בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ראיון: מקסימום סימה  
 
 סימה (צילום: יח``צ)   
 
אמיר עמרמי

הזמרת סימה לוי (סימה) מדברת על האלבום האינטימי 'שתיקות', ההתעניינות באירופה, הילדות בכרם התימנים ועל הבלבול עם אשתו של ארקדי דוכין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל בגלל המוסיקה. סימה (צילום: יח"צ)
 הכל בגלל המוסיקה. סימה (צילום: יח"צ)   
הזמרת והיוצרת סימה (במקור: סימה לוי), הוציאה בסוף חודש שעבר את אלבום הבכורה שלה, 'שתיקות', ובינתיים שיחררה שני סינגלים לרדיו: 'משחק', ו'יהיה טוב'. אחד הדברים המרכזיים שהייתה צריכה להתמודד איתם היה הבלבול בינה לבין סימה לוי-דוכין, אשתו של ארקדי.

לאיזו רמה הגיע הבלבול הזה?
"הטעויות האלה קורות כל הזמן. נדמה לי שבאתר של מעריב עשו בלבול אתי, ושמו תמונה שלי וכתבו מתחת 'סימה לוי-דוכין'. שם המשפחה שלי הוא מאוד נפוץ, וזה פשוט צירוף מקרים".

לא שמת לב לעניין כשהוצאת את האלבום? גם סימה דוכין הוציאה סינגל, מי הוציאה ראשונה?
"הסינגל שלה יצא קודם. כשסיימנו לעבוד על התקליט, כתבנו 'סימה לוי', ואחד החברים אמר לי שיש את סימה לוי-דוכין שבדיוק הוציאה סינגל, אז שינינו את זה ל'סימה'. שם המשפחה שלי עדיין נתפס בביקורות, והבלבול עוד ישנו".

קיבלת תגובה כלשהי מסימה וארקדי?
"כשיצא הסינגל הראשון שלי, 'משחק', ארקדי נכנס לחנות הספרים שאני עובדת בה בכיכר המדינה. הקדשתי את הסינגל לזוג שהחנות שלהם. ארקדי ניגש, ראה את הסינגל, ושאל עליו. סיפרתי לו על כל העניין עם השמות, הוא התעניין בחומר ושלחתי לו, שיישמע. הוא מאוד אהב את החומר שלי ואמר שגם סימה אהבה. הם מאוד פירגנו לי".
 

חלון מעל בית-כנסת תימני

עטיפת האלבום 'שתיקות'
 עטיפת האלבום 'שתיקות'   
סימה (36) גדלה בכרם התימנים, עם הוריה ושישה אחים נוספים. אמה נפטרה כשהייתה בת 16, והיא מספרת שאביה לא מצא מאז את האהבה האמיתית שלו.

מאיפה את מגיעה, בעצם?
"גדלתי בכרם התימנים, והסביבה שבה גדלתי המוסיקה הייתה עניין מובן מאליו. גדלתי במקום של שירות ותפילות, ומתחת לחלון שלי היה בית כנסת של תימנים, שבקעה ממנו מוסיקה כל הזמן. אבא שלי שר תמיד, ובכלל, כולם שרים במשפחה שלי. הנה, בערב סוכות האחרון, ישבנו כל המשפחה ושרנו. יש אצלנו המון מוסיקאים במשפחה, לאו דווקא כאלה שיש להם השכלה מוסיקלית. אבא שלי, לדוגמא, מחלל על חליל מילדות, רק משמיעה".

ואיך הכל התחיל בעצם?
"הכל בזכות המפגש שלי עם דני מועלם (שותף בלחנים ומפיק האלבום – א.ע). זה היה לפני ארבע שנים, כשנפגשנו במסעדה של חר בכרם התימנים. אני עבדתי שם כמלצרית. דני שמע אותי מדברת, ואז הוא שאל אותי אם אני יכולה לשיר. החיבור שנוצר מאז הניב את כל הדברים, את כל המוסיקה"

וכתבת מוסיקה עד שנפגשתם?
"היית כותבת. אבל בדיסק הזה כל המלים, שלי לפחות, יצאו מתוך המוסיקה. הייתי שרה משהו, ואז גם יצא לי טקסט".

מעניין, דווקא הטקסטים באלבום מראים על בשלות. משהו שישבת עליו לא מעט זמן.
"זה הכל בגלל המוסיקה. היא זאת שגרמה לי להוציא הכל. לא ישבתי וחשבתי יותר מדי על המלים. המנגינה מאוד מגרה אותי להוציא את הטקסט".

ואם לא היית נפגשת עם דני מועלם, לא היית מוציאה את האלבום?
"האמת היא שלא העזתי לחלום על זה עד שפגשתי אותו. גם כשהאלבום יצא, לא האמנתי שזה קורה".

ומה הציפיות שלך מהאלבום?
"אני מאוד מאמינה בתקליט. אני רוצה שהוא יעבור. קשה לי לומר לך מה הציפיות שלי, אני פשוט רוצה שיקבלו אותו. אני מאמינה שנשים מאוד יכולות להתחבר אליו. יש שם הרבה אמת. רק כשהאלבום יצא, חשבתי כמה שהוא מִתקשר למקום האינטימי שלי".

היום את עובדת בחנות ספרים, את לא מרגישה קצת חוסר מיצוי עצמי, עכשיו כשהאלבום יצא?
"התחלתי לעבוד שם לפני שנתיים, וזאת חנות קטנה ומתוקה שקיימת כבר 20 שנה. אני מאוד רוצה להתפרנס ממוסיקה, אבל זאת רק ההתחלה. אני מאוד אוהבת את העבודה שלי ואני מאוד אוהבת את החנות".

בתור אמנית חדשה, איך את מתייחסת לביקורות על האלבום?
"אני מאוד קשובה וקוראת כל דבר, אבל אני לוקחת הכל בפרופורציה. האלבום נעשה מתוך רגע מתוק של חיבור, ואין לי שליטה על איך זה יתקבל אצל אחרים".
 

בין השירים

 
סיפרת שאת הסינגל הראשון הקדשת לזוג הבעלים מהחנות. השיר נכתב עליהם?
"השיר הוא על ההורים שלי. אמא שלי הייתה מאוד מיוחדת בעיניי. היא הייתה אמא לשבעה ילדים, ועדיין, הייתה ילדה נצחית שכזאת. היא הייתה עושה הכל מתוך תמימות".

מעניין שבשיר את שרה: 'כשיחזור תנגבי לו ת'זיעה מהפנים / ותחבקי אותו חזק. בעצם את שרה על איך שאמך (ז"ל) תקבל את אבא שלך, כשהיא זו שנפטרה. למה לא כתבת 'כשתחזרי', לדוגמא?
"לא חשבתי על זה מתוך העכשיו, פשוט נזרקתי עם המוסיקה. מתוך השיר אתה בעצם מרגיש את עצמך, וכשהשיר יצא, שמתי לב שהוא מאוד מדבר עליי, בעצם".

איזה שיר את הכי אוהבת באלבום?
"את 'מנגינת הלב'. זה ממש שיר תפילה בעיניי, שיצא מתוך שקט כבד. אני זוכרת שהגעתי לאולפן וזה היה ממש כמו לידה מחדש. כל האלבום שלי מדבר עליי המון, ועל הרבה זכרונות מהילדות".

איזה שיר מדבר על הילדות?
"'הולכת חוזרת' מדבר על הדרך שלי מהבית לבי"ס בלפור, שבו למדתי. העלייה של הכרם, הדרך של השוק,עם כל הבסטיונרים והזקנים שעמדו בצד. הייתי עוברת ליד הבית של אהובה עוזרי והייתי שומעת אותה מנגנת".

כל זה רק כדי להגיע לביה"ס?
"כל זה, וגם כל הדרך חזרה".

את שרה בשיר: 'זוכרת איך התרוצצנו ושרנו בסימטאות הקטנטנות / רצינו לשרוד / זוכרת איך ששמרנו זו על זו'. מי זו הבחורה השנייה?
"זאת אני. אני תמיד אומרת לאנשים שאני רואה את החיים שלי מהצד. אפילו כשאני מדברת איתך, יש איזה צד לא מודע שלי שנמצא כל הזמן, ואני מרגישה את זה".

הבנתי שבאירופה מתעניינים בחומרים שלך.
"ישנה חברה מחו"ל שאנחנו עומדים מולם בקשר. הם שמעו שתי סקיצות שלי באנגלית, שירים של בחורה בשם דפנה, שהיא הולנדית וגם עובדת עם דני מועלם. יש לה מין כתיבה אירופאית שכזאת, ומאוד התחברתי לשירים שלה, והיא התחברה לשירה שלי. שלחנו את השירים, והחברה בחו"ל ביקשה לשמוע עוד חומרים. כרגע אנחנו נמצאים איתם במשא ומתן".

מעניין שהאלבום שלך נקרא 'שתיקות', כשדווקא המלים בשירים שלך מספרות עלייך הכל.
"אני אחת שיכולה לשתוק הרבה זמן. גם בעבודה על האלבום הייתי נוגעת בחומרים רק באולפן, ובקושי נגעתי בזה בבית. יש משהו חזק בשתיקות שאומרות המון. אני לא טיפוס שמדבר כל כך הרבה".

השירים של סימה נכתבו, כאמור, באותם רגעים בהם היא ישבה עם מנגינות באולפן, התחברה לאיזו נקודה, ומשם יצאו המלים. בשיר 'מנגן' באלבום, היא רשמה: "מי זה שמנגן / בוחן ומתבונן / נגע בנשמתך / חדר אל מעונך מנגן / מנגן מנגן את מנגינת נשיותך / ומרפא את כאבך / חשף את סודך / אישך". כל אחד מוזמן להתרשם מהטקסט בדרך שלו, אך סימה ציינה בפניי שאחרי שהשיר יצא, היא שמה לב שאפשר לקרוא את השיר הזה גם מהסוף להתחלה. ישבתי לקרוא את זה, ואני מודה שלרגע שתקתי. רגע השתיקה היה באמת מיוחד.

קישורים נוספים:

ביקורת על הסינגל 'יהיה טוב'
ביקורת על האלבום 'שתיקות'
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by