בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ראיון: הפספוס 
 
 הגשה משובחת. נופר גנור (צילום: רונן פדידה)   
 
אמיר עמרמי

נופר גנור היא הזמרת הכי טובה שלא שמעתם השנה. שיחה גלויה על המפיק שאכזב, תחנות הרדיו שהתעלמו והלקחים לקראת האלבום הבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלום מוסיקלי מגיל 16 (צילום: רונן פדידה)
 חלום מוסיקלי מגיל 16 (צילום: רונן פדידה)   
אין זה חדש שמאבקם של אמנים רבים בארץ כדי להגיע לקהל הרחב, הוא ארוך ולפעמים מייגע. חלק מהאמנים, בעיקר החדשים, פונים למבקרים המוסיקלים השונים ומבקשים שיאזינו לסינגלים שלהם, או שיבואו להופעות, כשהם מלווים את עצמם בפזמון החוזר: "אפילו תכתוב משהו רע, העיקר שתכתוב".

בסיכום שנת תשס"ה, ישב הח"מ ועבר על האלבומים שברשותו, לבקשת בדיקה של האמנים שהוציאו אלבומים השנה, ולא זכו להכרה תקשורתית שהם ראויים לה. בין שאר האלבומים, לקחתי לידי את אלבום הבכורה של נופר גנור, הנושא את שמה. גנור הוציאה את אלבומה לפני חצי שנה. חלק מהביקורות תמכו, וחלק טענו כי הוא פונה יותר מדיי למיינסטרים וכי היא אינה ממצה את כשרונה.

האלבום של נופר גנור מציע למאזיניו יוצרת מקורית, בעלת קול חם והגשה משובחת. נופר מגישה 11 שירים פרי עטה, ושני שירים של לאה גולדברג ('מספר המתים' ו'אהבתה של תרזה דימון'). בפרוס השנה החדשה, לעניות דעתי, המדיה פיספסה את נופר גנור.

נופר גנור איננה ממורמרת. ביקשתי להיפגש איתה לראיון קצר על מנת שנוכל לבדוק ביחד אילו טעויות היא עשתה בדרכה המוסיקלית, שאולי בגללן היא לא זכתה להכרה שרצתה. בדרך גם עברנו על הצעדים שעשתה, שאולי אמנים חדשים וצעירים ישמחו לקרוא עליהם למען הפקת לקחים לעתיד. ראוי לציין שהסיפור הבא אינו דווקא על נופר גנור, אלא משקף ברובו את הדרך מורטת העצבים, שמספר לא מבוטל של אמנים צעירים בוודאי עברו במהלך השנים.
 

ציפו למישהי מופרעת

 
נופר גנור (27) חלמה לעסוק במוסיקה כבר מגיל 16. "בגיל הזה הייתי בטוחה שיקרה לי מה שקרה ליהודית רביץ", היא מספרת, "רציתי שמישהו יבוא ויגלה אותי".

במצב של היום כבר בקושי קורה שמשקיעים באמנים צעירים ולא מוכרים.
"אני יודעת שמשקיעים יותר בזמרים מ'כוכב נולד', ועושים להם את כל יחסי הציבור, אבל אני מדברת על אמנים מסוג אחר. זה היה התכנון שלי, שמישהו ישמע ויגלה אותי. ולא שסתם קיוויתי, גם עבדתי בשביל זה. שלחתי לחברות תקליטים מלא סקיצות של שירים מתוך האלבום שלי שיצא אחרי זה. שלחתי את 'ברטה', 'בעצם', 'מוכרת קטנה' ו'מיכאל שלה'".

מישהו הדריך אותך?
"היה לי מורה בבית ספר 'רימון' שלמדתי בו, שהסביר לי איך להכין את החומרים. זה היה כבר לפני חמש שנים".

והגיעו תגובות מחברות התקליטים?
"הייתה התעניינות מ-NMC ומ'נענע דיסק', ומ-NMC גם באו לראות הופעה שלי. הם אמרו שהם התרשמו, אבל בדיוק אז התחלפו אצלם אנשים בחברה והכל התפספס".

היה משהו שהם אהבו במיוחד?
"הם מאוד אהבו את 'ברטה'. האמת היא שהם ציפו למישהי מופרעת והם גילו מישהי עדינה".

נופר החלה להופיע עם החומרים שלה שנה וחצי לפני שהאלבום יצא. "הייתי מופיעה הרבה, ולאחרונה גם התחלתי להופיע במופעי פסנתר".

למה דווקא מופעי פסנתר?
"קודם כל כי זה נוח. כבר אין לי כסף לנגנים וקשה מאוד להחזיק אותם".

השאלה אם לא מדובר פה בסוג של גול עצמי. אני מאמין שצריך 'להצדיק' מופעי פסנתר, וקצת קשה לבוא לקהל עם חומרים חדשים בליווי אקוסטי בלבד. קשה להתחבר לזה אחרי כמה שירים.
"זה לא שלא הופעתי בלי להקה. הייתה לי להקה מלאה לפני זה וזה לא כל כך תפס. אני מאוד נהניתי בהופעות פסנתר של ארקדי דוכין ורמי קלינשטיין, אבל גם שלומי שבן, למשל, יצא עם מופע פסנתר עם האלבום הראשון שלו ומאוד נהניתי מזה. רציתי לעשות את זה בעצמי".
 

המנהל שתקע אותי

יחצ"נות עצמית (צילום: רונן פדידה)
 יחצ"נות עצמית (צילום: רונן פדידה)   
במקביל להופעות שלה ולכתיבת החומרים, ולציפייה עיקשת לתגובות חמות מחברות התקליטים, המשיכה נופר לעבוד על החלום המוסיקלי שלה, ותרה אחר מפיקים לאלבומה.

את נשמעת מאוד נחושה בדרכך. למה לא הפקת את האלבום בעצמך?
"פחדתי שאני לא אעשה את זה מספיק טוב".

כמה עולה היום מפיק מוסיקלי?
"יש הרבה מחירים. הכי גבוה שאני שמעתי היה ממפיקים שרצו 50,000 שקל להפקה של אלבום, והם עובדים באולפן ביתי. אלה מפיקים שכבר עשו כמה תקליטים בארץ. יש גם כאלה שעושים את זה בחינם, ומתבססים על הכנסות בעתיד.

"אני התחברתי עם מוטי שהרבני מ'פוך'. סיימנו להקליט את התקליט, מוטי אמור היה לעשות את יחסי הציבור, והייתה לי תחשה מאוד לא טובה. עשיתי בירור בתחנות רדיו והוא לא עשה אפילו את המינימום. חשבתי על זה אחר כך ועשיתי איתו חוזה ביטול".

כן, אבל עבודה עם מפיק היא די צמודה. לא ראית את זה מגיע?
"מוטי לא רצה סכומים כמו חמישים אלף. הוא הבטיח לי מלא הבטחות, אמר לי שהוא רואה אותי בוומבלי. יש לו המון אמנים ואף אחד לא מצליח. הוא לא עושה את זה רק לי. יש לו את 'נושאי המגבעת', אבל זה בגלל שהם כבר הרבה זמן איתו".

ובררת על יחצ"נים מחוץ ללייבל?
"עשיתי ברור אצל יחצ"נים אחרים. המחירים שם היו מאוד גבוהים. הייתי אצל מישהי שרצתה 7,000 שקל לסינגל ו-20,000 ש"ח לכל התקליט".

לטובת הכלל, מה התפקיד של יחצ"נית?
"היא שולחת סינגלים וצריכה לשכנע שישמיעו את זה. מה שהיא יכולה לעשות, שאני לא יכולה, זה לעשות 700 טלפונים. בסוף חשבתי שזה גם סתם קטע של אגו, ושאני יכולה לעשות את זה לבד".

בתגובה על ההאשמות הנ"ל, אומר המפיק מוטי שהרבני מהלייבל פוך: "אין תגובה. הדברים לא שווים התייחסות בעיני. אני מאחל לנופר גנור שתצליח בדרכה, בכל מה שתעשה".
 
 

טלפונים לגלגל"צ

בשלב הזה החליטה נופר גנור שהיא מייחצנת את עצמה. היא שלחה בעצמה סינגלים לתחנות הרדיו ולאמצעי התקשורת, ופתחה לעצמה מעין משרד יחצ"נות שנקרא 'אנטילופה הפקות'.

איך היו תגובות מתחנות הרדיו?
"הייתי מתקשרת המון ומבררת אם הסינגלים הגיעו. היתה איזה תגובה אחת שאני זוכרת משדרן רדיו שאני לא רוצה לנקוב בשמו, כשטילפנתי רק לשאול אותו אם הגיע אליו הסינגל, והוא אמר" 'לצערי כן'. זה היה מקרה נדיר ואני לא האמנתי שאנשים כאלה עובדים ברדיו. מישהי בגלגל"צ מאוד התהלבה אבל אמרה שאין לה השפעה ושאין לה מה לעשות, מעבר לזה שהיא אוהבת את זה".

הצלחת להבין איך הדברים עובדים בגלגל"צ?
"אני הבנתי שיש ישיבה בכל יום רביעי, ושהם בוחרים שני סינגלים. זה מוזר, כי יש כאלה בתחנה שמאוד אהבו אבל הכניסו דברים אחרים. אם מכניסים שני סינגלים, ושולחים אחד מהליקון, אז יש לו יותר סיכוי, כי יש חברה מאחוריו".

בסדר, מה קורה הלאה?
"החלטתי להוציא את הדיסק. שיחררתי סינגלים וחשבתי שאולי יתייחסו אליי יותר ברצינות אחרי שייצא האלבום. היו כמה בגלגל"צ שאמרו לי שסינגלים לבד זה בעייתי. בדרך כלל שולחים סינגלים מחברות גדולות, מתוך אלבום שבדרך, ואז לוקחים את זה יותר ברצינות. אני לא חושבת שמבחינה אמנותית אני פחות טובה מאחרים".
 

לא מקנאת במירי מסיקה

אילו צעדים לא נכונים עשית לדעתך?
"אני נתתי המון מעצמי, אבל לא עמדתי על שלי. מבחינת ההפקה היו דברים שהייתי צריכה לעמוד עליהם יותר. אולי ככה הייתי לפחות שלמה יותר עם האלבום".

את לא מרגישה שלמה איתו?
"אני לא מרגישה שזה הבייבי שלי. מפיק אחד שעבדתי איתו אמר לי פעם לשיר כמו שרון רוטר, ולא רציתי. אני רוצה לשיר כמו נופר גנור. מוטי (שהרבני) גם היה נוגע לי בטקסטים - אף פעם לא הבנתי את זה והוא אמר לי שאסמוך עליו".

איך התמיכה בבית?
"יש לי תמיכה בבית. התחלתי עכשיו ללמוד גרפיקה ממוחשבת ואבא שלי מאוד שמח, אבל הוא וכולם מאוד מפרגנים. אמא שלי אף פעם לא הבינה למה אני לא עושה הכל בעצמי".

בינתיים, כאמור, החליטה נופר לעשות דברים בדרך שלה, ורכשה לא מזמן ציוד בסכום נאה במיוחד של יותר מ- 14,000 שקל לאולפן ביתי. בימים אלה אלה היא רוצה להתחיל לעבוד על האלבום השני שלה.

מעניין איך לא התייאשת ממאורעות האלבום הראשון.
"אני עושה את המוסיקה שלי למען האמנות. עם האלבום השני, אני עושה את זה בדרך שונה. אני אקליט דברים אצלי בבית, אעשה מה שנקרא רפ-מיקס ואשלח את זה לחברות תקליטים. הפעם זה יהיה פחות מיינסטרים מהאלבום הקודם".

עוד פעם חברות תקליטים?
"אני אשלח את זה ואחכה לתשובה. אפילו שמעתי על משהו אלטרנטיבי באינטרנט".

מה עושה לך לראות את מירי מסיקה היום?
"כל הזמן שואלים אותי עליה, אני לא מבינה למה".

זה לא מגיע ממקום צהוב. הכיוון שלה הוא מאוד מוסיקלי והיא לא באה מ'כוכב נולד' והיא מאוד מצליחה היום. זה בטח גורם לעשות קצת חשבון נפש, לא?
"את מירי אני מכירה מהתיכון, ואני מאוד מחבבת אותה, ומאוד מפרגנת לה. אני לא רואה את עצמי בתור זמרת בלבד. יש איזו זמרת, אחרת, שאני ממש לא מעריכה, אפילו המצאתי לה שם חיבה, שהשקיעו בה המון, רק בגלל שהיא קרובה לצלחת. ההחלטה שלי ללכת לכיוון המוסיקה הגיעה בגלל שאני כותבת. אני תמיד צריכה ליצור.

ועכשיו פנייך לאלבום הבא. מה תעשי אם הוא לא יצליח?
"קודם כל, אם הוא לא יצליח, אני לפחות אהיה שלמה איתו, כי הוא יהיה משהו שלי. מתי כספי אמר פעם ש'מוסיקאי לא בוחר להיות מוסיקאי, המוסיקה בוחרת בו'. אני בטוחה שתמיד תהיה לי את השעה בשבוע שאני אשב לכתוב מוסיקה. אם לא יצליח האלבום, אני בטוחה שאני אהיה באיזו מסגרת מוסיקלית כלשהי".

הדרך של נופר גנור, כאמור, ודאי מוכרת לאמנים רבים וצעירים. האלבום שלה הוא הפספוס האמנותי של המדיה לשנת תשס"ה של הח"מ. מומלץ בחום לנסות לתפוס אותה בתשס"ו.

הכתבה פורסמה לראשונה ב'שישבת', מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן. להזמנה לחץ כאן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by