בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שמש עולה על מוזיאון ישראל  
 
 
אורנה לב טוב

התערוכה 'שמש עולה ירח נמס', המציגה במוזיאון ישראל, מציגה מגוון יצירות מסקרנות ומורכבות ומספקת צוהר אל יחסי הגומלין בין תרבות יפן לתרבות המערב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך התערוכה
 מתוך התערוכה    
בסוף השבוע האחרון, שהיה החורפי ביותר עד כה, היה מוזיאון ישראל בירושלים עמוס במבקרים. אני, שבתמימותי הנחתי שכולם יישארו בבית לאכול חמין ולא יוציאו את האף מרדיוס החימום הביתי, גיליתי להפתעתי את חניון המוזיאון עמוס במכוניות ואת חלל התצוגה של התערוכה 'שמש עולה, ירח נמס - אמנות עכשווית ביפן' הומה מקולות מבקרים ומיצגים.

התערוכה, שמציגה יצירות שונות בתחומי הציור, פיסול, צילום, מיצב, וידיאו ועבודות תלויות, של שמונה עשרה אמנים יפנים בולטים בני דורות שונים - מהווה הצצה למתרחש בשיח האמנות היפני, שיח שכובש לו מקום של כבוד בעולם האמנות הרב-תרבותי.

את הסיור במתחם התערוכה מומלץ להתחיל בקריאת דברי האוצרת טליה עמאר, שמספקים רקע נחוץ על התרבות והאמנות היפניות העכשוויות (בשפה קולחת ושווה לכל נפש), ומסייעים בהבנת הרקע ליצירות השונות. הקהל הישראלי זקוק לתדריך סימני דרך בתרבותה של ארץ השמש העולה וטליה עמאר נענית לאתגר. כך לדוגמה היא מפרשת את ההתייחסות היפנית ל'מנגה', הקומיקס היפני: "עבודותיהם הרוויות לעיתים קיטש פרודי ומודע לעצמו, מערערות על המוסכמות החברתיות ומשקפות את האנרגיה המיוחדת של הצעירים ביפן ואת מה שמסתתר מאחורי התופעות המאפיינות אותם: הדגשת המתיקות, המשיכה לילדותי וההתילדות המכוונת, הקיטש המוקצן, השימוש הנפוץ כל כך בתואר: 'חמוד' שאף זיכה את כל התופעות האלו בשם 'תרבות הקאוואווי' – 'חמידות' והערצת 'המנגה' (קומיקס יפני) וה'אנימה' (סרטי אנימציה יפנית) עד כדי טשטוש הגבולות בין המציאות לבדיון"
 
 
ואכן, מתוך עיון בעבודות השונות, ניתן לראות את ההבדלים התרבותיים בין האמנות המערבית, שבמסגרתה אידיאל היופי הנשי הוא בדרך כלל פתייני וסקסי, לבין אידיאל היופי היפני, המציג אידיאל נשי חמוד וילדותי. כך לדוגמה, ניתן לראות בסדרת העבודות של האמן:יושיטומו נארה 'בעולם המרחף' (1999 - סדרה של ציורים המתכתבים עם מוטיבים ויצירות יפניות מסורתיות), ציור של אישה המביטה במראה קטנה ורואה בבואה של ילדה קטנה וחמודה.
עבודות נוספות המופיעות בתערוכה, משחקות על המתח הכפול בין שימוש בעולם דימוים מערבי - נופים אורבניים, דמותה של מרלין מונרו מלוח השנה המפורסם וכו', במקביל לקריצה מתמדת לעולם המוטיבים המסורתי של יפן - פריחת עץ הדובדבן, השפרירית, טשטוש הזהויות המיניות ( בתאטרון ה'קאבוקי' המסורתי משחקים גברים תפקידים של נשים ומנגד בתאטרון ה'הטקראזוקה' משחקות נשים תפקידים של גברים).

במרכזו של החלל, ניצב קיר, שמצדו האחד תלויה היצירה: 'זריחת השמש' (1999) של היוצרת מיקה קאטי ומצדו השני, היצירה 'ירח נמס' (2001) של היוצר יושמוטו נארה. 'זריחת השמש' (ציור בצבעי שמן על בד) הוא למעשה דיוקן מושלם של פנים ילדותיים להפליא, שהאלמנט היחיד המפריע לשלמותם, הוא כתם אדום בעינה של הילדה. כתם הדם, הוא זה שהופך את הקיטש המוגזם למודע לעצמו והוא זה שמאפשר לשבור לא רק את המושלמות של פני הילדה, אלא גם את ה"חמידות" של האידיאל הנשי היפני.

העבודה ירח נמס (פולימור מחוזק בסיבים) - מעין קערת ירח התלויה על הקיר ומכילה חמישה ראשים ילדותיים מפלסטיק, שהדרך הטובה ביותר לתאר אותם, היא פשוט כבני דודים יפנים של ה'טלטביז', משלימה את היצירה 'זריחת השמש' ומהווה אופציה נוספת להתמודדות עם תרבות ה'קאוואווי' – תרבות החמידות.

סדרת תצלומיו של נובויושי אראקי 'עירום טוקיו' (1988), מעמתת דמויות של נשים יפניות עם אלמנטים ויזואליים מערבים ויפנים מסורתיים כאחד, על ידי חציית היצירה לשני צילומים נפרדים שהוצמדו - תצלום של אישה ערומה יושבת על מיטה בצמוד לתצלום של דג - שניהם כפופים לאותה מסגרת. דוגמה נוספת - אישה שוכבת במיטה לבנה וצחה, ומנגד, פריחה לבנה של עץ הדובדבן בתוך מרחב אורבני.

כל ששת העבודות בסדרה מספקות מכלול שלם, המאפשר, על די השוואות והנגדות, בחינה מדוקדקת של הקשרים הנטווים ונפרמים בין אלמנטים ויזואליים מתרבות המערב לאלמנטים ויזואליים מהתרבות היפנית, בקשר לדימוי הגוף הנשי.

התערוכה "שמש עולה ירח נמס" מספקת מגוון של יצירות מסקרנות ומורכבות, העיצוב של חלל התערוכה ובעיקר הבחירה לשבץ בין היצירות העדכניות הדפסים יפנים מקורים, מעידים על מחשבה רבה ועל ניסיון להפוך את האומנות היפנית העכשוויות לנגישה ומובנת, גם בקונטקס הישראלי. ניסיון שבהחלט עלה יפה.

'שמש עולה ירח נמס', מוזיאון ישראל, ירושלים. אוצרת: טליה עמאר.
בין 18 האמנים המשתתפים: יושיטומו נארה, נובויושי אראקי, יסומאסה מורימורה, טאבאימו, יושיהירו סודה וצ'יהו אושימה.

אתר המוזיאון
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by