בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דיק וג'יין לא עושים לי את זה  
 
 מתוך הסרט `דיק וג`יין עושים את זה`    
 
מיכל זמרני

הבשורה הטובה - ג'ים קארי לא בודק את מידת האלסטיות של פרצופו בקומדיה 'דיק וג'יין עושים את זה'. הבשורה הרעה - הסרט לא משהו בכלל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקריירה של ג'ים קארי תמיד נחשבה בעיני לתעלומה. מצד אחד, מדובר באדם שהגדיר מחדש את גבולות הקומדיה האדיוטית, עם סרטים דוגמת 'אייס ונטורה: בלש בצחוק', 'ברוס הגדול מכולם', והמיץ של הזבל: 'טיפשים בלי הפסקה'. מצד שני, מדובר בשחקן ענק, שכאשר הוא שרוי במצב רוח טוב, יוצאות לו הופעות לא פחות ממבריקות, כמו בסרטים 'המופע של טרומן', 'איש על הירח' ו'שמש נצחית בראש צלול'. על השתיים הראשונות אף זכה קארי בפידבק רשמי, בדמות שני פרסי גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר, פעם בדרמה ופעם בקומדיה, בשתי שנים רצופות (1999, 2000). העקביות בה מציג קארי הופעות מופת לצד ביזיונות קולוסאליים, גרמה לי להתייחס לסרטו החדש, 'דיק וג'יין עושים את זה', בציפייה מהולה בחשש. אמנם, אמרתי לעצמי, מדובר בקומדיה עם קריצה חברתית, אבל מה אם אפול דווקא על אחד הסרטים שבהם מתעצל קארי לשחק, וממיר זאת בבדיקה מחודשת של האלסטיות של פרצופו?

אשרי וטוב לי. התמזל מזלנו כולנו, ואל 'דיק וג'יין עושים את זה' החליט קארי להתייחס ברצינות. ייתכן שהסיבה לכך היא העובדות העגומות עליהן מבוסס הסיפור: בדצמבר 2001 התמוטטה חברת האנרגיה האמריקנית אנרון, לאחר שבמשך החודשים האחרונים לחייה זויפו בעקביות ספרי החשבונות של החברה והציגו תוצאות פיננסיות טובות יותר מהמציאות. עובדיה נותרו ללא דבר, גם ללא המשכורת של החודשים האחרונים.

דבר דומה קורה גם לחברה בה עובד דיק הארפר (קארי), שקורסת יום אחרי שהארפר ממונה לסמנכ"ל התקשורת, ונשלח לטלוויזיה לדווח על מצבה הכלכלי היציב של מעסיקתו. הארפר מוצא את עצמו מובטל, בדומה לאשתו (תיאה ליאוני, 'האמת העירומה'), שהספיקה לעזוב את עבודתה ביממה האחת בה האמין הזוג שדיק אכן קודם. כעת אין להם הכנסה ואין להם חסכונות, כי כל כספם היה מושקע במניות החברה ובקרנות הפנסיה שלה. היות וכל עובדי החברה נפלטו כעת לשוק, גם אין להם סיכויים למצוא תחליף סביר לעבודות המכובדות שהיו להם לפני כן. החשבונות מתחילים להיערם, המעקלים מגיעים בזה אחר זה, חפצי הערך של הדירה נעלמים כולם, וכשכלו כל הקיצין, מוצא הזוג פיתרון דחוק, אך מתבקש - מעשי שוד קטנים, שהולכים והופכים לגדולים, נועזים ומתוחכמים יותר, ככל שמגלה הזוג שכצוות, יש להם כישרון טבעי לעבור על החוק.

למרבה הצער, במקרה זה, עבודת המשחק המצוינת של קארי (וגם של ליאוני, למה להכחיש), לא מספיקה. הסרט, המוגדר כקומדיה, חסר את התחכום, הברק והקסם שאפיינו את הסרטים שהקנו לקארי את הפרסים וההכרה כשחקן מוערך. הסיטואציה של זוג בורגני רגיל הנקלע שלא מרצונו לקריירת פשע יכולה הייתה לייצר מטעמים. אבל הסרט לוקה בכמה בעיות: חורים בתסריט; התמקדות ארוכה מדי על הסבל שהמצב מסב לגיבורים, שמתחיל בשלב מסוים לחזור על עצמו; זמן מסך מועט מדי לנבל הקולנועי התורן אלק בולדווין (גם ב'אליזבת' טאון הוא שיחק ראש תאגיד חסר לב. מתי הוא הפסיק להיות חתיך ונהייה טייפקאסט של מנייאק?); ומעט מידי בדיחות, בשלב מאוחר מדי של הסרט - כל אלו הפכים את 'דיק וג'יין עושים את זה' לקומדיה עצובה מאוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by