בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנות פוליטית  
 
 גדר ההפרדה באמנות (תמונה: עבודה של סאלימן מנצור)   
 
טי וייט נויין

צרור תערוכות מהתקופה האחרונה מוכיחות כי האמנות הפוליטית והחברתית חיה ובועטת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנים הואשמו מאז ומתמיד על ידי מבקרים ושאר בעלי אינטרסים, בניהול חיים המנותקים מהחברה והמציאות. כבר ביוון העתיקה יצא נגדם אפלטון ואמר שהאמנות יוצרת יצורים אנטי-סוציאליים, סוציופאתיים אפילו, אשר אינם תורמים למדינה ולחברה. לא פעם נקראים אמני תל אביב לצאת מה"בועה" בה הם חיים ולגלות קצת רגישות חברתית ופוליטית למתרחש בארץ ובעולם. אבל נדמה לי שהמבקרים מגזימים במקצת. לא כל תערוכות האמנות הן אוטוביוגרפיות, העוסקות בחייהם הפרטיים של האמנים המציגים, לא כל היוצרים הם אנשים הדוניסטים שמשתמשים באמנות ככלי נהנתני לסיפוק האני והעצמי שלהם, ויש ביניהם גם כאלה שחושבים שעל האמן להשתמש באמנותו לקידום רעיונות חברתיים ופוליטיים.

מספר תערוכות מהתקופה האחרונה מהוות דוגמאות מצוינות לכך, ומנפצות את הדימוי של האמן החולמני, המנותק מהמתרחש סביבו. בכולן תוכלו למצוא אמנות המודעת לסביבה החברתית והפוליטית בה היא מתקיימת, ולא רק אמנות כזו המודעת לעצמה, האנוכית.
 

'שלוש ערים נגד החומה', בית האמנים בתל אביב

פסיכו-יהודי (תמונה: עבודה של רועי רוזן)
 פסיכו-יהודי (תמונה: עבודה של רועי רוזן)   
ב-10.11.2005 (יום נפילת חומת ברלין) תפתח תערוכת מחאה בינלאומית נגד גדר ההפרדה בשלוש ערים: בתל אביב, רמאללה ובניו יורק. 63 אמנים מישראל, פלשתין ומארצות הברית, יצרו, כל אחד, שלוש עבודות שנשלחו לשלוש המדינות. האמנים המשתתפים מאמינים כי "לאמנות יש סיכוי להביא תרבויות שונות להרמוניה וליצור אפשרויות חדשות לפרט, בכדי לחיות ולעבוד יחד למען צדק, שוויון ושלום". הם יוצאים נגד גדרות ההפרדה שלטענתם "כולאים בני אדם ומותירים אותם ללא חופש תנועה, ללא גישה למקורות פרנסה, חקלאות, חינוך ומרכזים רפואיים. גם את רוח האדם החומה גוזלת ורומסת. חיי תרבות ורוח כמעט ולא יכולים לשרוד תחת תנאים אלו".

'שלוש ערים נגד החומה', אמנים שונים, בית האמנים בת"א, רח' אלחריזי 9 תל אביב, לפרטים נוספים: 03-5246685
 

'נעלי עקב בחול', מוזיאון פתח תקווה לאמנות בפ"ת

סחר בנשים (תמונה: עבודה של דורון סלומון)
 סחר בנשים (תמונה: עבודה של דורון סלומון)   
'נעלי עקב בחול' הינה התערוכה הראשונה בישראל העוסקת בסחר בנשים. היא נולדה כתוצאה ממחקר בן שנתיים של אוצרת התערוכה רויטל בן אשר פרץ, שכלל בין היתר תיעוד דוקומנטארי בשטח, היכרות אישית עם נשים במקלט לקורבנות סחר בתל אביב והנחיית קורס אמנות בין כתלי המקלט. "התערוכה בוחנת את תופעת הסחר בנשים מנקודת מבט רחבה, הכוללת היבטים תרבותיים, תקשורתיים, מנטאליים ומגדריים, תוך התייחסות לממד האנושי והרגשי. כן נבחנים קשרים בין זהות אישית לחברתית, מקומה של התקשורת בעיצוב תפיסת התופעה בחברה הישראלית, הגבולות בין פנטזיה למציאות", נמסר בקטלוג התערוכה. ב-19.11.2005 יתקיים במסגרת התערוכה גם שיח גלריה.

'נעלי עקב בחול', אמנים שונים, מוזיאון פתח תקוה לאמנות, רח' ארלוזורוב 30, פתח תקוה, לפרטים נוספים: 03-9286300
 
 

'אמת, חמלה, סובלנות', בית העיתונאים בתל אביב

נגד הרדיפות של הממשל הסיני (תמונה: מהתערוכה)
 נגד הרדיפות של הממשל הסיני (תמונה: מהתערוכה)   
17 אמנים מרחבי העולם המתרגלים פאלון דאפא (פאלון גונג), מציגים תערוכת אמנות שחושפת בפני הציבור את אכזריות הרדיפה של המשטר הסיני. פאלון דאפא היא שיטת מדיטציה סינית שנאסרה לתרגול בשנת 1999 בסין, זאת למרות שלמעלה מ-100 מליון סינים מתרגלים את השיטה. המשטר הקומוניסטי הסיני כלא את המתרגלים וחלקם אף עברו עינויים קשים. "על אף שחלק מהאמנים חוו על בשרם את האלימות, הכאב, והייסורים בשל הרדיפה, יצירותיהם משקפות את ניצחון הרוח ואת האומץ הבלתי מתפשר", מסבירים בקומוניקט התערוכה.

בית סוקולוב בת"א (בית העיתונאים), רח' קפלן 4 ת"א, לפרטים נוספים: 03-6955141
 

'עזה כמוות אהבה – ברכת הדרך', גלרית בי"ס מנשר בתל אביב

שלום לעזה (תמונה: עבודה של גיל מרקו שני)
 שלום לעזה (תמונה: עבודה של גיל מרקו שני)   
תערוכה קבוצתית שנפתחה במסגרת פעילויות פתיחת בית הספר החדש לאמנויות 'מנשר', ששם לו למטרה לקרב בין האמנות לציבור הרחב. ממארגני התערוכה נמסר "לראשונה לאחר ההתנתקות ופינוי ההתנחלויות, באה התערוכה הקבוצתית 'עזה כמוות אהבה' לסמן מסר של שלום לעיר עזה. התערוכה היא בעצם טקס קבלת פנים/פרידה לשכנה החדשה/ישנה שלצדנו, בתקופה של 'אחרי הכיבוש'. מול נוסחים מתלהמים, הנשענים על הגיון ביטחוני צר, באה התערוכה להציע רגע של ידידות בין העמים, או אפילו 'ברית ערים תאומות' בין שתי ערי חוף, ברית פוליטית ותרבותית. התערוכה באה לזכור ולהזכיר את תושבי עזה והמחנות. שכן, ההחלטה על פינוי אינה פוטרת את ישראל מאחריות כלפי גורלם של תושבי הרצועה, שהיתה עד עכשיו רדופה ומוכה, ואולי מתחילה כעת פרק חדש בתולדותיה".

'עזה כמוות אהבה – ברכת הדרך', אמנים שונים, גלריית מנשר, רח' דוד חכמי 18 תל אביב, טלפון לפרטים נוספים: 03-6887090.
 

'פצע', מרכז קהילתי כפר קאסם

תרבות מזרחית (תמונה: עבודה של דרור בקרי)
 תרבות מזרחית (תמונה: עבודה של דרור בקרי)   
הקשת הדמוקרטית המזרחית, מרכז מוסאוא ומתא"ן – החברה למתנ"סים ואמנות לעם, הקימו שש גלריות ביישובים יהודיים וערביים ברחבי הארץ, כשבכל אחת מהן הוצגו תערוכות של אמנים ואמניות מהקהילה ומחוצה לה, זאת בשילוב תכנית לקידום האמנות הפלסטית בקהילה, כשמטרתן להעלות לדיון את משמעות ואיפיוני התרבות המזרחית והערבית בקרב יהודים וערבים שמוצאם מארצות ערב וממדינות האיסלאם. בתערוכה 'פצע' שהוצגה במרכז הקהילתי בכפר קאסם, עסקו העבודות בכאב האישי של אמנים מזרחים ופלסטינים, לאו דווקא במובן האינדיבידואליסטי הרומנטי המוכר של ה"אמן המיוסר", אלא כביטוי למקור קיבוצי של מצוקה ומשקעים של טראומה קולקטיבית.

'פצע', אמנים שונים, מרכז קהילתי מתנ"ס כפר קאסם, כפר קאסם, לפרטים נוספים: 03-9379161
 

'פצעים וחבישות', הגלריה באום אל-פחם

פצעים וחבישות (תמונה: עבודה של רות שלוש)
 פצעים וחבישות (תמונה: עבודה של רות שלוש)   
בתערוכה 'פצעים וחבישות', המוצגת בימים אלו בגלריית אום אל-פחם משתתפים 21 אמניות ואמנים. על פי דברי האוצרת, אפי גן, "התערוכה מבקשת להדהד קולות בתוכנו. קיום דיאלוג פנימי, יפתח ערוצים להידברות אל החוץ ויוכל להתרחש דיון עם האחר". האמנים מציגים למעשה
חתך פצעים וחבישות של החברה בישראל. במסגרת התערוכה יתקיים שיח גלריה ב-19.11.2005, בשעה 12:00, יוקרנו סרטים בנושא התערוכה ב-30.12.2005 וייערך גם יום עיון בדגש פסיכולוגי ב-19.1.2005.

'פצעים וחבישות', אמנים שונים, הגלריה לאמנות אום אל-פחם, אום אל פאחם, לפרטים נוספים: 04-6315257
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by