בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנים ממליצים: אפרים שמיר 
 
 שאלה היא לא מילה גסה. אפרים שמיר (צילום: יח``צ)   
 
אפרים שמיר

אפרים שמיר מגיש תרגום פרי עטו למאמר אחד מיני רבים שתרגם מאת אלן וואטס, הוגה הדעות והסופר הרוחני שקירב את תרבות המזרח למערב

 
 
 
 
 
 
 
 
 

משחק השחור והלבן / אלן וואטס. תרגום: אפרים שמיר

אלן וואטס (מתוך האתר הרשמי)
 אלן וואטס (מתוך האתר הרשמי)   
הערה: המובא כאן לפניכם הינו קטע קצר מהתרגום המלא של אפרים שמיר למאמר, אותו ניתן להוריד במלואו בתחתית העמוד.

"...ישנם שני פקטורים אשר התעלמותנו מהם היא המקור הראשי של אשליית האגו והכשל לדעת שכל אחד מאיתנו הינו העצמי האחד המחופש לגורמים רבים.

הפקטור הראשון הוא אי ההבנה שהניגודים לכאורה כגון חושך ואור, פנים וחוץ, יש ואין, הם קטבים או הבטים של אותו הדבר. אין לנו מילה אחת המכילה את המושג המעורפל הזה הכוללת מושגים כמו הוויה, אלוהות העצמי האחד, או קיום כי לרוב הרעיונות הללו נשארים מעורפלים מבלי שיהפכו לרגשות או חוויות ברורות.

הפקטור השני הוא שאנו כל כך שקועים בתוך ההכרה המודעת שלנו עד כי אנו משוכנעים שתפיסה צרה זו היא הדרך האמיתית להתבוננות על העולם. תפיסה זו היא היוצרת את החוויה הבסיסית שלנו כישות נפרדת בעלת תודעה, אנו מהופנטים על ידי הראיה המפרקת את היקום לגורמים, אנו מרגישים באמת שהעולם הזה הוא אוסף של דברים נפרדים שאיכשהו נהיו יחד או אולי התפרקו ושכל אחד מאיתנו הוא רק אחד מהם.

אנו רואים אותם כלבד, נולדים לבד, מתים לבד, אולי כחלקים או קטעים של השלם האוניברסאלי או כחלקים ברי החלפה של מכונה גדולה, לעיתים נדירות רואים אנו את כל הדברים ואירועים הולכים יחד כמו הראש והזנב של החתול או העלייה וירידה או התקרבות והתרחקות- שירה של קול אחד.

במילים אחרות אין אנו משחקים את משחק השחור והלבן, מעלה מטה, או יש ואין, במקום זאת אנו משחקים את משחק שחור נגד לבן או כפי שזה בדרך כלל לבן נגד שחור במיוחד כשמהירות הוויברציה היא איטית כמו במקרה של יום ולילה או חיים ומוות, אנו נאלצים להיוודע לשחור או להיבט השלילי של העולם (אין כוונה למובן מוסרי) אז מבלי להבין את הבלתי נפרדות של הקטבים החיובי והשלילי של המקצב, אנו פוחדים שהשחור עלול לנצח במשחק. אך המשחק "לבן חייב לנצח" הוא כבר מזמן לא משחק זהו עימות, עימות רדוף תחושת תסכול מתמשכת מפני שאנו עוסקים בניסיון מטורף להשאיר הרים אך להפטר מעמקים.

הצורה העיקרית של עימות זה, היא חיים נגד מוות מה שקרוי המאבק להישרדות אשר אמור להיות המשימה הממשית והרצינית של כל יצור חי. האשליה הזו נמשכת- א' מפני שהמאבק זמנית מצליח (אנו ממשיכים לחיות עד שמפסיקים) – וב' מפני שהחיים מצריכים מאמץ ותחכום, על אף שזה גם נכון לגבי משחקים להבדיל מעימותים.

ככל הידוע לנו החיות אינן חיות בחרדה מתמדת ממחלות ומוות כמונו מפני שהן חיות בהווה אך בכל זאת הן תלחמנה אם הן רעבות או מותקפות .

אנו מחויבים למידה של זהירות בהתייחסותנו לחיות כאל מודל להתנהגות "טבעית" אם ב"טבעי" אנו מתכוונים ל"טוב" או "נבון" בני האדם יכולים לקחת מהן דוגמה על אף שאין אנו עושים זאת הרבה. אך בני האדם במיוחד בתרבות המערבית מתייחסים למוות כאל השד הגדול, ולזה יש קשר לאמונה העממית הנוצרית שבעקבות המוות בא יום הדין הנורא בו החוטאים ישלחו אל העינוי הנצחי של הגהנום.

היום יותר מקובל לחשוב שמוות ייקח אותנו אל הלא כלום האינסופי. כאילו שזה איזשהו סוג של חוויה, כמו להיקבר חי לעד, לא עוד אהבה או צחוק, לא עוד ים וכוכבים- רק חושך ללא סוף.
אין ביכולתו של הדמיון לתפוש "לא כלום" על כן חייב הוא למלא את הריק בפנטזיות כפי שנעשה בניסוים בחסך חושי (מצב של ניתוק כל חושים באמצעים טכניים מלאכותיים) בהם הנבדקים נתלים בחדרים אטומי קול ואור.

כשהמוות נחשב לניצחון הסופי של השחור על לבן במאבק הקטלני בו הלבן חייב לנצח! הפנטזיות הממלאות את הריק הן די מפחידות, אפילו הפנטזיות העממיות שלנו בקשר לעולם הבא הן מעוררות אימה מפני שהדימוי הוא של סבא מאוד רציני, מרשים נורא, ומעורר יראת כבוד היושב בתוך מקדש אדיר, וכמובן במקדש יכולה אותה נשמה לשמוח אך לא חס וחלילה לבלות תוך צרחות רמות של אושר. מי רוצה להיות תקוע בכנסיה לבוש בגלימה ולשיר הללויה לנצח?..."

למאמר המלא לחץ כאן

אלן וואטס (1915-1973) היה פילוסוף, סופר ומורה רוחני אמריקאי, אשר כתב במשך חייו 25 ספרים, וסייע רבות לקרב את המערב אל חוכמת המזרח, דרך שאלות של זהות עצמית ואושר, ועד פירוק פסיקות שמרניות בצורה שנונה וחכמה, בנוגע למי אנחנו באמת.

קישורים נוספים:
האתר הרשמי
לשמיעת הרצאות מוקלטות שלו ברשת
 
 
אפרים שמיר מופיע בימים אלה יחד עם אלון אולארצ'יק ויצחק קלפטר, במופע המשותף 'נפגשנו', ולאחרונה הוציאו השלושה שיר חדש מהמפגש ביניהם בשם 'נפגשנו'.

הופעתם הבאה: 18.01.2006, יום רביעי 20:30, מועדון הקמלוט הרצליה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by