בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
שייך למדור 
ראיון: אתי המזמרת  
 
 אתי אנקרי (צילום: יח``צ)   
שייך למדור |
 
אמיר עמרמי

לרגל צאת אלבום המיטב, אתי אנקרי מדברת על המסע המוסיקלי שעברה ועל הקרבה שלה לבורא עולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
15 שנה לאחר שהוציאה את אלבום הבכורה שלה, 'רואה לך בעיניים' (NMC), הוציאה אתי אנקרי את אוסף 'המיטב' שלה, אשר כולל שירים מהקריירה המוסיקלית שלה, או לפי הגדרתה ה"מסע" שלה.

בראיון לקראת מופע השקה לאוסף, שייערך ביום שלישי השבוע, ב- 8.11.2005, מתיישבת אנקרי לספר על המסע המוסיקלי שלה. השינוי הרוחני של אתי אנקרי בשנים האחרונות, ידוע לציבור הרחב, וחשוף לכל דיכפין כמו פרשת ווטרגייט. "מה שקירב אותי אל התשובה", היא מספרת, "היו בעיקר הלימודים אצל אישה בשם ימימה, שלימדה אותנו פיתוח חשיבה הכרתית".

אנקרי, עם זאת, שקטה ורגועה כמו מעיין נעורים שרוח האביב נושבת בו בכל ימות השנה. את הפרטים החושפניים בחייה ניתן לגלות בנקל בשמיעה וקריאה של שיריה. בשיחה איתה, לעומת זה, היא פחות נועזת, וחושבת לעומק על כל שאלה שהיא נשאלת.
 

יומן מסע

אנקרי (42) הוציאה עד היום חמישה אלבומי אולפן, הכוללים את 'רואה לך בעיניים' (1990), 'קראת לי אסתר' (1993), 'למרות ובגלל' (1997), 'ים' (2001) ו'מיליונים' (2004), כולם בחברת NMC, ובשנת 1998 הוציאה את אלבום ההופעה החיה של עם דוד ד'אור בהד ארצי.

אפשר לראות בבירור את הבגרות המוסיקלית שהבשילה בך עם השנים, כשבכל אלבום את נכנסת יותר לעומק ברמת ההפקה, עד שאת האלבום השלישי שלך הפקת בעצמך.
"תמיד הייתי מעורבת בעבודה, כבר מהדיסק הראשון. לאט לאט קלטתי את מה שעשיתי במשך השנים. ידעתי מה אני רוצה לעשות מבחינה מוסיקלית, והיה לי מיותר לפעמים לקחת מפיק מוסיקלי שישמש בתור טכנאי. אבל זה עניין הולך וחוזר – יכול להיות שבאלבום הבא אני כן אזמין מישהו שיפיק אותי מוסיקלית.

"כשאתה מראש יותר מעורב, אתה יותר מתמקצע. אתה משלים את הפער בין הדמיון שבראש לבין המציאות, ואתה יודע איך זה יישמע".

יש איזו נקודה בהפקה מוסיקלית, שאת חושבת שהיא הכי חשובה מבחינתך?
"קשה לי מאוד לענות על זה. בכל פעם אתה ניגש לדבר שאתה עושה מההתחלה. הדבר היחיד שאני יודעת, זה שבכל פעם שניגשים לאלבום, מבחינה טכנית ומוסיקלית, כל מה שחושבים שיודעים, לא יודעים. זה שוב פעם, הכל מההתחלה".

שני מפיקים שעבדת איתם במשך השנים הן אלון אולארצ'יק ויזהר אשדות. נתחיל באולארצ'יק, מה הדבר הכי חשוב שלמדת ממנו?
"הוא לא נתן לי משהו שאני יכולה ללמוד ממנו, כי הוא פשוט נתן את הכשרון שלו. הוא הביא את עצמו, וזה לא טכניקה. טכניקה אפשר ללמוד. הוא פשוט הביא את הכשרון שלו ואת הנגיעות שלו לכל אלבום".

בסדר, ומה לגביי יזהר אשדות?
(אנקרי מתמהמהת מעט עם התשובה) "אני מנסה לחשוב על זה, כי לשניהם היו דרכים שונות. הם כמו שני הורים לשני ילדים אחרים. כל אחד מהם פגש אותי בזמן אחר.

"אם יש משהו שלמדתי, מוסיקלית והפקתית, הוא שטוב להצהיר כוונות לפני שיוצאים לדרך, אבל תמיד יוצאים אחרת, אני בכל אופן. אף פעם לא התחלתי דרך וידעתי מה אני עושה. אם הייתי יודעת מההתחלה, היה לי קשה לעבוד על זה. לכל דיסק ניגשתי מההתחלה.

 

איך דיסק נולד?

כל מה שעשיתי היה קרוב אליי. אתי אנקרי (צילום: יח"צ)
 כל מה שעשיתי היה קרוב אליי. אתי אנקרי (צילום: יח"צ)   

בנוסף להיותך זמרת, את גם שחקנית. את מרגישה שהקריירה המוסיקלית שלך באה, לפעמים, על חשבון קריירת המשחק שלך?
"איפשהו, זה היה משהו שעשיתי מתוך בחירה. בהתחלה לא בחירה מתוך מודעות, ואח"כ עשיתי אותה מתוך ידיעה".

מה גרם לזה?
"אני מניחה שזה בגלל שהתאזכבתי כל כך מעולם המשחק, ומצאתי את הנחמה שלי במוסיקה".

אכזבה שקשורה לרמת התיאטרון בארץ, או פשוט לא הציעו לך תפקידים?
"זה בעיקר בגלל תפקידים שמאוד רציתי לקבל ולא קיבלתי".

בואי נחזור לשירים שלך. כמה זמן את יושבת על טקסטים?
"זה משתנה. כרגע אין לי סדר יום של לקום ולכתוב. ב'ים' למשל, הלכתי כל יום לסטודיו וכתבתי. יצרתי מסכת של כתיבה ונולד דיסק. היום הסדר יום שלי כבר השתנה. אני אמא ובעלת משפחה, ובין לבין יש לי צורך גדול ליצור. אני יושבת לכתוב גם מאוחר בלילות".

"כשיש לי חופש, אני מרגישה את התחושה בפנים שייצא לי משהו. קורה גם שאין לי זמן וזה מתפוגג לי. כבר יש לי חומר לדיסק שלם, אבל אני צריכה לשבת ולבנות אותו, ולהיכנס להקליט".

עם השנים הטמעת יותר את הסאונד שלך בשירים. את מרגישה היום יותר קרובה לשירים שלך?
"תמיד, כל מה שעשיתי היה מאוד קרוב אליי, וכמו כל אדם, אני עוברת שינויים. זה לא שהחומרים שלי היום יותר קרובים אליי. בכל אלבום שעבדתי עליו, הייתי הכי קרובה אליו באותה תקופה".

 
 

לא מתעסקת בפחדים

אוסף המיטב שלך יצא שנה אחת אחרי שיצא האלבום 'מיליונים'. לא חששת שהאוסף יטיל עליו צל ושהקהל יפספס אותו?
"'מיליונים' נמכר יפה וזה (האוסף) באמת קצת עצר אותו. מצד שני, עוד לפני 'מליונים' רצו שאני אעשה אוסף וכל הזמן חכיתי עם זה, והפעם זה ממש התאים. אני לא כל כך מתעסקת בפחדים. אני כל הזמן ממשיכה הלאה, ושום דבר זה לא סוף העולם. אני מאמינה שגם האוסף יימצה את עצמו בשלב מסוים.

"בכלל, האלבומים שלי נחשבים בחברות התקליטים כתקליטי מדף, כאלה שתמיד יהיו. אם למשל קונים עכשיו את הדיסק החדש, יכול להיות שיותר מאוחר יחפשו אלבום אחר. חוץ מזה, גם מאוד התאים לי להוציא את האוסף, כי 'מליונים' סוגר לי משהו, והאוסף מייצג משהו חדש".

ציינת מקודם שיש לך חומר לאלבום חדש. יש משהו בדרך?
"יש לי חומר, אבל מעניין אותי לכמה אנשים הוא יידבר. אני חושבת עם עצמי מאוד בחופשיות, ואני לא כל כך קשובה לדעת קהל, והגיוני שהוא גם יעזוב אותי עם הזמן".

למה שיעזוב אותך?
"גם בדיסק הראשון, כל האנשים שעבדו איתי אמרו שאם אלף אנשים יקנו אותו, זה יהיה הישג גדול. היו שם חומרים מאוד אישיים, וזה דיסק חשוף ופתוח. אלה שהשקיעו באלבום, השקיעו בגלל שהם אהבו את החומרים, אבל לא ידעו לאיפה הוא יגיע".

יש ביצוע של 'אחרי 20 שנה' של שמוליק קראוס באוסף. רציתי שתספרי לי על ההתגלגלות שלו אצלך במשך השנים.
"זה שיר שהולך איתי כבר שנים. הייתי מבצעת אותו גם לפני 20 שנה, באמת. אני זוכרת את עצמי גרה בדירת חדר, והשיר הזה היה בשבילי כל מיני דברים. הוא כל הזמן היה מעלה בי דמעות. גם שמוליק הוא יוצר שאני מאוד אוהבת, וגם את יענק'לה רוטבליט, שכתב את השיר, אני מאוד אוהבת. יש לשיר הזה טקסט עתיק שכזה, שחוצה שנים".

לסיום, את חייבת לגלות לי למי כתבת את 'אהבה גדולה'.
(אתי אנקרי מוציאה קול מבוייש ומחייך) "אבל זה הסוד שלי, אני לא יכולה לגלות. זה אישי מדי".

 

ארבעה דברים שלא ידעתם על אתי אנקרי

מה הסרט האהוב עלייך?
"'זהר בדשא'. רומנטי ומתוק כמו פעם. לא ישנתי אחריו כמה לילות".

מה הספר האהוב עלייך?
"אורות התשובה" של הרב קוק. יש עוד מלא ספרים, גם 'דבר' של קאמי".

מה האלבום האהוב עלייך?
"גם כאלה יש הרבה. אני מאוד אוהבת את הדיסק הראשון של טרייסי צ'פמן, וגם את האלבום של שינייד אוקונור, זה שהיא צורחת בו. גם את אהוד בנאי אני אוהבת".

מי החבר הכי טוב שלך?
"השם. אולי זאת קלישאה, אבל את השיחות הכי קרובות שלי עשיתי איתו".

אתי אנקרי תופיע ביום שלישי הקרוב, ה- 8.11.2005, במועדון גולדסטאר זאפה ת"א בשעה 21:00, במופע השקה לאוסף 'המיטב'.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by