בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קוקאין שיק  
 
 מתוך הסדרה (צילום: יח``צ)   
 
לילך וולך

האיפוק האלגנטי של הסדרה 'קוקאין', המטפלת בחומר בערה עסיסי, יותר אפקטיבי מדרכו המתלהמת של מייקל מור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסדרה התיעודית 'קוקאין' מלווה את האבקה הלבנה בתהליכיה השונים ובהשפעה הנרחבת שלה. מזמן לא נראתה סדרה תיעודית מאופקת כל כך על נושא נפיץ כל כך. מעט הוויס-אובר המלווה את הצילומים, הוא לאקוני וכל כך לא מעורב, שהוא נשמע ממש כמו שוויץ בהצבעות או"ם. אפשר רק לנחש כמה היה משתולל מייקל מור הרעבתן אל מול חומר מצולם עסיסי כל כך, וכמה תיאוריות קשר היו מופרחות לאוויר מצדו.

עם כל הנאמר לעיל , דווקא האיפוק והפרספקטיבה המרוחקת מעט, היא שמאפשרת מבט מפוכח על נושא הסדרה. למרות שלרוב האוכלוסייה הבוגרת בעולם יש דעה מוצקה למדי לגבי סמים, ובתוך זה החלוקה לסוגי סמים – הסדרה בוחנת מחדש את הנושא ממקום שונה לחלוטין.

הפרק הראשון של הסדרה התיעודית מלווה כפר קטן בפרו שכלכלתו הזעומה נשענת כמעט אך ורק על גידול שיחי הקוקה, מהם מופק הקוקאין. האזור מוכה הפרעות הזה, ההפיכות הצבאיות, מקרי האינוס, הרציחות וההטרדות מצד הממשל, הוא אחד המקומות מוכי הייאוש ביותר שייצא לכם לראות. האיכרים שם לא רואים בשום אופן את שיחי הקוקה כאחראים לאיזושהי בעיה עולמית, בריאותית או ממשלתית. הם מתייחסים לנושא באופן הפשטני ביותר, כזה ששכח איך שואלים, או האם בכלל מותר לשאול שאלות. העניין הוא, שכשזה נוגע לפרנסה שלך ולעתיד ילדיך, אתה מפסיק לשאול שאלות כאלו ומגדל מה שצומח בחצר ביתך. הם אינם מתעשרים מזה, במקרה ושאלתם את עצמכם, הם בקושי מצליחים לשלוח ילד אחד במשפחה לבית הספר.

הממשלה, תחת עינה הפקוחה של ארה"ב, ריססה את גידולי הקוקה בפטרייה קטלנית. כן, גם היו מקרי מוות בכפר כתוצאה מהמים שהזדהמו, אבל זו אינה הטרגדיה העיקרית. מעבר לזה, ממשלת הבובות הפרואנית הציעה יבולים חליפיים לגדל בכפר, במקום יבולי הקוקה, אך כאשר בני הכפר מחכים למשלחת הממשלתית אשר אמורה לטפל בנושא, זו אינה מגיעה. היא גם לא תגיע בשלושת החודשים הקרובים. לחקלאי הכפר לא נותרת ברירה אחרת אלא להיות שותפים פאסיביים בתעשיית הקוקאין העולמית.

הרבה מאוד דברים מטרידים בסרט הזה, יותר ממה שכתבה אחת תוכל למנות, אך אחד הנושאים שחוזרים על עצמם בהרבה מאוד מן הסרטים התיעודיים אשר נעשים על אזורי הגלובוס הנידחים פחות או יותר, הוא טביעות הידיים האמריקאיות המלוכלכות.

כאשר הצבא הפרואני מתקיף את אזורי הספר הללו למציאת סוחרי סמים, או לריסוס היבול החקלאי, הם עושים זאת על ידי ציוד צבאי אשר מסופק באדיבות ממשלת ארה"ב. העובדה שבוש מצליח שזה לא יראה כמו הפלישה לעיראק, היא רק תוצאה של אחיזת עיניים – ארה"ב מאז מלחמת ויאטנם ועד היום הזה, לא מפסיקה לראות עצמה כקאובוי הטוב של הציוויליזציה, וככזו יש לה מדיניות של גבולות חופשיים, (עבור עצמה, כמובן), והיא מדלגת באלגנטיות לכל מקום בו היא צופה שתיפתח הרעה הבאה.

אז באמת, כל הכבוד לארה"ב על מלחמתה בסמים, (נניח...). אם הכפריים המיואשים לא שואלים שאלות, בואו ונשאל אנחנו - כמה יעלה לממשלת ארה"ב לספק יבולים חלופיים לאותו כפר נחשל שנאבק על חייו, ואין לו כל עניין להיות חלק מקרטל הסמים? אפילו לא הדלק שצורך הליקופטר אחד מארה"ב לפרו ובחזרה. מה ארה"ב עושה בעניין? לא הרבה, תודה שהתעניינתם. מעניין מה מייקל מור היה אומר על זה.

הסדרה 'קוקאין' משודרת בערוץ יס דוקו בימי ראשון, בשעה 22:30, החל מה- 23.10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by