בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מקסם שווא  
 
 מתוך הסרט `הארי פוטר וגביע האש`   
 
מיכל זמרני

לרגל צאת הסרט, מיכל זמרני מגישה מקבץ קטנוני ונוקדני של טעויות של עקביות לוקה בחסר, עיוות חוקי הטבע וחוסר תשומת לב בסדרת ספרי הארי פוטר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכרה הזהב של הארי פוטר הניב עד כה שישה ספרים שהפכו אוטומטית לרבי-מכר, וארבעה סרטים. הרביעי שבהם, 'הארי פוטר וגביע האש', הספיק לרשום בארה"ב את הכניסה הרביעית החזקה ביותר מאז ומעולם, ולהכניס עד עתה, כארבעה שבועות לאחר יציאתו לאקרנים, סכום כולל של מעל ל-230 מיליון דולר. גם הסרטים הקודמים לו לא טמנו ידם בצלחת - סכום הרווחים הכולל של כל הסרטים בסדרה חוצה היום את המיליארד דולר.

ביום חמישי, 8.12, יוצא הסרט להקרנות מסחריות בישראל. אין שום ספק שגם פה ייצור הסרט באז תקשורתי אדיר, ירשום הכנסות מכובדות למדי, וקהילת המעריצים תדון שעות על גבי שעות בשאלות הרות גורל כגון עד כמה תואם הספר לסרט, האם דניאל רדקליף מייצג נאמנה את הקוסם הצעיר ולאן נעלמו גמדוני הבית. בינתיים, לכבוד ההקרנה, ליקטנו מהרשת רשימה של טעויות החוזרות על עצמן בספרים. חלקן קטנוניות להחריד, חלקן צורמות ממש, ולאחת מהן סיפקה הקוסמת הגדולה מכולן, ג'יי.קיי רולינג, הסבר בעצמה (ולא מספק במיוחד). גזרו, שמרו ושלפו בכל פעם שמתעורר דיון המשווה בין הספר לגרסה הקולנועית שלו, למען תוכלו לתבל את הויכוח.

חשוב להבהיר: הטעויות הללו מופיעות בספרים באנגלית, ויתכן שלא תורגמו לעברית. כמו כן, ייתכן שבמהדורות מאוחרות יותר, הטעויות תוקנו. קחו את זה בחשבון ובדקו את הגרסה שברשותכם. אל תגידו אחר כך שלא ידעתם.
 

טעויות כלליות

 
• בספר הראשון, 'הארי פוטר ואבן החכמים', מספר ניק כמעט-בלי-ראש להארי, כי לא אכל כבר כמעט ארבע מאות שנה. אולם בספר השני, 'הארי פוטר וחדר הסודות', הולך הארי למסיבת יום המוות ה-500 של ניק. איך שהזמן רץ כשנהנים.

• ב'הארי פוטר ואבן החכמים', מצוין כי סיכת המדריך של פרסי כסופה. בספר החמישי, 'הארי פוטר ומסדר עוף החול', מצוין כי סיכת המדריך שקיבלו רון והרמיוני, המדריכים גם הם בגריפינדור, היא בצבעי ארגמן וזהב.

• ב'הארי פוטר וחדר הסודות' מקבל ניק מכתב דחייה מאגודת כרותי הראש, ולוקח כמה נשימות ארוכות כדי להירגע (עמוד 133 בגרסה העברית). אולם בספר הרביעי בסדרה, 'הארי פוטר וגביע האש', מציינת מירטל המייללת בפירוש, כי רוחות רפאים אינן נושמות.

• בספר השלישי, 'הארי פוטר והאסיר מאזקאבאן', מצוין כי הארי שילח פטרונוס לכיוונם של מאלפוי וחבריו הנאלחים מבית סלית'רין, שהתחפשו לסוהרסנים בזמן משחק הקווידיץ' בין גריפינדור לרייבנקלו. ב'הארי פוטר ומסדר עוף החול' שואלת סוזן בונס מהפלפאף את הארי "אז זה נכון? אתה באמת מייצר פטרונוס בצורת אייל?". ובכן, היא הייתה צריכה לדעת את זה - מכיוון שהיא כבר ראתה אותו במשחק שנערך שנתיים לפני כן.

הסבר אפשרי לטעות זו: ייתכן שהפטרונוס של הארי בשלב זה לא היה מפותח דיו, ועדיין לא נראה כמו אייל.

• בספר 'הארי פוטר והאסיר מאזקאבאן', מציין לופין כי הוא ננשך על ידי אדם-זאב בגיל צעיר מאוד, וכי לא האמינו כי יתקבל להוגוורטס, אבל אז הפך דמבלדור למנהל, והוא איפשר את בואו ללימודים. בספר 'הארי פוטר ומסדר עוף החול' מצויין כי סנייפ בן 35-36, ובהתחשב בעובדה שהוא ולופין למדו באותה שכבה, ניתן להניח שהם בני אותו גיל, ושב'האסיר מאזקאבאן' היה לופין בן 33-34. ולמה אנחנו מציינים את זה? כי לפני שהפך למנהל בית הספר, היה דמבלדור המורה לשינויי צורה. בספר 'הארי פוטר ומסדר עוף החול' מציינת פרופסור מקגונגל, המורה הנוכחית לשינויי צורה, כי היא מלמדת בהוגוורטס "39 שנים, בדצמבר". בהנחה שהיא לא לימדה שום דבר אחר לפני כן (זה לא מצויין בשום מקום), פרופסור מקגונגל הייתה המורה לשינויי צורה, ודמבלדור היה מנהל בית הספר, לפחות שלוש שנים לפני שלופין נולד. כך שהוא יכול היה ללכת ולהינשך לו על ידי אדם זאב - מקומו בהוגוורטס, כך או כך, היה מובטח.
 

ספר ראשון

• בפרק שבו הולך הארי עם הדוד ורנון, הדודה פטוניה, דאדלי ופירס פולקיס לגן החיות, מצויינת ההפתעה הגדולה שלו מכך שהנחש קורץ אליו (עמוד 35 בגרסה העברית). ההפתעה מוצדקת בהחלט, מכיוון שלנחשים אין עפעפיים המסוגלים לעפעף, או לקרוץ.

• איך יוצאת משפחת דרסלי מבקתת העץ שעל הסלע הגדול שבים? האגריד לקח להם את הסירה.

• בפרק האחרון, בזמן שהארי מאושפז באגף החולים, אומר לו דמבלדור שדרכו של הינשוף ששלחה אליו הרמיוני ודרכו שלו, הצטלבו כנראה באוויר (עמוד 303 בגרסה העברית). אולם כאשר הרמיוני מגיעה לבקר אותו, היא מספרת לו שהיא ורון בדיוק רצו לינשופיה כדי לכתוב לדמבלדור, כשפגשו אותו באולם הכניסה (עמוד 308 בגרסה העברית).
 
 

ספר שני

• בפרק 'המרביצן הסורר' מצויין כי המרביצן מצליח, בסופו של דבר, לפגוע בזרועו הימנית של הארי, ומצויין כי "זרועו הימנית הידלדלה לצידו, חסרת שימוש'. מאוחר יותר מצויין כי לוקהרט מנסה לאחות את עצמות היד הפגועה - אך במקום זאת, מעלים אותן. אבל הציור שבתחילת הפרק (עמוד 170 בגרסה העברית) מראה שהיד חסרת העצמות היא דווקא היד השמאלית.
 

ספר שלישי

• כאשר מר וגברת וויזלי מתווכחים בפונדק הקלחת הרותחת, מר וויזלי קובל על כך שהארי ורון מסתובבים לבדם, ואפילו היו פעמיים ביער האסור. אולם רון היה ביער האסור פעם אחת בלבד - כדי לבקר את אראגוג, בספר 'הארי פוטר וחדר הסודות'.

• לאחר שהארי מבין את האמת בקשר לסיריוס בבקתה רדופת הרוחות שבהוגסמיד, הם יוצאים לכיוון בית הספר דרך הערבה המפליקה. סיריוס מוציא משם את סנייפ מחוסר ההכרה, ואז מפנה את הדרך להרמיוני והארי. אולם כאשר הארי והרמיוני חוזרים אחורה בזמן ומסתכלים על עצמם, הסדר משתנה. קודם יוצאים לופין, רון ופיטר פטיגרו, אחריהם הרמיוני, אחריהם סנייפ מחוסר ההכרה , ואחריהם הארי וסיריוס.
 

ספר רביעי

• כאשר הארי מחליט לכתוב על הצלקת הכואבת שלו לסיריוס, מצויין כי הוא התקשה להאמין שהוא לא חשב על סיריוס מיד, אבל מצד שני, זה לא כזה מפתיע, בהתחשב בעובדה שהוא גילה שסיריוס הסנדק שלו רק לפני חודשיים. למעשה, הארי גילה שסיריוס הוא הסנדק שלו הרבה לפני כן, בפונדק שלושת המטאטאים. חודשיים לפני הקטע האמור הוא פשוט גילה שסיריוס הוא לא המלשן המרושע שכולם האמינו שהוא, ולכן קיבל אותו בתור חבר וסנדק.

• לאורך כל הסדרה פחד פאדג' להגיד בקול את שמו של וולדמורט, ותמיד התייחס אליו כאל 'זה שאין לנקוב בשמו' או 'אתם יודעים מי'. אולם לאחר שהארי ניצל מוולדמורט שקם לתחיה, וחוזר לבית הספר, פאדג', שמסרב להאמין שוולדמורט אכן חזר, הוא נוקב בשמו המלא. "אתה מוכן להאמין שלורד וולדמורט חזר, על סמך מילתו של משוגע ושל ילד ש... ובכן...". כנראה שהלחץ השכיח ממנו את כללי הזהירות הנאותים.
 

ספר חמישי

• כאשר הארי שוהה בבית דודיו, ומחכה בכל רגע לאוכל-מוות שיקפוץ עליו, מצויין כי הוא צועד אל עבר צילו של עץ לילך גדול, ומחכה. אבל לילך זה בכלל שיח.

• הארי רואה לראשונה את הפגעסוסים בספר 'הארי פוטר ומסדר עוף החול', ומאוחר יותר מוסבר שאת הפגעסוסים רואה רק מי שראה מוות, ולכן, רק לאחר שחזה במותו של סדריק דיגורי – יכול הארי לראות אותם. אולם הארי כבר ראה מוות בעבר - המוות של אמו, שהגנה עליו בגופה בעודו תינוק, ואולי אף של אביו. מדוע, אם כן, הוא לא ראה את הפגעסוסים לפני כן?

על הטענה הזו, אגב, הגיבה רולינג:"אתה לא יכול לראות אותם עד שהמוות 'שוקע'".

• עוד קצת פגעסוסים: הארי עומד ליד רון ורואה אותם, נוצצים באור החיוור שבוקע מתחנת הרכבת, אדים עולים מנחיריהם. רון שעומד לידו, לעומת זאת, לא מסוגל לראות את הפגעסוסים, אבל אמור לראות את האדים שעולים משום מקום, הלא כן?

• בזמן ייעוץ המקצועות, מקגונגל אומרת להארי שעל מנת להיות הילאי, הוא צריך לפחות חמישה מקצועות מורחבים, ומפרטת: הגנה מפני כוחות האופל, שינויי צורה, לחשים ושיקויים. לאן נעלם המקצוע החמישי?
 

רוצים עוד?

• האתר MuggleNet מפרט את הטעויות בכל אחד מהספרים, כולל הספר השישי שעדיין לא יצא לאור בעברית, עד לרמת הפסיק.

• חברי פורום הארי פוטר יותר מישמחו לחלוק איתכם כל פיסת מידע, קבילות על העבר, השערות לעתיד ותאוריות קונספירציה שונות ומשונות. גם אתם מוזמנים לשתף בידע שברשותכם.

תודה לרונן צומר על הרעיון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by