בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
וולקאם טו אפגניסתם  
 
 אוסמה בין לאדן (צילום: רויטרס)   
 
לילך וולך

'מסע אל ארץ העפיפונים', המסע של ניצן הורוביץ אל מולדתו של בין לאדן, התגלה כמוצר תיירותי שפיספס בכל אספקט אפשרי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניצן הורוביץ ב'מסע אל ארץ העפיפונים' לוקח אותנו אל מכורתו של אוסאמה בין לאדן, לביקור במנהרות בהן התחבא, ולמסע היסטורי שבוחן את תולדותיה של המדינה רבת התהפוכות. מה רע? לא רע. השאלה היא איך עושים את זה. קצת הסטוריה בעברית, ועוד במדינה מרתקת שלי ולכם לא יזדמן לבקר בה באופן חופשי, זה תמיד רצוי, ויש אספקטים רגשניים שמתערבבים בתוך גאוותנו הקטנה הפרובינציאלית, לצפות במישהו "משלנו", מראיין באופן אישי את נשיא אפגניסטן. גם זה בסדר גמור.

למען האמת, רוב הזמן הצליח הורוביץ להישאר צמוד למטרתו להעביר לנו את ההיסטוריה של אפגניסטן, ומנגד את ההיסטוריה הפרטית של בין לאדן. אפילו ציירו לנו סרגלי זמן, כמו מורה מסורה להסטוריה, כדי שלא נתבלבל. זה נחמד מצדו. למי ששם לב בדבקות, בסופו של שיעור ההסטוריה, אפילו עשו לנו סיכום, למי שכותב לאט, ולא הספיק לרשום את כל נקודות המפתח. עד כאן המסמך היה מעניין למדי ועשה סדר בעניינים. אז מה בעצם התפקשש כאן?

אפשר להתחיל בהתעקשות הרומנטיציסטית אוריינטאליסטית, של הורוביץ, להדביק את ביקורו לספר המשובח 'רודף העפיפונים'. קודם כל, זה אינו שיעור ספרות. מעבר לזה, זו אינה תוכניתה של אבירמה גולן ולא כולם בקיאים בספר. אבל הכי מעצבן, זה הניסיון להכניס פיוטיות יתרה בארץ שהפיוט והמזמור בכלל רחוק ממנה עדיין שנות אור. זה מאוד נחמד להגיע ממקום שבע ולהתלטף עם שני ילדים פוטוגניים, אבל בל נשכח לשם מה התכנסנו כאן, ולא, המטרה היא לא הפוטוגניות של גבעת העפיפונים, או של ניצן הורוביץ הנאה.

האייל-פלדיות שנדבקה להורוביץ במהלך ביקורו באפגניסטן, לא היטיבה עם היכולות העיתונאיות שלו, ומשום מה, נשמר ססטוס קוו של חנפנות קלה אך יציבה לארה"ב, האחות השתלטנית שהחליטה להפגין נוכחות מאסיבית. מן הסתם, לא קיווינו כצופים שהורוביץ ימרקר בטוש זוהר את מקום הימצאו של בין לאדן, אבל כן קיווינו שישאל את מי שצריך, שאלות לגבי השליטה האמריקאית באפגניסטן. למה לכל הרוחות מתבזבזים מיליארדים (למעשה, אם לצטט את הורוביץ הנונשלנטי "מיליארד דולרים בכל חודש"!!!) על השהייה במקום בו יודעים די בביטחון שבין לאדן כבר לא שופת בו את הפינג'אן שלו? ומה יהיה על החיילים האמריקאים שנשלחים לכל חור שמגרד בו לנשיא בוש? האם לא מדובר בוייטנאם 2? למה הורוביץ הפסיק לשאול את השאלות החשובות?

כתבה מהסוג שהורוביץ קיווה להפיק, היתה צריכה להיות מחולקת לכמה פרקים, בהם יוכל להוריד מהלב את הנטיות הספרותיות, ההיסטוריוניות, והתיירותיות שלו, ואז, אחרי שכל אלו יגמרו ויפסיקו להציק לו, נוכל אנחנו לצפות גם במסמך שבוחן בצורה מפוכחת את ההשלכות הפוליטיות והחברתיות שיש לסיטואציה האפגנית כיום.

חוץ מזה שבין לאדן כפי הנראה כורך את טורבנו בנחת איפשהו בפקיסטאן, שם אף אחד לא טורח לשלוח אפילו טקסי צהוב לבדוק מה קורה שם. החיים משונים כשהכל מתבולל באינטרסים כלכליים גרידא. בינתיים, לצערנו, תפסנו מרובה אך לא באמת תפסנו כלום.

בקטנה
* 'איסיו 4'?? באמת נתנו לשמן בישול את השם הנורא הזה שנשמע כמו תוסף רעלני לדלק? מישהו ממש אישר את זה?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by