בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמן על האש: רותם נגד החומה  
 
 
איתן בוגנים

רותם רוזנטל נגד עמודי חשמל, מפוחים לניקוי עלים, אנשים שדוחפים בתור והחומה כמובן, ובעד אלכוהול, קפה הפוך ונעליים. שיחה עם האוצרת של '3 ערים נגד החומה'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבודה של סולימאן מנסור
 עבודה של סולימאן מנסור    
תיק עיתונות סנטימנטלי: רותם רוזנטל (נולדה לא מזמן ביום אביב בהיר), עיתונאית, אוצרת ובעלת הטור השבועי המקביל בוואלה! תרבות "האמן 17", תמיד בוכה בסרטים, אפילו בחדשות. עקשנית דיפלומטית שפתוחה למשא ומתן, קנאית, אבל לא מהמטורפות. מעשנת, שותה בירה ולא רק, ובכלל אלכוהול הוא סוג של תחביב מאוד מפותח. גיבורי התרבות שלה, האנשים שמרגשים אותה, הם גברים שהקדישו את חייהם לספר ולימוד – שלמה שוהם, מיכאל הרסגור ועמנואל לוינס. רוב האנשים שמכירים אותה יגידו שהיא בן אדם רציני. היא שונאת שלא מקשיבים לה עד הסוף. היא פלפל אינטלקטואלי עם אנרגיות בלתי נדלות. היא שולטת ללא עוררין בכל התחומים בהם היא עוסקת ברמה גבוהה. היא יכולה לגעת באמנות בצורה שאדם חי אותה ולא כמבקר שבא מין החוץ. היא חמה ואוהבת. היא גם אחת מהאוצרות של '3 ערים נגד החומה'.
 
עבודה של נעמה יוריה
 עבודה של נעמה יוריה    
ספרי לנו קצת על התערוכה.
"התערוכה היא יוזמה משותפת של תייסיר ברקאת וסת' טובקמן, אמן פוליטי אמריקאי ותיק. השניים נפגשו בארה"ב והעלו שם את הרעיון לתערוכה משותפת של פלשתינאים ואמריקאים, רק מאוחר יותר הם צירפו את הצד הישראלי. זו תערוכה די חסרת תקדים, גם בהיקפה – תל אביב, ניו-יורק ורמאללה, בגודלה – 63 אמנים, והיא אף מלווה בקטלוג."

עבודה קשה.
"העבודה על התערוכה נמשכה כמעט שנתיים. בארץ לקח לנו (באוצרות: רונן אידלמן, גילי קרז'בסקי, גבריאלה רון) הרבה זמן למצוא מקום להציג, הרבה לא רצו לדבר אתנו. בסופו של דבר מצאנו את בית האמנים."

למה היה חשוב לכם לעשות את זה?
"היה חשוב לנו לדבר על האספקט התרבותי של החיים בצל החומה, על הרס האפשרויות שחיים כאלה גורמים. אני למשל לא יכולתי לנסוע לרמאללה לראות את העבודות והם לא יכלו לבוא לתל אביב. לתערוכה הייתה הצהרה מאוד מבוססת והדיון סביבה שהתקיים, היה לגרום לאנשים לחשוב על החומה, להזכיר שזה קיים ושזו בעיה שלא תיפתר אלא רק תחמיר."
 
עבודה של לאון גולוב
 עבודה של לאון גולוב   
איזה מין אוצרת גילית?
"לא חשבתי על זה, הייתי כל כך בתהליך, שלא עצרתי לחשוב על זה. אני מאמינה בהתפתחות של דברים מתוך שיתוף פעולה ודיאלוג תוך כדי עבודה. היו כל מיני סיטואציות שבהן גרמנו לאנשים לעשות עוד משהו, לחבר בין דברים. קרו דברים נכונים מבחינה אוצרותית."

יש הבדל בין האמנות הישראלית לחברותיה?
"ההבדלים מאוד בולטים, אולי משום שאנחנו מוגדרים מראש כצד האשם. ההתמודדות של הישראלים היא לא סיסמאתית אלא כזו שמנסה להבין את ההתנהלות שלנו בתוך כל זה. יש משהו קצת דידקטי בדיבור של חלק גדול מהאמריקאים על החומה. קצת הופתעתי לגלות שגם השפה האמנותית של הפלשתינאים הייתה אחרת, בין אם זה במדיומים השונים או בעולם הדימויים שהביאו אתם. בסופו של דבר נחשפנו ליצירה אחרת."
 
 
עבודה של נעמה צבר
 עבודה של נעמה צבר   
בואי נעשה קצת האמן 17. איזה מוסיקה את שומעת כשאת עובדת?
"במהלך העבודה על התערוכה שמעתי את המוסיקה שמנגנים בבאצ'ו, מקום בו נעשתה רוב העבודה על התערוכה. בעיקרון השאלה הזאת מבוססת על ההשפעה של המוסיקה על תהליך היצירה, אז אפשר לומר שבדיונים סוערים, המוסיקה הייתה פס קול מרגיע וחשוב. ברמה האישית, רוב העבודה נעשית מול מחשב, רק אני והוורד, ושם המוזיקה נכנסת במצבי רוח מאוד מסוימים עם אוסף שמלווה אותי מאז ומתמיד. בסוף אני תמיד מוצאת את עצמי חוזרת לאינטרפול ולאבות הרוחניים שלהם – ג'וי דיויז'ן. כשהדד ליין לחוץ, אני עוברת ל- the go! Team, בהרבה מקרים המוסיקה מכתיבה את קצב ההקלדה."
 
עבודה של דויד ריב
 עבודה של דויד ריב    
מה יותר מזין אותך, טלוויזיה, ספר או סרט?
"שאלה טובה. טלוויזיה מזינה את השעות שבהן אני לא צריכה לחשוב על כלום. המקור האמיתי הוא ספרות. אני אמנם מקדימה את השאלה הבאה, אבל אני מכורה לספרים. אני אוגרת ערמות ומשתדלת לחסל אותן במהירות. קולנוע זו אהבה שמכילה את הכל - כשזה נעשה טוב, זה הכי טוב."

מה היית משנה ברחוב מגוריך?
"אני גרה בפרישמן פינת ריינס והייתי תולה מהגג של בית הרופאים את האיש שהמציא את המפוחים של מנקי העלים. הייתי תולה אותו על הגג עד שימציא משהו פחות מרעיש. מה קרה למטאטא?"

מה ההתמכרות שלך?
"חשבתי על השאלה הזאת. יש לי המון התמכרויות אבל אני חייבת להתוודות בשתי התמכרויות של בנות. אני מכורה לנעליים, אין טעם להכחיש את זה יותר, וקפה הפוך."
 
עבודה של דוד גבע ז"ל
 עבודה של דוד גבע ז"ל    
אני חייב לקטוע את הרצף ולשאול מה עומד מאחורי אלו?
"אמא שלי שהייתה כל כך מרוצה מזה שיש לה בת, והייתה מדרבנת אותי כל הזמן לקנות נעליים. ההפוך התחיל בבית הקפה ליד התיכון, שם היינו מבלים את רוב הזמן."

למי היית מכניסה מכות?
"אנשים שדוחפים אותי בתור ואז עושים פרצוף על למה כביכול אני נכנסת לפניהם."

את מי היית מזמינה לדרינק על חשבונך?
"את כל החברים שלי שביומיום אין לנו מספיק זמן להחליף דרינקים."
 
עבודה של הדס קידר
 עבודה של הדס קידר   
מי היית רוצה שיראה את התערוכה, חי או מת?
"אני אפתח בתשובה הקלאסית – כולם. אמשיך ואומר, בייחוד כל שאר משתתפי התערוכה בניו-יורק ורמאללה."

איזה מכשיר חשמלי מפחיד אותך?
"כבלים של מתח גבוה על עמודי חשמל, הבזזז שהם מוציאים, מוציאים אותי מדעתי. תמיד אני חושבת שתיכף הם יקרעו, בטח עלי."
 
 
אז איך זה לעשות את האמן 17 כבר שנה או יותר?
"מרתק. הנה פורמט שמבוסס על שאלות קבועות, שמבוסס על אנשים שלוקחים חלק בעולם מקצועי די משותף, ובכל זאת אני שומעת דברים שונים כל הזמן, וגם אחרי שנה, שבוע אחר שבוע, זה לא מפסיק להפתיע."

מה היית רוצה לראות בעתיד הורוד?
"הרבה דברים. אבל בכנות, האסוציאציה הראשונה שלי היא קצת בנאלית – אני והחבר שלי על אופנוע ברחבי העולם."

ברחבי העולם – בניו-יורק, רמאללה ותל אביב מוצגת התערוכה '3 ערים נגד החומה'.
משחק נגד החומה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by