בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בצלאל חוגגת מאה  

בצלאל חוגגת מאה

 
 
אורנה לב טוב

חגיגות המאה לבצלאל מזמנות שלל אירועי אמנות, בהם תערוכה של בוריס בצלאל, תערוכה של המחלקה לעיצוב קרמי משנת 1970, ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנת המאה לבצלאל רק התחילה וכבר אנו מוצפים בשלל תערוכות ואירועים. לאחר הפתיחה הרשמית של אירועי המאה, שהתקיימה בתחילת חודש ינואר במוזיאון ישראל, במעמד נשיא המדינה, שרת החינוך וממלא מקום ראש הממשלה - נקבעה בוועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, תוכנית מדויקת ושנתית של חגיגות המאה. בנוסף לפתיחת התערוכה הממלכתית במוזיאון ישראל: 'בוריס שץ כהן אומנות – יצירתו וחזונו של אבי האומנות הישראלית', נפתחו בירושלים שתי תערוכות נוספות בסוף חודש ינואר.
 

'ללא עריכה' – תערוכת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית

עבודה של מאירה אונא
 עבודה של מאירה אונא    
המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, פתחה את גלריית המחלקה בתערוכה חדשה הנקראת 'ללא עריכה'.
תערוכה זו היא פרי הצטברות של עבודות סטודנטים נבחרות שנשתמרו במהלך השנים, משנת 1970 עד שנת 2006, ובנוסף גם עבודות של מרצים אורחים שהתארחו במחלקה. התערוכה דחוסה ומשמרת את האיכות 'המחסנית' הראשונית. העבודות הצפופות מונחות בין כלי עבודה שונים ויוצרות מעין קטלוג אפשרויות של החומר הקרמי ושל השיטות הטכנולוגיות השונות ליצרו. שם התערוכה 'ללא עריכה' קשור לבחירה בעיצוב החלל בדחיסות כביכול ללא יד מכוונת.

התצוגה מזמינה התנסות מחודשת לסטודנטים במחלקה, ומספקת מבט היסטורי וחוויה נוספת לבוגרים שעבודותיהם נשמרו והצטברו לגוף עבודה מרשים - שלהם עצמם יש חלק בו למרות האנונימיות.

התערוכה 'ללא עריכה' מוצגת בגלריית המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, קומה 4, ימים א'-ה',
בין 11:00 ל- 14:00 - עד מחצית חודש מרץ.
המוצגים הם פרי הצטברות של עבודות נבחרות של סטודנטים, מרצים ואורחים משנת 1970
 

'בצלאל שץ: 1912 - 1978 רטרוספקטיבה' – בית האמנים ירושלים

 
לאחר הכבוד הראוי שקיבל האב המייסד, בוריס שץ, זוכה לכבוד גם הבן – בצלאל, שבדומה להרבה אמנים, לא זכה בחייו להכרה הראויה לו וליצירתו.

זו היא תערוכה ראשונה בה מוצג מבט מקיף על כלל עבודתו הרב-גונית של שץ, הבן, כצייר פיגורטיבי ומופשט, כאמן נחושת, כמעצב גראפי, כאמן דקורטיבי ועוד. כמאתיים יצירות יאכלסו את מרבית אולמות בית-האמנים על מנת להחזיר לתשומת הלב הציבורית אמן חשוב, שהשפעתו על התפתחות האמנות הישראלית הייתה מרובה.

מתוך המונוגרפיה שכתב האוצר גדעון עפרת, ניתן להבין קמעה את אישיותו יוצאת הדופן של שץ, הבן: "האיש, שהיה אהוד על רבים וטובים, לא נחשב לאמן מהולל, בטח לא בחוגים המובילים את האוונגרד הישראלי. אפילו אמן דחוי הוא לא היה. בצלאל שץ הסתגר מפני העולם והתכנס בתוככי עצמו...נראה כי בצלאל שץ העדיף לבנות לעצמו עולם יצירה אוטונומי וכך לפטור את עצמו ממאבקים מתישים על כבוד והכרה אמנותיים..."

"הוא נמנע מהתבטאויות אינטלקטואליות, לא פרסם בחייו ולא הותיר אחריו שום טקסט רעיוני. הוא היה איש עשייה אמן ואומן במובן הבסיסי ביותר....יצירתו קיימת באוספים פרטיים ומוזיאליים (בישראל ובעיקר בארה"ב) על קירות מוסדות ציבור, שעריהם ועוד בשורה אחת עם ציורי משה פרופס, אברהם אופק, צבי גלי, משה טמיר ואחרים".

בצלאל שץ (1978-1912), רטרוספקטיבה

אוצר - גדעון עפרת
פתיחה - 28.1.2006 נעילה - 18.3.2006
התערוכה תוצג על פני 2 קומות התערוכות בבית האמנים, ותלווה בספר.
שיח גלריה עם אוצר התערוכה גדעון עפרת יתקיים ביום שבת ה- 18 בפברואר בשעה 12:00
 
 

עוד בחגיגות המאה

 
במסגרת חגיגיות מאה שנים לבצלאל צפויים עוד מגוון רחב של אירועים, ביניהם:
כנס הבוגרים לדורותיהם, ייערך בחודש יולי. בין 1500 ל- 2000 בוגרים, מעצבים, אומנים, אדריכלים שסיימו את בצלאל ייטלו בו חלק.

כמו כן, תערוכת סוף שנה של 1800 מסיימי שנת הלימודים הנוכחית בבצלאל, תתקיים השנה לראשונה מחוץ לבצלאל.

במסגרת פרויקט 'בצלאל חוזרת למרכז העיר', תונח בחודש אפריל אבן הפינה למבנה החדש של האקדמיה ובמקביל יושלם שיפוץ הבניין ההיסטורי של בצלאל המשרת את המחלקה לארכיטקטורה. עבודותיהם וחייהם של 100 אומנים ויוצרים מבצלאל יוקרנו בערוץ 2 במהלך השנה, כאשר לכל אחד מהאומנים תוקדש דקה.

אוטובוס הפריפריות של בצלאל יסתובב במהלך הקיץ בפריפריות ויזמין באופן ספונטני בני נוער ובוגרים במטרה לקרב את הנוער לאמנות.

סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית תחת ראש המחלקה החדש, מר חנוך מרמרי, מעצבים בול ל- 100 שנה לבצלאל, בשיתוף עם השרות הבולאי של רשות הדואר.

נראה כי אוהבי האומנות הישראלית, עומדים ליהנות השנה ממיגון אירועים מסובסדים ממלכתית בעקבות יום ההולדת המאה של בצלאל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by