בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האוזן השלישית נגד ערוץ 1 
 
 
טל היינריך

האוזן השלישית תקרין בחינם את הסרט 'שביתה', שצונזר על ידי רשות השידור. יוצר הסרט: "מנכ"ל הערוץ מחוייב לרה"מ ואחר כך לצופים". ערוץ 1: "זו עריכה, לא צנזורה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סרטם של אסף סודרי (שצילם את הסרט 'עטאש- צימאון') ואמיר טאוזינגר, 'שביתה', נפסל לשידור על ידי ערוץ 1, אך יוקרן בחינם מידי יום רביעי בחדרי ההקרנה של ספריית האוזן השלישית. לדברי האוזן השלישית, המנכ"ל המיועד של ערוץ 1, יאיר אלוני, חשב שהסרט עלול לסכל את המנוי שלו על הכסא הרם ברשות השידור עקב גילויי ביקורת המועלים נגד ראש הממשלה, והחליט לצנזר את הסרט.

'שביתה' מספר על חיי העובדים במפעל 'חיפה כימיקלים', שעד שנת 1985 היה מפעל ממשלתי. המפעל הופרט בתקופה בה אריאל שרון שימש כשר התמ"ת (תעשייה מסחר ותעסוקה) והיה מצוי בגירעונות כבדים. מהרגע בו הופרט המפעל, שונו חיי העובדים בו ללא הכר. תנאיהם הורעו והפכו נוקשים עד מאוד. ההנהלה אסרה על העובדים להתאגד ובשלב מסוים הם פנו לפעולות מחתרתיות, כמו התנגשויות עם חברת האבטחה. הסרט ננעל בתמונת סטילס המציגה את ראש הממשלה, אריאל שרון, לצד סיריל קרן ואריה גנגר, תמונה שמקשרת אותו לפרשת "האי היווני".

אסא אופק, מנהל השיווק של האוזן השלישית, מסר: "הסרט התקבל לפסטיבל ירושלים ופסטיבלים נוספים בעולם. בארץ הוא צונזר בגלל פוליטיקה גרידא. זהו סרט ראוי וחשוב ואנו רוצים להביא אותו לקהל. לדעתנו, פוליטיקה לא צריכה לחסוך מהצופה סיפורים מרגשים שבליבה של החברה הישראלית, כמו זכויות עובדים ושיוויון". ערוץ 1, לטענת האוזן השלישית, נתן תחילה את תמיכתו ליצירה חברתית חשובה זו, ומאוחר יותר נסוג בו והעלים אותה במרתפיו. צו של בג"צ עושה דרכו לכיוון רוממה.

תגובת ערוץ 1: "הסרט לא צונזר. בסיומו הודבקה תמונה שלא צולמה בשביל הסרט, לא במהלכו ולא בהקשרו. התמונה לקוחה מארכיון של צלם עיתונות, והדבקתה הייתה אמירה פוליטית ולא תיעוד. מה שנעשה על ידינו נקרא עריכה ולא צינזור. המנכ"ל מצא לנכון שאין לתמונה מקום, כחלק מהכרעת עורך ראשי בכל גוף תקשורת שהוא. הסרט היה אמור להיות משודר בשלהי נובמבר, ובפסטיבל ראש פינה, ביקשו מאיתנו להקרין אותו בבכורה שם, ועל כן שונה מועד השידור. 'שביתה' ישודר בערוץ במועד שייקבע על ידי הנהלתו, לאחר שיגיעו להבנה שתהיה מקובלת על כל הצדדים".

אמיר טאוזינגר, אחד מיוצרי הסרט, הביע את עמדתו בעניין: "אנו רכשנו את הזכויות על התמונה המוצגת בסוף הסרט מהצלם דיוויד רובינגר. לא יכולה להיות עריכה לסרט שכבר הוקרן בפסטיבלים בירושלים ובראש פינה וברחבי הארץ. אין ספק שמנכ"ל הערוץ הוא זמני ואמור להתמנות בקרוב, והמחויבות שלו היא קודם כל לראש הממשלה ורק אחר כך לצופים. טיעוניו אינם רלוונטיים בעיניי וברור לי כי מדובר בצנזורה פוליטית".

טאוזינגר הוסיף כי הוא ואסף סודרי, יוצרי הסרט, לא מוכנים לשדרו ללא התמונה הסופית: "זה מכעיס ומעצבן שעד שיש סרט שמתעסק בנושא וגם מציג את הכתובת ולא רק את הדיכוי בתחום, אז מפעילים עליו צנזורה פוליטית שמאפיינת משטרים לא כל כך דמוקרטיים. הסרט קיבל ביקורת משבחות מ- א' ועד ת' ולא אוריד פסיק ממנו".

'שביתה' יוקרן באוזן השלישית, ברחוב קינג ג'ורג' 48 בתל אביב או ברחוב עמק רפאים 8 בירושלים, בכל יום רביעי (החל מ- 11.1) בשעה 20:30. הכניסה חופשית ומספר המקומות מוגבל
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by