בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
וגם בן לאדן הוא יהודי 
 
 מתוך הסרט (צילום: יח``צ)    
 
לילך וולך

לילך וולך חושבת שכדאי להתייחס בכובד ראש לתיאוריית הקונספירציה הקושרת את ישראל לאסון מגדלי התאומים שמוצגת ב- '9/11 לא קרה'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל שיטוט סמי-יסודי ברחבי האינטרנט יביא לתשומת לבכם כל מיני "עובדות" כאלו ואחרות, כמו למשל שאלביס עדיין חי ורק אתמול נראה אוכל עוף מטוגן מירכיה של בתולה תאילנדית, פול מקרטני מת וקבור בגינה של הסבתא של מנהל אתר אינטרנט נלהב, השואה היא קונספירציה של המוסד הישראלי, והיטלר מצידו, חי ובועט לאחר סדרה של ניתוחים פלסטיים שעיצבו אותו מחדש לכדי דון קובני, עם מבטא גרמני כבד.

במובנים רבים, זה יופיה של המדיה, שמספקת פתחון פה לכל מי שמרגיש צורך לשתף את העולם בהגיגיו הפרועים, ללא מכשלות כמו צנזורה, או סינון מסוג זה או אחר. אופציה זו, על אף הבעייתיות שבה (מרשמים ביתיים ואלימים לרקיחת חומרי נפץ מאקונומיקה ביתית וכו'), היא עדיין אחד מגילויי העולם החופשי, נטול הגבולות השרירותיים שיש לחלוקת אדמות בין אוכלוסיית העולם.

בד בבד עם הידע החופשי שניתן להשיג ולהפיץ ללא כל קושי, תמיד יהיו גילויים של נסיונות להפיץ תיאוריות הזויות יותר או פחות, שמנסות לסתור את אמצעי התקשורת ה"לגיטימיים". ולמרבה ההפתעה, זה לא דבר שקשה לעשותו. תחושת האיום שמרחפת תמידית על בני האדם, שהמידע ממנו הם ניזונים הוא חלקי, מסולף, או שקרי ממש, היא אחת מהפראנויות השכיחות ביותר. למעשה, למן הרגע שאמצעי התקשורת הפכו להיות זמינים וביתיים, כבר צצו מי שטענו שמניפולציות תקשורתיות הן בלתי נמנעות.

עם הקלות הבלתי נסבלת שיש היום בזיוף תמונות, מסמכים, עדויות והקלטות, קשה לדעת מהי האמת הצרופה. בדרך כלל נעדיף להאמין במה שתואם את אמונותינו מבית, או את מה שמשתלם לנו ביותר. בשאר המקרים, נאמין לידיעה שתחזור על עצמה בעקביות ובתדירות הגבוהה ביותר.

הסרט המטריד '9/11 לא קרה', אינו מטריד בשל השימוש החוזר בתיאוריית הקונספירציה הישנה, הוא בעיקר מדאיג בשל השיקוף של הלך הרוח האירופי באשר לארה"ב, לישראל, ולקשר הלכאורה בלתי נפרד ביניהן. הסרט, אינו מציע קונספירציה משל עצמו, אלא בוחן את התיאוריה של מניפולטור בשם טיירי מייסן, מי שכתב את רב-המכר הצרפתי, הנושא את שמו של הסרט. מייסן, כך נראה, מעוניין פחות בחשיפת האמת ויותר בתמלוגים הרבים שהוא מקבל מספרו שתורגם לעשרות שפות. כמו מניפולטור מדופלם, הוא טוען (בהסתמך על תמונות מטושטשות, ומרוטשות), שארה"ב בראשות בוש, זייפה את ההתקפה לאחר שישראל עודדה אותה לכך, כדי שבוש יוכל לשחק 'ריסק' במזרח התיכון. את חובת ההוכחה, אגב, הוא אינו לוקח על עצמו, ומטיל אותה על מי שמעוניין לסתור אותו. נשמע לכם כמו הזייה של אדם פרטי שאפשר לפטור במשיכת כתף? חישבו שנית. חוקרים רבים, בעיקר בגרמניה, נרתמים למאמץ ומגבים את מייסן, ספרו נמכר במאות אלפי עותקים בעולם, ומהווה כתב הגנה למדינות ערביות ואירופיות רבות.

מדינות אירופיות רבות מאוד, חשות טינה ארוכת שנים לארה"ב. ההתנהלות השחצנית והמגושמת, נטולת הנימוסים וההליכות האירופיים שמפגינה ארה"ב כשהיא משוטטת על מפת העולם כאילו היה מגרש המשחקים הפרטי שלה, עולה לה בחוות דעת שלילית ביותר - דבר שהתפרץ מחדש וביתר שאת בזמן הפלישה לעירק. מדינות אלו, נמצאות ברובן בתוך התהליך שלא הושלם של "רצח האב" הפרוידיאני, והן קשורות לארה"ב בעבותות כספיים, בעודן חורקות שיניים על כך. לתוך כל זאת, הוסיפו את המימד האנטישמי, והרי לכם חגיגה אמיתית.

טיירי מייסן טוען שהמוסד הישראלי לקח צד פעיל בזיוף ההתקפה על ארה"ב והזהיר 4,000 יהודים שעבדו באותה תקופה במגדלי התאומים שלא לבוא לעבודה באותו יום. ארה"ב, בנסיון להפריך את השמועה האבסורדית, מנתה את מספר הקורבנות היהודיים, והגיעה ל-400. אבל איזה מספר נשמע לכם גבוה וקליט יותר?

בבדיקת הנזק הנגרם מתאוריות קונספירציות, בעיקר כאלו שמגובות לכאורה בטיעונים "מדעיים", צריך לבדוק מי נפגע ביותר. עם כל הכבוד לניסיון לנגוח באמריקאים, טיירי מייסן הוא רק זבוב על צווארו של סוס. לעומת זאת, באשר לכל הקהילות היהודיות שפרושות ברחבי אירופה, ולקלות היחסית בה ניתן לפגוע בהן - שם נמצאת הסכנה היותר ממשית. מבלי ליצור פאניקה קטנה משל עצמי - הקלות התקשורתית בה ניתן לקשור את היהודים כגורמים כלכליים שמביאים לאסונות עולמיים, כבר נשמעה בעבר, והקולות הרציונאליסטיים הושתקו גם אז, לטובת סחף קל של המון משולהב ורווי תיאוריות סרק. הדברים, גם היום, אינם בקנה מידה שניתן לבטלו.

התוכנית שודרה אתמול (31/12) בערוץ יס דוקו בשעה 21:45

בקטנה
* 'מטבחי הגיהנום' - לא עוד ריאליטי ריקני. השף גורדון רמזי מחנך ביד קשה צעירים שאפתנים שמכוונים להיות שפים בזכות עצמם. הדרישות הקפדניות שלו, הפרפקציוניזם והקריטריונים הבלתי מתפשרים, הם מופת לכל עשייה. אבל איזה פחד...
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by