בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המעריצה של שרון 
 
 הנדל ושרון (יח``צ)   
 
ורד ברלל

הליידי אידה הנדל, הכנרת החשובה בעולם, מספרת על חברותה עם ראש הממשלה אריאל שרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דמותו הציבורית של אריאל שרון, אותה דאגו לטפח יועציו ואנשי התקשורת שלו, היתה הכלאה בין גיבור מלחמות מנוסה, וחקלאי עובד אדמה.

השבוע, בצל מחלתו של שרון, פניתי לליידי אידה הנדל, הכנרת מספר אחת בעולם, אשר סיפרה לי על צד אחר לגמרי של שרון: אוהב תרבות ומוסיקה קלאסית.

הליידי הנדל נחשבת לאחת מהמוסיקאים המובילים בעולם, בת דורם ועמיתה של פרלמן, איזיק שטרן ואחרים. הנדל היא הכנרת האישה היחידה שהגיעה להישגים שכאלה, וכאישה היא הכנרת החשובה בעולם. גם כיום, כאשר גילה כבר עבר את שמונים, היא ממלאת אולמות קונצרטים, ומקיפה את העולם כולו בהופעות.

את תואר האצולה שלה קיבלה הליידי הנדל לפני מספר שנים מהמלכה אליזבת, אחת ממעריצותיה הוותיקות. הליידי הנדל עדיין יוצרת ומחדשת וגם בימים אלו היא עמוסה בראיונות לקראת הפצת הדי.וי.די החדש שלה - שעתיים תמימות של רסיטל חי שנערך במיאמי ומופץ בימים אלה ברחבי אמריקה ואירופה.

במקביל, הליידי הנדל כבר עסוקה בהקלטת די.וי.די נוסף של סונטה שלה בשיתוף עם נגנית נוספת מהדור הצעיר יותר, שכובשת בימים אלה את מקומה בפסגת המוסיקה הקלאסית - מרתה אג'ריש. למרות לוח הזמנים העמוס, הנדל מעודכנת היטב לגבי מצבו של ראש הממשלה.
 

שרון ככנר צעיר

 
"נפגשנו בפעם הראשונה לפני שנים, הרבה לפני שנעשה ראש ממשלה", מספרת הנדל. “הוא היה מגיע לכל קונצרט שלי עם הפילהרמונית, תמיד בליווי הגברת שרון המנוחה. שניהם היו מחכים לי מאחורי הקלעים אחרי ההופעה ואחר כך בחדר האומנים. שרון מעולם לא הפסיד אף קונצרט שלי עם הפילהרמונית, גם כשכבר היה חבר כנסת וראש ממשלה".

הנדל מתארת את שרון האיש כ"איש מקסים, בן אדם במלוא מובן המילה 'אדם' והמשתמע מכך. צנוע, משכיל, ג'נטלמן אמיתי, עם כל הנימוסים והגינונים שג'נטלמן צריך. יש לי לומר עליו אך ורק דברים טובים, הוא איש מאוד נחוש וחזק, אבל לחלוטין כובש ומקסים. היחסים איתו, כמאזין ובטח כחבר, היו יחסים נהדרים".

בבתיה שבאנגליה ובארה"ב מחזיקה הנדל תמונות שלה עם אריאל שרון. "הצטלמנו לפני מספר שנים, כאשר שרון כבר היה ראש ממשלה. הוא נכנס אלי לחדר האומנים וביקש האם אואיל בטובי לעמוד לידו, כיוון שהיה רוצה להצטלם איתי. הוא אמר את זה כך, כאילו שזו פריבילגיה גדולה לעמוד לצידי. זה ממש הצחיק אותי, אמרתי לו 'טוב, אדוני ראש הממשלה, אם לא אכפת לך אני צריכה כמה דקות לחשוב על זה...' הצילום הזה נמצא היום בביתי שבפלורידה".

"באחת הפגישות בינינו, הוא גילה לי בסוד, באוזן, שלמד לנגן בכינור כנער, במשך שש שנים. הוא מבין במוסיקה קלאסית, ובהחלט בכינור, אבל נראה לי שהוא היה קצת נבוך לדבר על זה, הוא רצה כילד להיות כנר לכשיגדל".

הנדל אומרת שבעיניה תפקידו של נגן הוא בעצם לשרת. "עם כל ההדר של לעמוד על במה ולהופיע, אני בעצם משרתת את הקהל שבא להאזין ליצירה הגאונית של המלחין. אני הכלי, התפקיד שלי להעביר באופן מקסימאלי את מה שהתכוון המלחין ואני משרתת גם את המלחין. זו תמיד הייתה התפיסה שלי ואמרתי אותה. אולי שרון הזדהה עם התפיסה הזו, נראה לי מהשיחות איתו שהוא תפס כך גם את תפקידו".
 

פרויקט ישראלי-פלשתינאי

את הפגישה האחרונה עם אריאל שרון הנדל זוכרת היטב: "הפעם האחרונה שנפגשנו פנים אל פנים היתה לפני שנתיים. הגעתי להופיע בהופעה מיוחדת ב'יד ושם', באירוע ממלכתי שנכחו בו חברי ממשלה רבים. לאחר הקונצרט הייתה קבלת פנים, בה הייתי אמורה להיפגש עם ראש הממשלה ושאר חברי הכנסת ואישי הציבור שהגיעו לערב.

למרות שהיינו אמורים להיפגש עם כולם זמן קצר אחרי המופע, כשירדתי מהבמה ונכנסתי לחדר האומנים מאחורי הקלעים לפני קבלת הפנים, שרון הגיע אלי לחדר מלווה בשומרי הראש שלו, ושוחחנו בינינו לפני שירדנו לאירוע. מעבר לשיחת החברים, ביקשתי להתייעץ איתו. המלחין הפלשתינאי המוכשר ג'יבראן (Wisan n' Gibran) כתב שלוש סונטות נפלאות שרציתי לנגן ולהקליט עם הפילהרמונית, ג'יבראן כתב והקדיש לי סונטה שהוא כתב בשם 'ריקוד פלסטינאי דמיוני'.

רציתי להקליט אותה עם יצירות נוספות של המלחין המוכשר הזה, דווקא עם הפילהרמונית הישראלית. התכוונתי לעניין בפרויקט הזה, ידיד מוכשר, זובין מהטה, כדי שנקליט יחד את היצירות של ג'יבראן. בפגישה האחרונה בין שרון לביני סיפרתי לו על הכוונה הזו, שאלתי אותו האם אכפת לו שאעשה את זה, האם זה יפריע לו שאני מתכוונת להקליט עם הפילהרמונית של ישראל עבודה של מלחין פלסטינאי. אמרתי לו אז שאני חושבת גם להגיע לנגן בפלסטין, ואני מניחה שביקשתי לקבל את אישורו. הוא אמר לי אז בהומור האופייני לו 'אם לא תשמעי ממני תוך שבועיים, אז לכי על זה', היה לי ברור שזה בצחוק, שכמובן שהוא לא יתקשר וזו דרכו לאחל לי בהצלחה. הפרויקט הזה התעכב בינתיים, אבל אני עדיין מתכוונת לבצע אותו, והיה לי חשוב לספר לו על זה מראש ולדעת שזה בסדר מבחינתו".

הנדל היא שגרירת כבוד לאומנות של אירגון אונסקו העולמי (UNESCO –united nations educational scientific and cultural organization), במסגרת הארגון שמה לה הנדל כמטרה לקדם בעיקר את המזרח התיכון בכלל ואת ישראל בפרט. הנדל עורכת ברחבי אירופה וארה"ב קונצרטים שהכנסותיהם מיועדים לקדם את המזרח התיכון. כל הופעותיה של הנדל בישראל נערכת ללא תשלום וכתרומה לארגונים שונים בארץ. ב- 24 לפברואר היא אמורה להגיע לקונצ'רט צ'מבר (Chamber- קונצרט בחדר עם תזמורת קטנה- ו.ב), באילת עם התזמורת של לוס אנג'לס "הצעתי לתרום את ההכנסות או לחקר הסרטן בישראל או לקידום אומנים נזקקים, שיחליטו בישראל למה הם צריכים את זה".
 
 

שגרירה של כבוד

התרומה רבת השנים של הליידי אידה הנדל למדינת ישראל, אינה ידועה לרבים, כמו גם העובדה שהליידי נולדה בעיר חלם שבפולין וכי היא יהודייה. "כל ההופעות שלי בישראל הן בהתנדבות, וההכנסות מוקדשות לפרויקטים שונים בישראל. מעולם לא התבקשתי על ידי שרון לפעול למען מטרה מסוימת, הוא ידע שאני שגרירת כבוד של יונסקו, שאני רואה חשיבות עליונה בתרומה לקידום המזרח התיכון בכלל, כמובן לישראל".

"הלוואי ויכולתי להיות אופטימית ולהאמין שהכול יהיה בסדר ושעוד נפגש כבעבר. אי אפשר לתאר עד כמה אני עצובה נוכח הפרסומים על מצבו. אני מעריכה ואוהבת אותו כאדם. הוא בנאדם מיוחד, ואני מקווה שיבריא בשביל משפחתו ומכריו, ובשביל העולם כולו, שצריך שיחיו בו אנשים כאלה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by