בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא למבוגרים בלבד 
 
 דורון רפאלי (צילום: האתר הרשמי)   
 
אמיר עמרמי

שיחה עם דורון רפאלי, המנהל האמנותי של קבוצת טררם, שמעלה בימים אלה מיוזיקל תופים לילדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למצולמים יש בהחלט קשר לכתבה (מתוך האתר הרשמי)
 למצולמים יש בהחלט קשר לכתבה (מתוך האתר הרשמי)   
מזג האוויר המתחמם הוא אולי הגורם היחיד שמסרב לקבל את העובדה שהחורף בפתח. בתקופה זו, משתוללת קדחת פסטיבלים ואירועים שעולים על במות המדינה. קבוצת 'טררם' אינה שוכבת פרקדן, ומעלה מחר (שלישי) מופע חדש בשם 'טררם קידz' - מופע אמנותי המשלב חוויית תופים וקצב.

מופעי תיפוף וקצב לא התחילו אתמול. הסצינה מכילה מספר לא מבטל של להקות שעוסקות בתחום, דוגמת 'מיומנה' וקבוצת 'סטומפ' ניו יורק הזכורים לטובה, שמפיצים את בשורתם האמנותית מעבר לים.

יוצר הלהקה, דורון רפאלי, לא מתלהב במיוחד מהשוואה שלי ל'סטומפ'. רפאלי מכבד את האמת של כל אחד, באשר היא, ומביע את בקיאותו במקורות. "יש לנו נציגות כזאת עוד מימי התנ"ך", מספר רפאלי, "מרים הנביאה הייתה מתופפת מהוללת והיא זאת שהתחילה עם כל הנושא של תיפוף במעגלים וסדנאות תופים".

מה מחכה לנו ב'טררם קידס'?
"בעיקרון זה כמו הצגה או מיוזיקל. בתוך הסיפור שזורים אלמנטים חזקים מאוד של תיפוף, בשילוב מחול והמון קצב. הסיפור מספר על חבורה של בנים, כאלה שיודעים הכל, וברגע שמצטרפת בת לחבורה, הם די מזלזלים בה, בעיקר בגלל דעות קדומות. הילדה היא מין טומבוי שכזאת, שיודעת לעשות בדיוק את מה שכולם יודעים, אבל הם לא מקבלים אותה בזכות מי שהיא.

"כשמגיע בעל המגרש שבו הם נמצאים, שהוא גדול כזה ומכוער, הילדים בורחים ממנו. הילדה גם מנסה לברוח וכשהם נשארים לבד, היא מגלה שיש להם המון במשותף, בגלל שהם שונים, כביכול, ומשם ממשיכה העלילה. יש גם סוף מפתיע, והעלילה מסופרת כמעט ללא מילים".

לאיזה קהל יעד אתם פונים?
"אני חושב שילד בן 4 יוכל להנות מההופעה, ושילדים בני 14-15 ייהנו מדברים אחרים, שלא לדבר על ההורים, שיוצאים עם חוויות מההופעות שלנו. בגלל שאני יודע שיש כאלה שעדיין צריכים הגדרה מסוימת, אז הייתי אומר שזה בעיקר לגילאים 4-12, וכמובן להורים".

מדובר בסוג של תחרות עם הפסטיגלים השונים שעולים ממש בקרוב?
"זה בהחלט מהווה תחרות, אבל מדובר כאן במשהו אחר. אנחנו פונים לילדים אחרים, לילדים מיוחדים שיודעים להעריך איכות ויודעים להנות. זה מופע יותר מוסיקלי אחר, יותר עמוק".

מתי קם הרעיון לעבוד על המופע?
"המופע הזה נמצא אצלי בראש כבר כמה שנים, וחיפשתי הזדמנות טובה. פנו אלינו מפסטיבל 'צלילי ילדות' שהיה בחג הסוכות בחולון, והחלטנו להרים את ההפקה. באופן רשמי התחלנו חזרות בחודש יולי".
 

לא סתם בום וטראח

 
דורון רפאלי (40) נשוי + 2, הקים את קבוצת טררם בשנת 1997. בתקופה האחרונה הם רצים בארץ ובחו"ל עם המופע 'אקסטזירה'. רפאלי, שמנגן על תופים מגיל 16, הקים, בין היתר, בשנת 1989 את להקת 'אטרף' שפעלה במשך עשר שנים והוציאה ארבעה אלבומים. במשך הקריירה שלו ניגן והקליט עם יהודה פוליקר, דני רובס, סי היימן, מיקי גבריאלוב, אריאל זילבר, דוד ד'אור, אתי אנקרי, שלומי שבת, דורי בן זאב, אורנה ומשה דץ, אילנית, מיקה קרני, דנה אינטרנאשיונל ואחרים, והוא משמש כמורה בבי"ס רימון.

בוא נדבר קצת על הטרנד שמאחורי הלהקה. הגימיק הזה של מופעי תיפוף רץ בארץ כבר יותר מעשר שנים, דרך להקות כאלה ואחרות, ופנה בעיקר לקהל הבוגר. יש מין הרגשה שעכשיו, כשהגימיק מוצה שם, מעבירים אותו לקהל הילדים. איך אתה עם התזה הזאת?
"אני מאוד לא מסכים איתך. אני חושב שאי אפשר למצות את התחום הזה, כי תופים וקצב יש בכל דבר. אני לא רואה את זה כאופנה, ולא רואה את זה כגימיק, ובטח לא כמו משהו חולף".

בסדר, אבל אתם מתקיימים הרבה מחלטורות, ופחות מהופעות מלאות מול קהל, לא? האם אין מספיק הצדקה למופעים כאלה בארץ?
"תראה, הקהל כאן מצומצם, ואנחנו גם לא פונים לקהל הרחב. מה שאתה אומר זה נכון במידה מסוימת לגבי הסצנה בארץ. בחו"ל זה משהו אחר".

מה קורה איתכם מחוץ לגבולות המולדת?
"אנחנו מופיעים המון בחו"ל. הופענו בדרום אמריקה, סלובניה, אזרבאיז'אן ויוון, וזה רק בחצי השנה האחרונה. בתקופה הקרובה אנחנו מתכננים טור גדול באירופה ובאמריקה. אנחנו מופיעים בחו"ל עם חומר רגיל. אנחנו לא עושים חלטורות. אנחנו מופיעים בעיקר בפסטיבלים, ובאירועים שמשלבים אמנות רב-תחומית".

אתם מרגישים שאתם נמצאים בסוג של שליחות כשאתם מופיעים בחו"ל?
"לגמרי".

זה בעיקר מול קהילות יהודיות?
"האמת היא שעוד לא יצא לנו להופיע מול קהילות יהודיות בחו"ל".

איך הקהל מקבל אתכם?
"הקהל מקבל אותנו עם שטיח אדום כהה. הגענו לפני כמה חודשים לקולומביה, וכבר בשדה התעופה ראינו פוסטרים של 'טררם', וכל הדרך למלון היו מודעות ותמונות שלנו. תחשוב על זה שבמופע היו 20 אלף אנשים שבאו לראות אותנו. עם זאת לא שליחות, אז שליחות מהי? בנושא הזה, שגריר ישראל בקולומביה אמר לנו שארבע שנים של הסברה, לא משתוות לערב אחד של מופע. זאת גאווה מאוד גדולה לישראל, ואנחנו מאוד גאים בזה".

יש לכם תמיכה ממשרד החוץ?
"תמיכה גדולה מאוד. במשרד החוץ נותנים לנו חסות והרבה עזרה, ויש לנו תודות רבות למחלקת קשרי תרבות. למשרד החוץ יש כאן בהחלט תפקיד מפתח. תחשוב על זה - באה להקה שלא שרה בעברית, עושה מוסיקה, שמדברת לקצב וללב של האנשים, והיא מישראל. זה עובד על כל השכבות של האנשים, וזאת אמנות".
 

שיחה עם לני על הבר

 
בתור אחד שהיה תמיד בקידמת הבמה, איך החיים היום מאחורי הקלעים? אתה לא מרגיש קצת פיספוס?
"נכון להיום, אני יודע ש'טררם' זאת לא הבמה הנכונה בשבילי, בתור אחד שרוצה להופיע. יש לי תפקיד מאוד חשוב בלהקה, של ניהול אמנותי, שזה תפקיד מאוד מורכב, שאני לא חושב שמישהו צעיר יותר, שרוצה להיות היום על הבמה, יוכל למלא אותו".

אבל לא חסר לך שאתה לא מנגן?
"חסר לי, חסר לי... אני מודה וזאת התשובה האמיתית. אני מאמין שאני אמצא לי את המקומות להופיע. אין ספק שאני פורח על הבמה כמו גן".

מה בעניין ההתעניינות של לני קרביץ ב'טררם', התפתח משהו בכיוון?
"מה שהיה, זה בדיוק מה שפורסם. היינו בטורקיה, באיסטנבול, ומה שקרה זה, שהוא בא אחרי ההופעה ואמר שהוא נהנה מאוד. תפסנו שיחה על הבר ודיברנו על הרבה דברים שאני כרגע לא יכול להרחיב עליהם".

נוצר איזה חיבור מיוחד בגלל שהוא חצי יהודי?
"גם בגלל שהוא חצי יהודי וגם בגלל שזה עשה לו את זה".

אז יש למה לצפות?
"אני אומר שאני כרגע שומר לעצמי את הדברים".

מופע 'טררם קידס' עולה מחר, יום שלישי ה-6 לדצמבר 2005 בשעה 17:00 באולם המופעים בגן שמואל.

תסריט ההופעה נכתב ע"י אבי רוזנבלום, המוסיקה ע"י גדי גולדמן, סתיו נחום ודורון רפאלי. משתתפים במופע: נבון עמוס (כוריאוגרפיה ובימוי), איתי פולישוק, יאיר צברי, אודליה אוקנין ומתן שויקי.

הצגות נוספות:

24.12 יום שבת בשעה 11:30, תיאטרון רוזין, רמת אביב ג'.

29.12 יום חמישי (שתי הופעות) 11:00, ו- 17:00, בהיכל התרבות בפתח תקווה.

מחיר כרטיס 50 ש"ח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by