בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פסטיבל: תוצרת הארץ 
 
 לליאה אברוך ורואי גורמזאנו (תמונה: יח``צ)   
 
חן מידן וטי וייט נויין

לליאה אברוך ורואי גורמזאנו, מנהלי פסטיבל 'תוצרת' לתיאטרון ולמחול, מאמינים שבימינו, אמן צריך להיות גם איש מכירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כרזת הפסטיבל
 כרזת הפסטיבל   
לליאה אברוך ורואי גורמזאנו הם שני יוצרי תיאטרון צעירים ושאפתניים, שנמאס להם לחיות בשוליים. במקום לחכות לממסד שיגלה אותם, הם החליטו לגלות לממסד את עצמם. בדרך הם אף החליטו שהם רוצים לפעול לא רק לעצמם אלא גם למען יוצרים אחרים עם רוח חלוצית דומה. בסוף החודש (27-29.10) יתקיים במתחם סמינר הקיבוצים פסטיבל 'תוצרת' לתיאטרון ומחול, שהשניים הם היוזמים, המפיקים והמנהלים שלו.

"אני שחקנית ורואי סיים בימוי, שנינו בוגרי סמינר הקיבוצים", אמרה לליאה בראיון נינוח יחד עם רואי רגע לפני שההכנות האחרונות לאירוע הפתיחה יגזלו מהם את כל זמנם. "בתור יוצרים שנמצאים כבר שלוש שנים בחוץ, מאוד רצינו ליצור יצירות פרטיות שייצאו לקהל הרחב".

פסטיבל 'תוצרת' נותן במה לקבוצה של יוצרים צעירים, שמעוניינים להציג את מרכולתם בפני עולם התרבות ואנשי התיאטרון. "זה לא פסטיבל חשיפה ליוצרים וותיקים", מבקשת לליאה להבהיר, "יש המון מסגרות כאלה שכבר קיימות לאמנים שונים, אבל אין מסגרת חשיפה לאמנים שהם יזמים. על הצורך הזה אנחנו עונים".

עיון בתוכניה של הפסטיבל מגלה מופעים שונים ומגוונים, גם בסגנון וגם בתוכן. נטלי צוקרמן-ארז מציגה תיאטרון-מחול על זוגיות, אמיר ירושלמי ושרון און מציגים מחזה פוסט-מודרניסטי על אדם שמוצא את עצמו בחדר חקירות נאשם ברצח שהוא אינו זוכר שביצע, ענת בן-ארי מציגה קברט בהשראת 'העקומים' של מרטין שרמן, מתי בן-דוד וגל גיברשטיין מעלים סטנד-אפ מוזיקלי ועוד.

אילו יצירות בעצם נכנסו לפסטיבל? על סמך מה החלטתם מה ישתתף ומה לא?

רואי: "לפסטיבל נכנסו יצירות עם חומרים מקוריים, אבל יש גם בהשראת מחזות קיימים. מה שחיפשנו היה עבודות שיכולות להתפתח לפרוייקט מלא בתיאטרון. ביקשנו מהאמנים שיהפכו את הרעיון שלהם למוצר שאפשר למכור בשוק. האמנים היו צריכים לדעת איך להביע את עצמם בצורה שיווקית. כי אם יש להם רעיון טוב שלא יוצא החוצה – מה הרווחנו בזה?"

לליאה: "היה חשוב לנו לקחת עבודות עם יכולת קומניקטיבית – שאנשים יוכלו להתחבר ליצירה. קראתי את החומרים של האמנים שרצו להצטרף, פגשתי אותם ובחרנו את העבודות שהרגשנו שהן מדברות מתוך האמת של היוצר ועדיין יכולות להיות קומוניקטיביות. עבודות של אנשים שהרגשנו שהם יודעים מה הם רוצים. רצינו אנשים שיכולים להרים הפקה. יזמים".

רואי: "אמרנו לאמנים שהם צריכים להכין תוכנית או הצעה לתוכנית שלמה. כשהם מגיעים עכשיו לפסטיבל יש להם את מרבית הכלים להמשיך ולעבוד על היצירות שלהם גם לאחר מכן. מה שאנחנו מנסים לעשות בעצם זה תערוכת פרזנטציה".

פרזנטציה? מה זאת אומרת?

לליאה: "ברגע שאתה מגיע לתיאטרון ומציע רעיון להצגה, אומרים לך 'תראה לי פרזנטציה' ואתה צריך להציג את זה בפניהם. בפסטיבל 'תוצרת' אנחנו מציגים פרזנטציות אצלנו ומנהלי התיאטראות הגדולים מגיעים לכאן. יצרנו איתם קשר והזמנו אותם שיבואו ויראו כמה יצירות חדשות בבת אחת".

רואי: "הפורמט הזה של הפסטיבל קורה גם בחו"ל, לדוגמא פסטיבל ITS בהולנד. זהו פסטיבל בינלאומי שמקבל יצירות קצרות של עד 40 דקות מכל העולם. הפסטיבל עצמו הוא נקודת המראה ליוצרים צעירים. המטרה שלנו היא להתחבר בסופו של דבר לרשת האירופאית הזו. אנחנו מקווים שיום אחד נוכל ליצור איתם את קשר ולהכניס לשם יוצרים צעירים שלנו, שיצאו מכאן".

לליאה: "הפידבקים שאנחנו מקבלים מאנשי התיאטרון הם נורא טובים".

ומה יש לציבור הרחב והלא מקצועי לחפש בפסטיבל שכזה?

לליאה: "קודם כל הם רואים יצירות קצרות וטובות, שיש להן כוח בפני עצמן. מדובר בהצגות והופעות לכל דבר, עם התחלה, אמצע וסוף. אבל, אני כבר אומרת לך שאנחנו לא מנסים להיות 'פסטיבל עכו'. פסטיבל 'תוצרת' הוא מעין תערוכה של עבודות של יזמים".

רואי: "אני חושב שיש מקום לקהל שוחר תיאטרון לבוא ולהתעניין. נכון, הצגה סגורה ב'הבימה' יכולה להיות בידור טוב, אבל יש גם קהל שמבקש לראות את המקום הראשוני, ההתפתחותי של היצירה. בפסטיבל יוכל הקהל הרחב לראות ה'בקרוב' של ההצגות, כמעט כמו בקולנוע".

זה בעצם שוק של פרסומות להצגות תיאטרון עתידניות?

לליאה: "אני קוראת לזה שוק פרזנטציות. ובהחלט יש כאן מקום לשיווקיות, מכל אמן ביקשנו שיספק משפט שיווקי שיבוא לצד שם ההצגה שלו, כשכל הצגה היא פרזנטציה שאורכה בין 5 ל-20 דקות. זה נראה יותר כמו תערוכה".

רואי: "כל קטע קטן בפסטיבל מייצג פוטנציאל מסויים שהוא באחריות של היזם, שממשיך לפתח את היצירה אחרי הפסטיבל. הפסטיבל הוא נקודת המראה מסויימת לאמן מהבחינה שבו הוא מקבל את הדחיפה והכלים ואת האפשרות לפגוש באנשים שצריך. אנחנו רוצים שיגיע לפסטיבל קהל שאוהב תיאטרון אבל כזה שמתעניין באמנות מתפתחת, כי זה בהחלט מקום שבו בודקים חומרי גלם. זה מקום מאוד ניסויי".

אתם עצמכם מציגים בפסטיבל?

לליאה: "לא. לא מצאנו לזה מקום השנה בגלל שנטלנו על עצמנו הרבה אחריות בהקמת הפרוייקט. לנהל פסטיבל זה לא קל ואי אפשר לעשות גם את זה וגם את זה בבת אחת, זה קשה. אבל כן למדנו הרבה על יחסי ציבור. לא מלמדים את זה בבתי הספר למשחק".

אבל אתם שחקנים. זה יותר קל לשחקן לשווק את עצמו לא?

לליאה: "לנו זה היה מאוד קשה לגשת לתיאטראות ולחברות השונות. אף אחד לא מכין אותך לזה. אתה לא מכיר שם אף אחד. זה שונה על הבמה מאשר מחוצה לה. מעגל האחריות מתרחב. בתור שחקן יש לך אחריות רק על התפקיד. בתור במאי או מפיק של ההצגה יש אחריות על יותר דברים".

ומה אתם מתכננים לפסטיבל בשנה הבאה?

לליאה: "המטרה היא להפוך את זה למסורת שתתפתח משנה לשנה. בשנה הבאה אני רוצה שיהיו דוכנים עם כל המידע על ההצגות, אני רוצה שיהיו הופעות אורחות מחו"ל. אנחנו מקווים שבשנה הבאה יהיה יותר קל, ושיהיו יותר חסויות. אגב – אני רוצה לציין שאף אחד לא מרוויח מהפסטיבל הזה. כל היזמים באים מתוך אמונה בפרוייקט ומשקיעים מעצמם ואני חושבת שזה רק מעיד טובות על הפסטיבל".

רואי: "אני רוצה שעדיין יהיה אינטימי. 80-100 איש להצגה, לא יותר מדי. אנחנו גם מקווים שנצליח להעביר את הידע שרכשנו הלאה. חשבנו אולי לשכור בשנה הבאה איש מכירות מקצועי שיעביר סדנאות בשיווק לאמנים שמבקשים להיכנס ליזמות. מה את אומרת? אולי איש מכירות עם חליפה כחולה ועניבה צהובה?"

גורמים ממסדיים שונים מברכים על הפסטיבל. ד"ר יוסי אסף, ראש מכללת סמינר הקיבוצים המארחת את הפסטיבל, כותב: "תוצרת היא מחמאה גדולה לסמינר הקיבוצים, אם אמנם ישובו בוגרינו ועמיתיהם אל בית גידולם כדי להציג בפני עם ועדה את תוצרתם".

שלושה ימים ייארך ההפנינג של התיאטרון והמחול ואת הפסטיבל ינעל במוצ"ש, 29 באוקטובר, מופע בהנחייתה של השחקנית ריקי בליך ובהשתתפות עמוס תמם ויובל שגב – מבוגרי הסמינר. באירוע הנעילה יערך גם טקס הענקת פרס יצירה ולימודים מטעם קרן אמריקה ישראל, שיינתן ליוצר המבטיח של הפסטיבל.

קישור לתוכניית הפסטיבל

פסטיבל 'תוצרת', 27-29 באוקטובר, מכללת סמינר הקיבוצים, דרך נמיר 149 תל אביב, כניסה: 40-60 ש"ח. להזמנת כרטיסים: 054-6647449.
 
 
קטע וידאו מההצגה "And Now for Something Completely Foolish" שעולה במסגרת פסטיבל תוצרת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by