בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דיסקים לחג: אפשר גם ספר 
 
 אני רואה אותך, אתה רואה אותי? (צילום: יח``צ)   
 
אמיר עמרמי

חושבים על מתנה לחג? אמיר עמרמי בדק לכם את 'התחברות' של שלמה ושלום, את החדש של אלון ז'אן וסימה לוי ואת ה-MP3 של שירי מימון

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שלמה ארצי ושלום חנוך – התחברות (הד ארצי)

כולם רוקדים עכשיו. אלון ז'אן (יח"צ)
 כולם רוקדים עכשיו. אלון ז'אן (יח"צ)   
אין ספק שניסיון לומר כמה מלים על המופע המשותף של השניים, משול להליכה איטית על שברי זכוכיות לוהטים. מי לא אוהב את שלמה ארצי? ומי שלא, אז בטח אוהב את שלום חנוך. הרי שלמה ארצי מעט המוני בפזמוניו וניתן למצוא אצלו סיסמאות, בעוד שעמיתו שלום, כותב קצת יותר לעומק, ואפשר לומר זאת בפה מלא שלשניהם אין בעיה למלא את צוותא כל שני וחמישי. עדיין, שלמה ארצי יכול לסגור את קיסריה עד השנה הבאה, ואילו לשלום חנוך זה יהיה טיפה יותר קשה.

מכל מקום, האלבום הכפול והמהודר בהחלט לא מעביר את החוויה שעברו בה מאה אלף אנשים בקיץ האחרון. על פי הביצועים באלבום, אני יכול לומר בפה מלא שהקיץ היה נשאר אותו דבר אם המופע הזה לא היה יוצא. אז שלום עושה שיר של שלמה, ושלמה עושה שיר של שלום, וזה לא נגמר. השירים שלהם טובים, ללא ספק, אבל החיבור הזה קסום כמו להיתקע עם משורר ופילוסוף למשך שעה וחצי בתוך מעלית. אין ספק ששניהם מעניינים, ושיש לכל אחד מה להגיד, אבל עדיין יהיה יותר ממצה ומעניין לשמוע אותם לחוד. בטח שבתוך מעלית.

בגדול, מדובר בערב מחווה של השניים האחד לשני, לא יותר. אין כאן ביצועים מורטי שיער, או שהעיבוד וההפקה של המופע יצאו מגדרם. זה ממש חבל, כי שניהם קומפוזיטורים גדולים, אבל אני מניח שלפעמים גם אין משהו רע בסתם מחווה.

לסיום בעוד הגברת הטוקבקיסטית 'אני ראשונה!!!' עומדת לגדף את נשמתי, אני רוצה למסור לה שהיא לא לבד, יש עוד מאה אלף כמוה.
 

אלון ז'אן – אהבה עושה לי טוב (IMP Records)

עובדת על בטריות. שירי מימון (יח"צ)
 עובדת על בטריות. שירי מימון (יח"צ)   
קשה להתעלם מהאנרגיות של אלון ז'אן שעוברות דרך הרמקולים. הוא שר חזק ולא מסתתר מאחוריי המלים שלו. האלבום פופי מתקתק, וז'אן נוטף רומנטיות כמו אורניום בדימונה. למרות ריבוי המפיקים באלבום, דבר שכבר הפך למצוות שבת במדינה, ישנן נגיעות דומות בכל השירים שמחברות אותו לסיפור אחד גדול.

מילות השירים אמנם לא הפילו לי את הלסת לשולחן, למרות שפנינה אחת אכן שייכת לשיר 'אמרת' (מלים: ברוך פרידלנד) שז'אן שר לאימו המנוחה. אם נסתכל על האלבום כמוצר פופ, אז הוא אכן מספק את הסחורה. שירים קצביים לצד שירים אישיים ומעט יותר איטיים, שבגדול יגרמו לכם לרקוד.

"נעוף כמו פרפרים / ניגע בשמיים / נשוט בין הפרחים / נצוף מעל המים / בחוף בין הגלים / נשטפת המים / עוד אהבה גדולה / בשעת בין ערביים" (מתוך 'נעוף כמו פרפרים, מלים ולחן: אלון ז'אן). רוב השירים עטופים באותה רכות, באותה כמיהה לאהבה, ורומנטיות מתוקה שגם לא תעבור בשתיית מי מלח. 'ז'אן כאן בשביל הפאן' זו סיסמא בהחלט טובה שאני מוותר כרגע על זכויות היוצרים שלה, ונותן אותה כמתנה לחג לקופירייטר שירצה להוציא ממנה סטיקר. בגדול, זה מה שיש באלבום- מקצבי דאנס ושירי פופ, שחשיבות הטקסט נופלת לפעמים בין הכסאות בגללם.

אלה שפחות אוהבים לרקוד מוזמנים להמתין איתי בצד הרחבה וליהנות מיציאות מוסיקליות שגונבו לאלבום, אבל שלא יצפו ליותר מדי.
 

שירי מימון על MP3 (הליקון)

סימה במבט שתקני (עטיפת האלבום)
 סימה במבט שתקני (עטיפת האלבום)   
מכשיר ה-Music Pump של שירי מימון, שעל גביו מושק אלבום הבכורה שלה הוא חמוד וקל לשימוש. הוא מגיע עם מתלה לצוואר, צמד אוזניות ובטריות מוכנות להפעלה. לאלבום מצורפת רצועת השיר 'השקט שנשאר' בשפה האנגלית. מי שלא אהב את הביצוע המקורי, שלא ישים את יהבו על הביצוע הלועזי, ומי שכן אהב את הביצוע המקורי, שלא יגיד שלא אמרתי מראש שבעברית זה נשמע יותר טוב.

קצת מציק שאי אפשר לשחק בתוך הרצועות באלבום, והמכשיר נותן לעבור בין שיר לשיר בלבד. אורך חייה של הבטרייה אמנם ארוכה משל פרפר, אולם לא תחזיק עד קץ הימים. שבוע של האזנה והיא נגמרת (והנה הסגרתי את עצמי).

כמו אצל ידידנו אלון ז'אן מהפיסקה הקודמת, גם באלבום של שירי מרובים המפיקים כמו פטריות בפיצרייה, אולם לעומת הקודם, אלבום הבכורה של שירי מימון אכן חסר כיוון ממוקד ונשמע כמו אלבום אוסף. ישנו כיוון אחד באלבום שהייתי שמח לשמוע ממנו יותר, וזה שיתוף הפעולה שלה עם מומי לוי. 'כמה פעמים' (מלים ולחן: רועי לביא) הוא אחד השירים היותר טובים שיש באלבום. שירי מתגלה כאותה זמרת נשמה שתמיד ידעתי שהיא.

המסע של שירי אחר אלבום הבכורה לא היה פשוט. מספר פעמים היא הגישה חומרים לחברת התקליטים ואמרו לה שזה לא מספיק טוב. ומה זה אומר, בעצם? מה זה אומר 'לא מספיק טוב'? האם מה שיש עכשיו זה מספיק טוב? ומי רוצה רק מספיק טוב?

שאלות של מספיק טוב או לא מספיק טוב, מגיעות ממקום שבדרך כלל גורע מהמוסיקה. אני לא אומר שכל אחד שכותב שלושה אקורדים צריך להוציא אלבום. אבל אני מניח שאם שירי הייתה מוסיקאית יוצרת, ולא רק זמרת וביצועיסטית, היא הייתה ניגשת אחרת לעשיית האלבום שלה.

לאתר הרשמי
 
 

סימה – שתיקות (D&M)

 
'שתיקות' של סימה לוי (לא דוכין!!!) מציג לנו זמרת יוצרת שנדמה כי קולה כבר נעלם מנוף תרבותינו. קול האלט שלה מרגש, והיא מגישה אותנטיות באלבום הבכורה שלה, שכבר יכול למצוא את המקום שלו בתרבות המוסיקה הישראלית.

מלבד השיר 'יהיה טוב' שהוא שיר סיסמאות ממש לא מחמיא, ועדיין לא ברור מדוע השתחרר כסינגל, שאר השירים של סימה לוי מלאים בכתיבה אישית שלה, קרובה וענוגה:

"אל השביל שמוביל צליל מוביל / ועוד צליל / שביל שמסומן ביסמין לבן / שמוביל אותך אליי / מי המעין ושולחן קטן / מחכה רק לך" ('כשתבא' מילים: סימה לוי). "כשיחזור תנגבי לו ת'זעה מהפנים / ותחבקי אותו חזק / תספרי לו שאין שום מקום אחר אליו לברוח / הוא חייב להשלים עם העולם" ('משחק' מילים: סימה לוי)

לוי עבדה על האלבום בשיתוף עם דני מועלם, ששותף בלחנים, שבנוסף עיבד והפיק את האלבום. החיבור בינהם מעולה, והם זורמים ביחד כמו דגים בנהר. האלבום רצוף בנגיעות אתניות, בשילוב דרבוקות וליטופים אקוסטיים. סימה מקבלת באלבום את המקום שלה כיוצרת ששווה לעקוב אחריה. אין לה קול גדול במיוחד, ואני מאמין שיש רבות שהטכניקה הווקאלית שלהן יכולה לגרום לה לא לצאת מהבית, אבל אני מניח שאם את כותבת את האמת שלך את יוצאת מהמשחק הזה. עובדה שכבר בחו"ל מתעניינים בה.

מכל מקום, סימה לוי ודני מועלם בוודאי לא ימלאו בקרוב את קיסריה, אבל שווה לתפוס מקום אם הם יגיעו לצוותא.

רשימות לעצמי

להחליף בטריות ב- Music Pump של שירי.
לקנות עוד חבילה לחג, ליתר ביטחון.
לקחת שיעורי ריקוד.
או לחזור בזמן לאייטיז.
מה שיותר זול.
ולשאול את טי וייט נויין על ספר טוב לחג.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by