בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ההנאה שבאטיות  
 
 עטיפת הספר    
 
טי וייט נויין

הספר 'גלעד' מזכיר לטי וייט נויין טיול בחברת הסבא והסבתא שמגלה עולם ומלואו, נינוח ונשכח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספרים לא בוחרים על פי עטיפתם, אמרו לי בילדותי, ובכל זאת, מעולם לא הקשבתי לעצה זו. פעמים רבות שפטתי ספרים לחומרה רק בשל עטיפתם, ואיני מתביישת כלל בעובדה זו, שכן עודני סבורה שגם אם ספר הוא ספר טוב, אינו חייב להיראות רע. כיעור זה פאסה ובמיוחד בעידן הפוטושופ. את 'גלעד' של מרילין רובינסון קיבלתי על-כן ברגשות מעורבים. מצד אחד הבטיחה לי כריכת הספר 'זוכה פרס פוליצר לשנת 2005' ומצד שני סבלה אותה הכריכה מצבע בעייתי במיוחד – ורוד עגמומי, ועוד בשני גוונים - שהבטיח לי שאת הספר הזה אקרא רק בבית, ולא חס וחלילה באוטובוס בדרך לאוניברסיטה. אנחה. כן, קשה להיות שטחית.

מערכת היחסים ביני לבין הספר המשיכה להסתבך כבר במשפטים הראשונים של הספר שאמרו "אמרתי לך אמש שיום אחד אולי לא אהיה כאן, ואתה אמרת איפה תהיה, ואני אמרתי, עם אלוהים, ואתה אמרת, למה, ואני אמרתי, כי אני זקן, ואתה אמרת, אני לא חושב שאתה זקן." וכך המשיך הדבר עוד ועוד ועוד ובו אני אמרתי ואתה אמרת ואני אמרתי. אח"כ גם הבנתי שכל הספר הולך להיות מונולוג ארוך של גקון איימס, איש דת זקן שכותב באריכות לבנו על עצמו, מחשבותיו, חייו עם אשתו הצעירה, יחסיו עם אביו וזכרונותיו מסבו, רגע לפני שישבוק חיים. אמרתי לעצמי - אבוי.

בעיה נפוצה בקרב סטודנטים הוא מגבלת הזמן. אני סטודנטית, משמע אין לי זמן לקרוא דברים שהם לא חובה לבחינות סוף הסמסטר, ואם אני כבר קוראת משהו, אני צריכה את זה קצר, ממוקד ולעניין, ולא משנה הידיעה שאח"כ בעבודות שאכתוב אצטרך לכתוב ארוך ומתפלמס. 'גלעד' של מרילין רובינסון הוא קצר יחסית (242 עמודים בלבד), הוא גם ממוקד וברור. הכומר הזקן של רובינסון עדיין חד מחשבה ואף כי הוא מתלבט בינו לבין עצמו, עובר בין עבר להווה לתקוות לעתיד, בין סיפורי מעשים למחשבות על אמונה, אהבה, מוסר ואחריות אישית, הוא מצליח לנסח מחשבותיו בצורה פשוטה ונהירה לכל קורא, כיאה לתפקידו כרועה צאן מרעיתו. ברור, פשוט ובכל זאת הקריאה בספר איטית עד כאב.

שנאתי את זה בהתחלה, אבל לקראת השליש האחרון של הספר הבנתי שאני נהנית. נהניתי לקחת פסק זמן מהמירוץ אחרי התואר, לחזור הבייתה, להתכרבל תחת שמיכת הפוך שהוצאתי מהבוידעם ולקרוא לאט, עם המון הפסקות בין המשפטים המעניינים לרעיונות הנוצריים שלא הכרתי, על חייהם של אנשים טובים ופשוטים בעיירה קטנה באייווה של המאה הקודמת. פתאום, הבנתי שמערכת היחסים שלי עם הספר קיבלה מתישהו לאורך הדרך תפנית לכיוון החיובי ואפילו לא שמתי לב.

הקריאה בספר משולה לטיול נינוח בבוקר יום שבת עם הסבא או הסבתא. קוצר הרוח והתזזתיות השבועיים שנאגרו בנו מנסה לדהור בכוח האינרציה הלאה, הלאה מכאן, אבל את הקצב מכתיבים המבוגרים מאיתנו, שיודעים שאין צורך לרוץ. אפשר להחמיץ פנים בהתחלה, אבל אם נאט קצת, נשלב ידינו בזה שלהם, ונקשיב למה שיש להם להגיד, נגלה פתאום עולם ומלואו, שכמעט שכחנו שהיה. המבוגרים הם זכרונות עבר מהלכים על שניים, הם גלעד חי לעולם שהיה ועתה משתנה. אם נפסיק לרוץ לרגע אחד נגלה גם את ההנאה שבאיטיות.

על אף השפה הפשוטה בה נוקט המספר, אין זה סיפור פשוט כלל, והקורא מוצא את עצמו מקלף שכבות של מילים ומחשבות, בדרך לרעיון המרכזי של הסיפור, שאינו קריאה להתנצרות, כמו שעשויים לחשוב רבים, אלא דווקא - חדוות החיים. הכומר המזדקן של רובינסון, רגע לפני מותו, בעצם מספר לבנו שהחיים נהדרים ויפים ומורכבים, והוא מצליח לעשות זאת לאט לאט ועם המון אהבה.

ככל הנראה, המלומדים שביננו, שיודעים דבר או שניים בתולדות ארה"ב וברזי הנצרות יהנו הנאה רבה יותר, משום שיוכלו להשוות את דעותיהם וידיעותיהם עם אלו המובעות בספר, אבל גם אלו שאינם יודעים מי נגד מי בנצרות, מה קרה במלחמת האזרחים האמריקאית ובתקופת השפל הגדול, יוכלו להנות – כל עוד לא יתנגדו לקרוא בדרך גם ציטוטים מהברית החדשה.

כמובן, לא הכל ורוד בספר. חלק מהסיפורים שמספר הזקן אינם משלימים לנו שום תמונה. סיפור האהבה בין ג'ון איימס לאשתו הצעירה אינו משכנע, גם אם קנאתו לה מתקבל על הדעת ובספר גם חסרים קולותיהם וסיפוריהם של בני העיירה. אבל בסך הכל, 'גלעד' של מרילין רובינסון הוא ספר טוב, שכתוב נכון ושמספק מסע רוחני מעניין.

אני מניחה שבסופו של דבר נותרה הביקורת השלילית שלי רק על העטיפה. אז כן, נכון, אני נטפלת לקטנות. מה יש? אסור?

'גלעד', מרילין רובינסון, תרגמה לעברית: ג'וד שבא, הוצאת עברית מו"ל וכתר מו"ל, 242 עמ', מחיר קטלוגי: 79 שקלים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by