בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חשיפה: שותפים שקטים  
 
 לא ראינו לא שמענו. שרית חדד (צילום: לירז עמיר)   
 
אמיר עמרמי

מטה המאבק של אתרי שיתוף הקבצים פירסם כי בקרוב ישוחררו שירים רבים להורדה חוקית. האמנים הרשומים לא שמעו על כך ובעקבות התערבות נענע ירדה ההודעה מהאתר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום מסך של ההודעה שהוצגה באתר לפני פנייתנו
 צילום מסך של ההודעה שהוצגה באתר לפני פנייתנו   
לפני מספר ימים פורסמה ההודעה באתר מטה המאבק של אתרי שיתוף הקבצים בישראל, שלשונה: "בימים הקרובים נשחרר לכם מאות שירים להורדה, ללא חשש מפחד ותביעות, וכמו כן, גם עשרות אלבומים מלאים!!". לאחר בירור עם גורמי האתר, הוסרה ההודעה מאתר מטה המאבק.
 
 
לפני יותר מחודש ימים, יצא צו מניעה, בחתימתו של השופט גדעון גינת, אשר מורה על הפסקת פעילות זמנית של אתרי שיתוף הקבצים בישראל. ראוי לציין כי אתרי שיתוף הקבצים לא בהכרח מעלים קבצים להורדה על שרתיהם, אלא לעתים משמשים כמתווכים בלבד, אשר מפנים את הגולשים לאתרים בהם כן ניתן להוריד את הקבצים בהם חשקה נפשם. צו המניעה של השופט גינת הורה, בין היתר, גם על הפסקת פעילות התיווך הזאת.

פנינו אל אחד מגורמי האתר, מר אמיר חיים, בבירור מספר פרטים. "בעיקרון", מסר חיים "יש התדיינות כרגע בבית משפט בעניין שיתוף הקבצים, וכרגע עומד צו מניעה מול כמה אתרים, עקב אותה מחלוקת. היום אנחנו מתכוונים להעלות פורמט, בו ניתן יהיה להעלות תכנים, ובעלי התכנים והזכויות יוכלו לאשר אותם. לא מדובר בשירים ששייכים לחברות תקליטים, אלא שירים שהאמנים יאשרו להפצה ברשת".

יש כבר אמנים שאישרו לכם את העניין הזה?
"נמרוד לב, למשל, תומך נלהב בתעשיית שיתוף קבצים. אנחנו עוד לא מעלים שום דבר, אלא מסקרים את הדברים שמותר לנו. אנחנו לא נעלה שום דבר לשום שרת בלי רשיון הפצה".

איזה שינוי אתם בעצם רוצים לעשות?
"אנחנו רוצים להיות במה ליוצרים חדשים וותיקים. אנחנו לא מעלים קבצים על השרתים שלנו, אנחנו מתמחים בידע חשיבתי וכו'. מעולם לא היינו אתר הורדות וגם לעולם לא נהיה. האג'נדה שלנו היא לא להפוך את העולם לטוב יותר. אנחנו מטה מאבק".

"גם כל העניין של צו המניעה שיצא מולנו, למה הוא לא יוצא נגד אי-מיול? אנחנו לא מעלים שום דבר לשרתים. יש היום אלבומים שעולים היום 70 שקלים, לדוגמא. עכשיו, ה- 70 שקלים האלה עוברים דרך כמה מתווכים, ובגלל זה גם המחיר יקר. אם מורידים את כל המתווכים באמצע, הדיסק יכול לעלות במחיר יותר זול. אני מאמין שחברות התקליטים מפחדות להיכנס היום לאינטרנט כי הן חושבות שהמחיר יהיה זול מדי. אן.אמ.סי, למשל, כן מפעילים אתר מכירה באינטרנט, אבל זה מעט מדי וזה לא עובד נכון. זה לא מה שייתן לגולש את התוכן שהוא רוצה, כדי שהוא לא יצטרך תוכנת שיתוף".

"להיכנס לאינטרנט, לפי דעתי, זה כמו מכת מוות לחברות התקליטים. האמן צריך אותם היום, וכניסה לאינטרנט תוביל למצב שלא יהיה בהם צורך. לפי דעתי הם גם רואים את זה לא נכון. אם הם ייכנסו לאינטרנט הם יוכלו לחסוך לעצמם המון עלויות".

יכול להיות שאתם רוצים להפוך לחברת תקליטים אלטרנטיבית?
"אנחנו לא רוצים להפוך לחברת תקליטים אלטרנטיבית. כלומר, כן רוצים, אבל עדיין לא. אנחנו פועלים בשני שלבים: הראשון הוא החשיבה. כל אמן שמוציא היום סינגל, רוצה שישמיעו אותו ברדיו, כדי שייקנו את האלבום כשהוא ייצא. עכשיו, השירים בין כה וכה מושמעים ברדיו, ומי שרוצה יכול להקליט אותם משם. הסינגלים הם ממילא לקידום ולא למכירה, אז למה שלא יעלו את זה לרשת? ברגע שאמן נותן כמה סינגלים, יהיה לקהל יותר רצון לרכוש את האלבום". בסוף, אנחנו רוצים להכריח את חברות התקליטים להגיע איתנו להסדר. אם לא, אז שבית משפט יפסוק לטובתנו שאין לנו שום מניעה להפיץ מידע. מי שמוריד קבצים, לא עושה את זה אצלנו אלא דרך אי מיול, לדוגמא".
 

לאמנים אין מושג

למרות שההודעה מאמש נמחקה מאתר מטה המאבק, וחרף מילותיו הזהירות של מר אמיר חיים, אכן פורסם אמש באתר כי הוא עומד להעלות בימים הקרובים מאות שירים ללא חשש מפחד ומתביעות (ראה תמונה למעלה). פנינו למנהלים של מספר אמנים שהוזכרו בהודעה, ביניהם שרית חדד, דן תורן, דודי לוי ורונית רולנד, כדי לקבל את תגובתם על שיתוף פעולה עם האתר בנוגע להעלאת קבצי שירים וכדי לקבל מידע נוסף בנושא. מכולם התקבלה התגובה כי הם אינם מודעים לכך וכי לא סיפקו לאתר אישור להורדת שירים שלהם. אבי גואטה, אמרגנה של שרית חדד אמר: "לא שמענו, והיא לא אישרה שום דבר שכזה".

אירית, המנהלת האישית של נמרוד לב, מסרה כי נמרוד הוא אמן עצמאי שלא שייך לפדרציה ותומך באופן עקרוני בשיתוף קבצים. לב, מסרה, עובד עם אתר שיתוף הקבצים ליון נטוורק, אך אין לו קשר עם אתר מטה המאבק לשיתוף הקבצים.

חברת NMC הפנתה אותנו לקבלת תשובה מהפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ. דיברנו עם מנהל האכיפה בפדרציה, מר מוטי עמיתי.

"אני מכיר את אמיר חיים", סיפר עמיתי, "הוא הבעלים של האתר לה-לה שנסגר בעקבות צו בית משפט בתאריך 18.9.05. אמיר חיים מנסה לגייס כספים ותרומות, למען מה שנקרא 'מטה המאבק של אתרי שיתוף הקבצים'. קודם כל, בוא נעמיד דברים על דיוקם - אמיר חיים מייצג את עצמו בלבד, וזה אבסורדי ביותר שהוא פועל כמטה מאבק. ישנם אתרים נוספים שנתבעים על ידינו ואנחנו פועלים מולם".

"למשל, יש את האתר 'ליונטוורק', שפנה לבית משפט בבקשה להורות על חזרה של האתר לאוויר, ולו רק בתכנים שהם לא מפרים. בית המשפט פסק בתאריך ה- 22.10.05 כי הוא דוחה את הבקשה. עכשיו, אנחנו לא רוצים להציק ולא רוצים לגרום נזק לאף אחד, ואנחנו שומרים על זכויות היוצרים. אני יכול לספר, וזה מבחינת סקופ, ששלחנו בקשה לבית המשפט שהאתר 'ליונטוורק' יחזור במתכונת מסוימת תחת פיקוח שלנו, ושהכל יינתן באישורנו. לגבי אמיר חיים ואתר 'לה-לה', עומד נגדו צו מניעה וב-16.11.05 יש לנו דיון בבית משפט במעמד שני הצדדים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by