בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האריה, המכשפה וארון הספרים הנוצרי  
 
 
יוסי גורביץ

יוסי גורביץ מסביר למה הסרט 'האריה, המכשפה וארון הבגדים' התקבל באקסטזה על ידי פונדמנטליסטים נוצרים אמריקאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעקבות ההצלחה המסחררת של טרילוגיית 'שר הטבעות', הפיקו אולפני דיסני את הסרט 'האריה, המכשפה וארון הבגדים', המבוסס על הספר הראשון בסדרת 'נארניה' של סי.אס. לואיס.

אלא שבהיפוך אירוני, בעוד הסרט מתקבל בהתלהבות בארצות הברית, בבריטניה, מולדתו של לואיס, הוא נתקל בעיקר באפים עקומים. יש סיבות רבות לאי ההבנה הטרנסאטלנטית: כפי שאמר צ'רצ'יל, אנגליה וארצות הברית הן שתי ארצות המופרדות על ידי שפה אחת. הפעם, הסיבה היא דת.

בימיו המאוחרים, המרירים, תיאר קלייב סטייפלס לואיס (הוא סי.אס. לואיס) את עצמו כ"פגאני מומר לנצרות בארץ המאוכלסת בכופרים נוצרים". הוא היטיב להכיר את עצמו.

לואיס, בוגר בית ספר נורא לנערים מראשית המאה העשרים, ששרד את אימי מלחמת העולם הראשונה (מהם ניסה להתעלם, אך הודה שטרדו את שנתו שנים רבות לאחר מכן), גדל להיות מרצה פופולרי לספרות באוקספורד. במשך כל ימיו, נמשך לואיס למה שהיינו מכנים היום "רוחניות". הוא מצא את האלוהות שלו בטבע האנגלי, ומשיכתו לפגאניזם ניכרת היטב גם בספרי נארניה, שהחלקים החיים בהם, הם הנוף הכמו-אנגלי והישויות הפגאניות.

הפגאניות של לואיס הטרידה מרצה אחר באוקספורד, ג'.ר.ר. טולקין, ובשיחה מפורסמת אחת, שארכה לילה שלם, הצליח טולקין לשכנע את לואיס לקבל עליו את הנצרות. נימוקו היה מקורי: כל הדתות, אמר טולקין, שואפות לאמת אחת. המיתוס העיקרי שבנצרות – האל החי שמוקרב, מת, וקם לתחיה – הוא ההתגלמות המושלמת ביותר של המיתוסים העתיקים.

הפתרון של טולקין סיפק את הפגאני שבלואיס, והוא הפך לאחד הכותבים הנוצריים המשפיעים ביותר במאה ה-20. בין כתביו הבולטים נמצאים 'מכתבי סקרוטייפ' (בהם מסביר שד זקן ושבע נסיון לאחיינו הצעיר, הנשלח לראשונה לפתות בני אדם, את הדרכים לפתותם) ו'נצרות ותו לא', שהוא עדיין אחד המדריכים המוצלחים ביותר לדת הזו, שהיא בעיקרה דת מסתורין. וכמובן, היו ספרי נארניה.

ספוילרים רבים בהמשך. ראו הוזהרתם

האלגוריה נוצרית בספרי נארניה
אף שלואיס שילב בספרי נארניה סממנים פגאניים רבים – חיות מדברות, מכשפת קרח, את סילבאנוס עצמו – בעיקרם הספרים הם אלגוריה נוצרית. אסלן, מלך העולם, מקריב את עצמו כדי לגאול את בני האדם מחטאיהם, ובכך שובר את כוחה של המלכה הזמנית-מאד של העולם, ותחייתו משיבה את האביב, גואלת את העולם מן החורף. כישוע, קודם למותו, הוא סובל יסורים ולעג; כישוע, שתי נשים – לוסי וסוזן, בתפקיד שתי המאריות – חוזות בתחייתו.

צורתו העיקרית של אסלן היא האריה, סמל המלוכה; אבל הוא מופיע (ב'המסע של דורך השחר') גם כשה, סמל עתיק שבעתיקים לישוע, הוא "שה האלוהים", קרבן פסח שבדמו גואל את העולם. המוטיבים הנוצריים נמשכים לאורך כל הסדרה, ומופיעים בשיא עוצמתם ב'הקרב האחרון', הספר המסיים אותה, המציג גירסה של קרב ארמגדון.

המילים "ישוע" ו"נצרות", "גאולה" ו"קורבן", אינן מופיעות בספרים לעולם; רק במשפט אחד קצרצר נרמזת האלגוריה, כשאומרת לוסי ש"גם בעולמנו הכילה פעם אורווה דבר הגדול מכל העולם". אבל צריך להיות בור גמור בנצרות כדי שלא להבין במה מדובר. כמו ילדי בריטניה, למשל.

מופרדים על ידי דת אחת
ארצות הברית היא המדינה הנוצרית ביותר בעולם; בריטניה היא המדינה הפחות נוצרית באירופה. אף שהאנגליקניות היא דתה הרשמית, רק שני אחוזים מן האוכלוסיה הבריטית הכריזה על עצמה כאנגליקנית במפקד האחרון. יש בבריטניה יותר קתולים מאנגליקנים – אבל יש הרבה יותר אתאיסטים, פגאנים (הארכיבישוף של קנטרברי, ראש הכנסיה האנגליקנית, מתהדר גם בתואר הארכידרואיד של בריטניה), ותומכי דת הג'דיי (שזכתה להכרה רשמית בממלכה).

דיסני מפיצה את הסרט, הן בבריטניה והן בארצות הברית, דרך מפיצים דתיים ובאמצעות הכנסיות. בארצות הברית התקבל הסרט של דיסני באקסטזה; הפונדמנטליסטים הבינו היטב את הסיפור. בבריטניה כמעט שלא היתה לו תהודה, וכשהייתה – הייתה שלילית ברובה. כשהגיעו הילדים הבריטים לתמונת התחייה של אסלן, כתבה פולי טויינבי בעיתון 'גארדיאן', הם שאלו "מה?"

במולדתו של לואיס, רוב הילדים כבר אינם מכירים את סיפורי הנצרות. בבריטניה הפוסט-נוצרית, שמים במוזיאונים הסברים על תמונות המתארות אירועים ידועים למדי מן התנ"ך. המעגל הושלם: הבריטים, הנוצרים הכופרים באמונתם, הותירו מן הפגאני המומר רק העתק חיוור של הפגאניזם שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by