בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שרי גוטמן מאמינה בשירה 
 
 `בריטון`, מאת דורי מנור (עטיפת הספר)   
 
טי וייט נויין

ראיון קצר עם שרי גוטמן, עורכת ההוצאה הצעירה והמסקרנת 'אחוזת בית', לרגל הוצאת ספר השירה הראשון 'בריטון' מאת דורי מנור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסוף שנת 2003 פרשה שרי גוטמן, היום בת 50, מהוצאת 'כנרת-זמורה-ביתן', שם שימשה כעורכת ראשית, ושנה לאחר מכן, ב-2004, הקימה שרי את הוצאת 'אחוזת בית', שהיום מסתמנת כאחת ההוצאות המסקרנות בארצנו.

לאחרונה, יצא בהוצאתה ספר השירים 'בריטון' מאת דודי מנור, שחזר לא מזמן משהות ארוכה בצרפת. הספר הוא ספר השירה הראשון בהוצאת 'אחוזת בית', ולרגל המאורע, הרי לכם ראיון קצרצר עם העורכת שעוד תשנה כאן כמה מהרגלי הקריאה בארץ.

למה להוצאת ספרים להשקיע בשירה בימינו? בשביל מה להוציא ספר שירה?

"אני מוציאה ספרי שירה ואת כתב העת 'הו!', שמקדיש חלק נכבד לשירה, משום שלדעתי זוהי חובתו התרבותית של כל מו"ל. דווקא משום שהשירה אינה נמכרת ברבים ואינה מסוגלת להחזיק את עצמה כלכלית, יש צורך לעשות מעשה ולתחזק אותה, כל מו"ל על פי טעמו, במבחר מסוים של פרסומי שירה בכל שנה.

הבחירה בפרסום ספרו של דורי מנור כספר השירה הראשון של אחוזת בית נובעת מסיבה מיוחדת או שרירותיות גרידא?
"דורי מנור הוא עורך כתב העת 'הו!' שאני מוציאה לאור, וכך נוצר הקשר ביני לבינו. העבודה עם דורי כעורך כתב העת היא עבודה שהפגישה אותי לא רק עם עורך משכיל ומדויק להפליא, אלא גם עם עבודותיו החדשות כמשורר חשוב ומרגש. ודאי שלא הייתי מוציאה לאור את ספר שיריו החדש 'בריטון' אם לא הייתי חושבת שזהו ספר מצוין, שממחיש שוב, ובאופן מלהיב, את הפואטיקה הייחודית של דורי מנור".

מה דעתך על סצינת השירה בארץ?
"אני לא מוכנה לדבר במעט מקום שיש לנו כאן על מצב השירה בארץ, ואני גם לא חוקרת שירה שאמורה לנסח לעצמה דעה מנומקת על שאלות גורפות מעין אלה. יש לי הדעות שלי והטעמים שלי, ואני מנסה ככל יכולתי לעודד את המשוררים שקולעים לטעמים אלה. אני חושבת שיותר ויותר הוצאות ספרים עושות זאת ויש לברך על כך, גם אם זהו מהלך שגורר אחריו ויכוחים מרים בין אסכולות השירה השונות. אדרבא: ככל שיש יותר ויכוחים ודיונים, השירה תקבל עוד ועוד חיים ותמשיך לשרוד בתוך החיים הספרותיים העכשוויים.

מהו ספר השירה הבא העומד לצאת לאור בהוצאת 'אחוזת בית'?
"ספר השירה הבא שעומד לראות אור בהוצאה הוא של סיון בסקין, משוררת שהתגלתה ברבים רק בשנה שעברה בזכות פרסומי שיריה בכתב העת 'הו!'. כתיבתה של בסקין, שגם היא שקולה וחרוזה, שונה לחלוטין מכתיבתו של מנור, ובכל זאת יש דברים המשותפים לשניהם ומגדירים איזו דרך פואטית חדשה. מי שניסח היטב את מאפייני הדרך הזאת הוא רויאל נץ במסתו 'לובשי המדים' שהתפרסמה בגיליון 2 של 'הו!'. אני מציעה לכל מי שמתעניין בשירה, לקרוא את המסה הזאת, לא רק משום שהיא כתובה נפלא אלא משום שהיא נותנת בסיס תיאורטי לכתיבה החרוזה, שהולכת ומתמקמת בשדה השירה כיום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by