בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד לא אבדה תקוותנו  
 
 מתוך ההצגה `ביום רגיל אחד` (צילום: יח``צ)   
 
אורנה לב טוב

המחזה 'ביום רגיל אחד' נעדר כל חדשנות. אורנה לב טוב מוצאת כי עיקרו בבשורה שמביא תיאטרון התקווה לשכונת התקווה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תיאטרון חדש נפתח בשכונת התקווה בתל אביב - תיאטרון התקווה, שכולל את קבוצת הבוגרים של בית הספר למשחק על שם יורם לוינשטיין, ומטרתו, בין היתר, לספק מסגרת לשחקנים, בוגרי בית הספר.

פתיחת תיאטרון הבוגרים החדש, דווקא בשכונת התקווה, היא המשך ישיר של מהלך יוצא דופן בזירת התרבות הישראלית, מהלך שמוביל בית הספר למשחק בשיתוף ועד השכונה, וכרוך בשיתוף פעולה אינטנסיבי בין התלמידים ומורי בית הספר לתושבי השכונה. במסגרת שיתוף פעולה זה, מחייב תקנון בית הספר את תלמידי שנה ב' ושנה ג' לקחת חלק בעבודה קהילתית בשכונה בתחום התיאטרון, בתמורה למלגות שניתנות על ידי ועד השכונה. בעקבות כך, חלק מתלמידי בית הספר משמשים כמדריכי דרמה בחוג לקשישים, אחרים מדריכים ילדי עולים או עובדים זרים ופועלים עם קבוצות נוספות בשכונה.

הרעיון שעומד בבסיס ההתחייבות של בית הספר אל קהילת שכונת התקווה, הוא תוצר ישיר של האמונה, שהפיכת השחקן למעורה ומעורב בחברה שבה הוא חי, תגרום לו להגדיר את זהותו ואת השקפתו ביחס לחברה בה הוא יוצר, ותהפוך אותו, בסופו של דבר, לא רק לאזרח טוב יותר, אלא גם לשחקן טוב יותר.

מעבר לכך, מגדיר בית הספר את עצמו כחלק בלתי נפרד מהשכונה. השם שניתן לתיאטרון הבוגרים, תאטרון התקווה, מסמל לא רק את השייכות של התיאטרון אל השכונה, אלא גם את המטרות המקצועיות והחברתיות של בית הספר.

ואכן, ביקור בתיאטרון התקווה שונה בתכלית מביקור במעוזי הבועה התל אביבית, ולא רק בגלל שמדובר בתיאטרון קטן בראשית דרכו, אלא בגלל הבחירה להציב גוף תרבותי ואמנותי קרוב אל שוק התקווה ורחוק ממוקדי הכוח והאליטות התרבותיים שממוקמים במרכז העיר.

המחזה 'ביום רגיל אחד', שנבחר לפתוח את פעילות התיאטרון, מגולל את סיפורם של שני אחים. ג'ק חוזר הביתה באופן בלתי צפוי אחרי היעדרות של חמש עשרה שנה, ומוצא את אחיו הקטן, רוברט, חי בתוך עולם פרטי משל עצמו ומואשם בפשע מוזר. השניים נאלצים להתמודד עם הזיכרונות הקשים, עם צלו של אביהם ועם ההווה, שמסתבר כבעייתי בדיוק כמו העבר, אם לא יותר מכך.

לדברי לילך סגל, המנהלת האמנותית של תיאטרון התקווה, ויורם לוינשטיין, המשמש כמנכ"ל התאטרון, מחזה זה, נבחר לפתוח את פעילות הקבוצה "מהסיבה שזו הצגה מעולה שטרם עלתה כאן". אך לאחר צפייה במחזה, שעוסק בין היתר ביכולתו או באי יכולתו של הפרט למוביליות חברתית, עולה האפשרות שבבסיס הבחירה עומדת החלטה מורכבת יותר, שמותאמת, מבחינת התכנים, למרחב של שכונת התקווה.

ג'ק, האח הבוגר, מצטייר בתחילת המחזה כאדם שהצליח להיחלץ ממציאות של עוני ומצוקה, בעוד שאחיו רוברט נשאר תקוע מאחור. אך עם התקדמות המחזה, מתברר שמצב העניינים אינו כה פשוט ולמעשה, ג'ק עומד בפני צומת דרכים וסיכויו לחזור אל נקודת המוצא של עוני ונטישה גדולים.
המחזה, מאת ג'ון קולוונבאך, מכיל בעייתיות מסוימת ברמת הדרמה, בעיקר משום שבפתיחתו של המחזה יש השהיה ארוכה מידי של חשיפת העיקר, ועובר זמן רב מידי עד שניתן להבין מהי הסיטואציה בין שני האחים, מהו פשעו של רוברט, ומה טיבה של המציאות הכאוטית שבה הוא חי. במובן זה, המערכה השניה מעניינת וחזקה יותר באופן משמעותי ביחס למערכה הראשונה.
יחד עם זאת, אחת התובנות המעניינות שהמחזה מצליח לייצר, היא ההבנה שיכולתו של ג'ק להמציא סיפורים, לפברק אמיתות לאחיו הקטן רוברט, אודות אביהם שנטש אותם, לדוגמה, מהווה המשך ישיר ליכולתו של ג'ק לבנות את זהותו מחדש, לספק לעצמו שם אחר, ובכך לנסות לייצר סיפור חיים אחר, מוצלח יותר. יכולתו הסיפורית של ג'ק עומדת בהיפוך לאי יכולתו של רוברט, שניצב בעמדת המקשיב, האח הקטן שמאמין לכל סיפוריו של ג'ק והופך אותם למציאות קיימת, מבלי היכולת להבין את האלמנטים הבדויים בסיפור.

המחזה שמבוים ומשוחק כמחזה ריאליסטי לכל דבר, מתברג לנישה של מחזות ריאליסטים קלאסיים. יש בו פשטנות מסוימת ואין בו חידוש או שבירה של סכמות תיאטרליות קבועות. עיקר כוחו טמון באמירה שניתן לחלץ ממנו ובבחירה של 'תאטרון התקווה' להעלות אותו כמחזה המבשר את תהליך התבססותו של תאטרון הבוגרים החדש בשכונת התקווה.

'יום רגיל אחד'
מאת: ג'ון קולוונבאך, תרגום: אילנה שושן דיאמנט ורועי מליח רשף, בימוי: רועי מליח רשף, משתתפים: יואב יפת וליאור משה, תפאורה: מאיה פלג, תאורה: אמיר ירון, תלבושות: עמית זמיר, עריכה מוסיקלית: רועי מליח רשף ויואב יפת, קרבות במה: אורי בוסתן.

תאטרון התקווה, רחוב עבאס 37 פינת חנוך 19, תל אביב, טלפון:03 -6886514
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by