכן מוסיפים המון לתחושה הכללית של הצופה, כדי לשמור על העניין בסרט.

פילם ג`ורנל אינטרנשיונל: הסרט לוקה בחוסר פיתוח של הדמויות ובעלילה הצפויה. הבמאי לא מצליח להעביר את משמעותו הרוחנית של המלח לתושבים. הוא נשאר צמוד לתבניות של מערבון המציגות את הטוב מול הרע במקום לתת מקום למיתוסים הנפאליים ולמסורתם התרבותית.

פילםקריטיק.קום: כדאי לראות את הסרט רק בשל הנופים המרהיבים, הפסקול האיכותי, התושבים המקומיים המשחקים בסרט בתפקידים איכותיים ומרגשים, והעובדה שאין פה ולו בראד פיט הוליוודי מיופייף אחד. מנגד, יש בהחלט יש דרמה אנושית חזקה.
 

בשבועות הקודמים

ארכיון שווה צפייה כולל בתוכו מקבץ ביקורות על כל הסרטים שעלו על המסכים בארץ השנה. הנה כמה דוגמאות מהשבועות האחרונים:

המומיה חוזרת, צבע גן העדן, אחרי הגשם, האישה ממול

ככר החלומות, רקוויאם לחלום

בשם החוק, הנסיכה והלוחם, האיש שאהב נשים, תא קטלני, קוד מסוכן, לילה של יום מפרך


ראיתם את הסרטים? בואו לדבר עליהם בפורום הקולנוע של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by