בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עשור לרצח רבין בראי התרבות 
 
 `יד איש באחיו` (תמונה: עטיפת הספר)   
 
טי וייט נויין

שני ספרים העוסקים בקשר שבין רצח רבין לתרבות יצאו לאור לאחרונה. 'יוצרים בעומס יתר: רצח רבין, אמנות ופוליטיקה' ו'יד איש באחיו: רצח רבין ומלחמת התרבות בישראל'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
'יוצרים בעומס יתר' (תמונה: עטיפת הספר)
 'יוצרים בעומס יתר' (תמונה: עטיפת הספר)   
השנה ימלאו עשר שנים לרצח הפוליטי הראשון של ראש ממשלה בישראל. לקראת יום הזכרון השנתי לזכרו של רבין יצאו לאור שני ספרים חדשים העוסקים ברצח והשלכותיו על התרבות הישראלית. הראשון 'יד איש באחיו' של פרופ' יורם פרי והשני 'יוצרים בעומס יתר: רצח רבין, אמנות ופוליטיקה'. שניהם ספרים שחוקרים את התרבות הישראלית ואת יחס אנשיה לרצח.

השבוע נערך בבית התפוצות באוניברסיטת תל אביב ערב השקה לספר 'יד איש באחיו' מאת פרופ' יורם פרי, בו הוצג הספר והתקיים דיון בהנחייתו של דניאל בן-סימון מעיתון הארץ ובהשתתפותם של מלומדים שונים, על התנגשות התרבויות בישראל.

מחבר הספר, פרופ' יורם פרי, מכהן כראש מכון חיים הרצוג לתקשורת, חברה ופוליטיקה, והוא גם מרצה לתקשורת וסוציולוגיה פוליטית בחוג לתקשורת, באוניברסיטת תל אביב. בקורות החיים שלו אפשר לגלות גם שירות כיועץ פוליטי ליצחק רבין ועריכת עיתון דבר. יורם פרי טוען בספרו כי בישראל ישנן שתי תרבויות הנאבקות על הגדרת הזהות הקולקטיבית ועל אופיה של החברה הישראלית.האחת היא 'תרבות המטרו' והשנייה היא 'תרבות הרטרו'. הספר בוחן את שתי התרבויות ומביא את יחסן לרצח רבין, לרוצח, להנצחה ולזיכרון. בנוסף בוחן פרופ' פרי את היחס לאלימות פוליטית ולמשטר בישראל, תוך כדי הסתמכות על סקרים ומחקרים שערך בתחום שמסקנתם היא שרצח רבין הוביל לעלייה בשיעורי האלימות הפוליטית והאי-ליגליזם בישראל. הספר גם מציג רעיונות בנוגע לשאלה "מה היה קורה אילו רבין לא היה נרצח?".

ספר אחר שיצא לאור בתקופה האחרונה הוא 'יוצרים בעומס יתר' של ד"ר דנה אריאלי-הורוביץ, בהוצאת מגנס. הספר מנסה אף הוא לחקור את הקשר שבין התרבות לפוליטיקה, אבל בדגש על יוצרי האמנות ולא על צרכני התרבות. ד"ר אריאלי-הורוביץ היא ראש היחידה להיסטוריה ותיאוריה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ועד כה פרסמה כבר שני ספרים שעוסקים בקשר פוליטיקה-אמנות. ב'יוצרים בעומס יתר' היא מראיינת 29 אמנים, ביניהם לאה ניקל, בוקי שוורץ, מנשה קדישמן, יגאל תומרקין, משה גרשוני, רפי לביא, פנחס כהן-גן, דוד טרטקובר, מיכל נאמן, ציבי גבע, דויד ריב, דגנית ברסט, ניר הוד, גיא רז, גלעד אופיר, בעז ארד ואחרים, ומגלה שגם אמנים המקדשים את האוטונומיה של היצירה והמדגישים כי הם נמנעים מן העיסוק בפוליטי, התייחסו לרצח ביצירות שלהם.

יציאת ספר זה אף היא מלווה בערב עיון. חיים גורי ירצה בערב על רבין האיש ובני דורו. אלון פנקס, יערה בר-און, דגנית ברסט ודנה אריאלי-הורוביץ יכבדו את האירוע בנוכחותם. ערב העיון יתקיים ב-15.11.05 בשעה 18:00 בקמפוס בצלאל, הר הצופים ירושלים אודיטוריום 222. גם תערוכה תתלווה ליציאתו של הספר. התערוכה '4 בנובמבר 1995: רצח ברטרוספקטיבה' תיפתח במעמד דליה רבין ביום חמישי ה-10.11.05 בשעה 19:00 בגלריה בצלאל בתל-אביב.

מבלי להתייחס לשני הספרים הללו באופן ספציפי, וכשכבודם במקומו מונח, נראה כי רצח רבין בידי יגאל עמיר הפך למעין אייקון תרבותי שכולם אוהבים להנציח. אין כמעט אדם בוגר בישראל שאינו זוכר היכן היה באותם רגעים ומה עשה, אבל בזכרוננו קיבלו הרגעים הללו מימד כמעט מיסטי. "לזכור ולא לשכוח", אבל באיזו צורה ובאיזה מחיר? רצח רבין מונצח בידי סוכני התרבות הישראליים כרצח קנדי ואפילו תיאוריית קונספירציה יש לנו. ערבי הזיכרון לרבין הפכו מצידם בעיקר למעין התקהלויות המונים שהגיעו לשמוע את אביב גפן שר את 'לבכות לך' בזמן שמפגינים קיצוניים מהשמאל ומהימין משתלחים זה בזה. האם זוהי מורשתו?

חברי ארגון אנונימי שהתכנסו במלאת עשור לרצח רבין באופן חד-פעמי יוצאים בדיוק נגד זה ובשבועות האחרונים הפיצו דרך רשת האינטרנט קריאה לשינוי בדרך בה מתקיימים ערבי הזיכרון. באימייל הם אומרים "אנחנו לא צריכים לעשות את זה בצעקות, לא בשירים ולא בנאומים. אנחנו לא צריכים את קלינטון, ולא את הגימיק התורן. אנחנו רק צריכים את עצמנו". הם מזמינים את הציבור הרחב, מהשמאל והימין גם יחד, להגיע ביום שבת הקרוב בכיכר, 5.11.2005, בשעה 20:30 לכנס זיכרון שפוי. "מי שרוצה שיביא גיטרה, מי שרוצה שיביא ספר תהילים או נר או תמונה. לא יהיו שם נאומים ולא יהיו שם שירים. נהיה שם ביחד ונשלח מסר לכל מדינת ישראל – והמסר הזה ייקלט בחוזקה יותר מכל עצרת ממוסחרת ומתוזמנת" הם אומרים.

אתר הנצחה לזכרו של רבין
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by