בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחבלים בגן עדן? 
 
 קולנוע פלשתינאי בפסטיבל חיפה (תמונה: יח``צ)   
 
טי וייט נויין

יום הקולנוע הפלשתיני בפסטיבל חיפה התקבל באהדה יחסית, אולם הסרט 'גן עדן עכשיו' על שני מחבלים צפוי לעורר סערה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הומניזאציה למחבלים? (מתוך הסרט)
 הומניזאציה למחבלים? (מתוך הסרט)   
בניגוד לשנה שעברה, יום הקולנוע הפלשתינאי שהתקיים השנה במסגרת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה, משך אליו קהל רב, דובר עברית וערבית גם יחד, שגילה עניין ער בנעשה. תחת הכותרת 'מסע אישי – משא פוליטי' אירח הפסטיבל את סרטיהם של כמה מיוצרי הקולנוע הפלשתינאים הבולטים ביותר השנה: ג'ורג' ח'לייפי, ראשיד משראווי, מוחמד בקרי והאני אבו אסעד.

"כולם, גם ביוצאם למסע אישי שבו אף הם גיבורי הסרט, ממשיכים לשאת את המשא הלאומי. את המציאות הפוליטית, ואת מחוייבותם לעבר, החשש מהעתיד, המחיר האישי שהם משלמים והתיעוד שהם משאירים אחריהם", נמסר בידיעון הפסטיבל.

ברב-שיח שהתקיים בהשתתפות יוצרים פלשתינאים וישראלים דנו האורחים בין היתר על יצירה פלשתינאית כתוצר של שיתוף פעולה פלשתינאי-ישראלי ובאסטרטגיית שיווק ומכירה, בארץ ובעולם, של נושאים השנויים במחלוקת. ג'וליאנו מר ('טהארה', 'בחודש התשיעי', 'קדמה') סיפר על הבעייתיות שבהזדהות עם גורמים ישראלים "סרטים שתעודת הזיהוי שלהם ישראלית לא יוקרנו בפסטיבלים בעולם הערבי. נקודה". וסיפר כי כשאחד מסרטיו השתתף בפסטיבל בו שפטו שופטים מאלג'יר, מצרים ולבנון, הוריד את שם קרן הקולנוע הישראלי מהסרט, אף כי תמכה בו.

חלק מבאי הפסטיבל הישראלים הביעו מורת רוח על קיומו של היום בכלליותו, במיוחד לנוכח המתיחות בגדה המערבית בימים האחרונים. "ומה עם יום קולנוע ישראלי בשכם? נראה לך שיהיה? אין סיכוי", אמרה עיתונאית שביקשה להישאר בעילום שם.

את יום הקולנוע הפלשתינאי פתח הסרט 'למען הילדים' של ג'ורג' ח'לייפי ונמרוד שנית. הסרט מספר על אנראם בת השבעה חודשים שנולדה במחנה הפליטים טול כרם עם חור בלב ומערכת הבריאות הפלשתינאית אינה מסוגלת להצילה. מנואלה דביר, ישראלית ממוצא איטלקי, מתגייסת לעזרתה של התינוקת, קורבן חף מפשע, של המאבק האלים בין הישראלים לפלשתינאים.

'ערפאת, אחי' של ראשיד משראווי מלווה בסרטו את פתחי ערפאת, אחיו של יאסר ערפאת וראש ארגון הסהר האדום (המקבילה הפלשתינאית למגן דוד אדום) במהלך השנה האחרונה לחייו, כשהוא נודד בין רמאללה לקהיר, לפאריז וללבנון.

'מאז שהלכת' של מוחמד בקרי מתעד את חייו של בקרי על רגע האירועים האלימים של התקופה האחרונה, הפיגוע המירון, בו נחשדו והורשעו בני משפחתו של בקרי בסיוע למפגעים, והפקת סרטו 'ג'נין, ג'נין'.

הסרט הקצר 'שב בשקט!' של סאמח זועבי מספר את סיפורו של אב המנסה לחנך את בנו הסורר על רקע המתיחות הפוליטית הטעונה. באחת הסצינות המותחות, מרים הילד אבן, זורק אותה על אביו, אבל פוגע במכונית ישראלית שעוברת במקום במקרה.

הסרט המצוין 'גן עדן עכשיו', שחתם את היום המיוחד, סחט מחיאות כפיים אוהדות מהקהל. הסרט, שמספר על שני חברי ילדות שנבחרים לבצע את הפיגוע הבא בישראל, הוקרן בהצלחה רבה גם בפסטיבלים אחרים ברחבי העולם. כשנשאל אם הוא מזדהה עם הדמות אותה גילם ועם דעותיה, ענה לי עלי סולימאן (אחד השחקנים): "כמובן, אחרת לא הייתי משחק בסרט".

מבקר הסרטים הישראלי מאיר שניצר חוזה ש'גן עדן עכשיו', אף כי הוא סרט טוב, לא יצליח בארץ בגלל ההומניזאציה שהוא עושה למחבלים. "זה הולך להיות סרט בעייתי", אמר, "אבל, אם נחכה עוד שבועיים, נהיה חכמים יותר", אמר, "הסרט הרי יוצא לאקרנים בקרוב".

גם בחו"ל הביעו התעניינות ביום הקולנוע הפלשתינאי, אבל לאו דווקא בסרטים עצמם. אייק, עיתונאי אורח מגרמניה, הגיע אף הוא לבנייני הסינמטק בחיפה. לאחר הקרנת 'גן עדן עכשיו', כשנשאל אם הגיע לסקר את הסרט, הביט בי אייק במבוכה וענה "לא ממש, לא את הסרט עצמו. העיתון שלי מבקש לבדוק בעצם את תגובת הקהל היהודי לסרט".

'גן עדן עכשיו', המועמד הפלשתינאי לאוסקר האמריקאי לשנת 2006, עתיד לצאת בהפצה מסחרית לבתי הקולנוע בישראל בעוד כשבועיים, ב-10.11.2005 והוא צפוי לעורר סערה לא קטנה.

אתר הפסטיבל הרשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by