בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מגדל צדק 
 
 
מאירה יגיד-חיימוביץ`

המקור האמיתי של נחל הירקון נמצא במקום בעל שמות רבים, המוכר בהם הוא "מגדל צדק". יש הרבה מטאפורות לתאר את המקום ואנו השתמשנו בכולן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מגדל צדק, מג'דל צדיק, מג'דל יבא. ריבוי השמות של החורבה המזדקרת מעל הגבעה הוא הטוטם והטאבו של המרחב.

דרומית-מזרחית למפעל המים הסמוי של חברת "מקורות", לצד ממשקי כבישים ומחלפים החורצים את הנוף כצירי קואורדינטות, וממזרח לכביש 6, מזדקרות חורבות על גבעה שמשום-מה לא בוצעו בה חפירות ארכיאולוגיות. מרחב הזמן מתערפל. אנחנו כבר אחרי המקור, בטווח שבין המקור-מקורות לבין המקור של המקור - מורדות השומרון, מקום המסתור של אקוויפר ההר. הגבעה, ארץ לא נודעת, טובלת בהדחקות של תהליך עיצוב הזיכרון וההנצחה. לרגע אנחנו תיירים, מתרגשים מאותנטיות שטרם הזדהמה בזיוף, מהזנחות של שרידי נופים שהיו תרבות בטרם היותם "טבע".

אבל תיירים לרגע חוזרים להתפלש בסרגל הזמן של השכבות ההיסטוריות ובמורשת הציונות. הגבעה כמו דוחסת זמנים, ופני השטח הם תסריט של עלילות-על. למרגלות הגבעה - מרחב של קפלי זיכרון לכל עבר, סיפור של אפיזודות, "בין לבין": בין כבישים, בין מחלפים, בין גדרות, בין מתחמים פרוצים-למחצה, בפוליפוניה תיאטרלית של אי-רצף. במרחב שמצטופף וסוגר רווחים - מרחב ספר היסטורי של דונם-פה-דונם-שם מעידן הקו הירוק - פרושים הקצוות הפרומים של קיבוצי הנדל"ן שאדמותיהם החקלאיות עברו דה-מיסיפיקציה; שכונות הטבעת הממודרות של פרברי ראש-העין, המוהלות את הצבאי והאזרחי באופציה לשיפור איכות חיים; מתחמי מחצבות נטושות הממתינות ליזמים. מרחב בהמתנה, רגע לפני. ממזרח, בטווח של קילומטר אחד, גדר ההפרדה.

מגדל צדק טופל ועובד על שולחנות שרטוט רבים בעשור האחרון. בימים אלה הוא מתוכנן כעוד פארק לאומי בחזקת רשות הגנים הלאומיים, אתר אירועים לאורחים לרגע באתר פוסט-כנעני. עוד מעט יתוסף למפת התיירות והפנאי. את הירקון לא ממש רואים מפה, כאן הוא מטאפורי לגמרי. ביום בהיר אפשר לראות באופק את המגדלור שבשפך הירקון ואת העשן העולה מהארובה, בקצה המערבי של מדינת העיר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by