בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין

המדור 'שווה צפייה' מתמצת עבורכם מקבץ ביקורות עולמיות על הסרטים החדשים שעולים מדי יום חמישי על מסכי הקולנוע. והשבוע: נסיכה, גרסה חדשה למגרש השדים, ליאם הקטן בליברפול, סרט תעודי על השואה, גיבורים דיגיטליים ופילוסוף בגרוש

 
 
 
 
 
 
 
 
 

יומני הנסיכה

הלוואי ויהיה כבר שלום עולמי. יומני הנסיכה
 הלוואי ויהיה כבר שלום עולמי. יומני הנסיכה   
The Princess Diaries

מיה, בחורה ביישנית ולא מקובלת (אן האתאווי), חיה עם אמה ההיפית בסן פרנסיסקו. יום בהיר אחד נכנסת לחייה המלכה קלאריס (ג`ולי אנדריוס), המבשרת למיה כי היא בתו של נסיך ממלכה אירופית בשם ג`נוביה, ונכדתה של קלאריס עצמה. למלכה יש תוכניות גדולות עבור נכדתה, והיא מתחילה לעצב אותה ולחנך אותה על מנת שתתאים לתפקיד המלוכה החדש שלה, כנסיכת ג`נוביה. האם תעזוב מיה את חבריה כדי להפוך לנסיכה?

במאי: גרי מרשל (111 דקות, ארה"ב 2001)
 
Eye Weekly: הסרט נעשה ברישול - יש הרבה חורים בעלילה (למה מיה לא מבקשת לבקר בארץ עליה היא אמורה לשלוט?), תסריט בינוני עם הברקות מעטות בלבד וצילומים קלסטרופובים של סן פרנסיסקו. ליהוק מצוין של אנדריוס והאתאווי, שנותנות הופעה מעולה.

Showbiz Data: המסר בעייתי- הסרט כולו אומר שיופי פנימי ואופי חזק חשובים, אבל אסור לשכוח את השיפוץ ושינוי התדמית החיצוני. כמו תמיד, באגדות הוליוודיות, כוח ללא יופי לא נחשב.

Entertainment Weekly: בימוי שובב ומלא חן מוציא משחק נהדר מכל השחקנים. ג`ולי אנדריוס, המלכה הבלתי מעורערת, כובשת את המסך בחוש ההומור החריף שלה ובאצילותה הטבעית. הציון: שמונה וחצי.
 

בזרועות זרים

תשעה חודשים לפני המלחמה. בזרועות זרים
 תשעה חודשים לפני המלחמה. בזרועות זרים   
Into the Arms of Strangers

זוכה האוסקר לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר השנה, מספר על ה"קינדרטרנספורט" של ילדים יהודים מאירופה לאנגליה, תשעה חודשים לפני מלחמת העולם השניה. מפיקת הסרט, דבורה אופנהיימר, היא בת לאחת מאותם ילדים.

במאי: מארק ג`ונתן האריס (122 דקות, בריטניה 2000)
 
 
Eye Weekly: כל אחד מהילדים המרואינים (כיום בני שישים ושבעים), דובר אנגלית מצוינת ומתנסח ברהיטות רבה. עובדה זו מקלה על ההבנה של הסרט, אבל גורמת לו להראות מתוכנן, כאילו הדוברים קוראים מתוך תסריט. הפתיחה, שמתארת את עליית היטלר לשלטון, מתמשכת מדי ולא מחדשת דבר. הסרט תופס תנופה לקראת אמצעו ומכיל מספר הפתעות.

BBC films: מבוים בסגנון פשוט ולא מצועצע. הבמאי מקפיד לא להפריע לדברי הניצולים, ומאפשר למצלמה שלו להשתהות על כל פנים על מנת לספוג את הסיפור. כאשר הוא מתעכב על תמונות ישנות, הדמויות שבהם כמו מתעוררות לחיים, ולכן מרגשות .

eFilmCritic.com: גדולתו של הסרט היא בכך שהוא מציג פן חדש לגמרי של השואה, צילומים שלא נראו בעבר, ונקודות זווית אחרות. היוצרים אכן מעניקים לקהל חומר חדש למחשבה. למרבה הפלא, הסרט דווקא מרומם ולא מדכא.
 

ליאם

אל דאגה, ילד, בג`נין יותר גרוע. ליאם
 אל דאגה, ילד, בג`נין יותר גרוע. ליאם   
Liam

ליברפול, שנות השלושים של המאה העשרים. לאחר שאביו פוטר מעבודתו, נקלעת משפחתו של ליאם בן השבע (אנתוני בורוז), למצוקה כלכלית. כדי לעזור בפרנסת המשפחה, הולכת אחותו (מיגן ברנז) לעבוד אצל משפחה יהודית עשירה. במקביל מצטרף אביו (איאן הארט), שמרגיש שכבודו חולל, לתנועה הפשיסטית. הסרט פורש את מהלך התפוררותה של משפחה תוך התמודדותה עם קשיי הקיום.

במאי: סטיבן פרירס (87 דקות, בריטניה , 2000)
 
Urban Cinefile: מפתיע עד כמה "ליאם" מהנה ומבדר, בהתחשב בנושאים המדכאים בהם הוא עוסק. הופעה יוצאת דופן של אנתוני בורוז הצעיר. בימוי מצוין של פרירס.

BBC films: כל כך ריאליסטי שכמעט אפשר להריח את ריח הכרוב המתבשל במטבח, ואת העמילן שבחולצות. אמנם הבמאי הכניס שיא מלודרמטי מיותר, אבל חילץ מצוות השחקנים הופעות מרשימות ביותר.

eFilmCritic.com: הסרט מוכיח שכל אלו שמאמינים שבזכות האהבה אפשר להתגבר על הכל, מעולם לא חיו בתקופה של שפל כלכלי. יותר מדי סצינות מחיי בית הספר של ליאם ופחות מדי סצינות המתמקדות בהוריו, וביחסים בין הדמויות. למרות זאת, זו פיסת חיים מרתקת.
 

מגרש השדים: הגרסה שלא ראיתם מעולם

צחוק צחוק, אבל גם את הוורסיה הראשונה פספסנו. מגרש השדים
 צחוק צחוק, אבל גם את הוורסיה הראשונה פספסנו. מגרש השדים   
The Exorcist: The Version You Have Neveer Seen

גרסה מחודשת, לסרט האימה משנת 1973, הכוללת 11 דקות נוספות. כריס מק`ניל, שחקנית ואם חד הורית (אלן בורסטיין), שוכרת לה ולבתה ריגן בת השתיים עשרה (לינדה בלייר), בית מרוהט בפרבר של וושינגטון. יום אחד מתחילה ריגן להתנהג מוזר. כריס המבוהלת לוקחת אותה לרופא, אך דבר לא עוזר והסימפטומים רק מחריפים. בצר לה, היא מבקשת את עזרתו של כומר קודר (ג`ייסון מילר). הם מגיעים למסקנה שבגופה של הילדה שוכן שד שטני ושיש להעביר אותה טקס גירוש שדים בהדרכתו של האב מרין (מקס פון סידוב).

במאי: ויליאם פרידקין (133 דקות, ארה"ב 2001)
 
Eye Weekly: מלבד 4 תוספות משמעותיות, השינויים בגרסה החדשה פעוטים למדי. ההדגשים הנוספים (בצורת מוסיקה ופעלולים) גורמים לקהל להבין שריגן אחוזת דיבוק, עוד לפני שהדמויות עצמן מוכנות להודות בזה, ומפריעים לקצב הטבעי של העלילה. קהל צעיר שמצפה לאימה רווית גסויות לא יבין את עומק המסר שטמון בסרט, וודאי ישתעמם.

Showbiz Data: מפחיד אפילו יותר מהגרסה המקורית. בזכות מהתוספות, המסרים שבסרט על טוב ורוע, וטבעה של האמונה והרוחניות, הופכים לברורים יותר, ובהחלט למאיימים ומערערים יותר. בשביל סרטים כאלה שווה ללכת לקולנוע.

Entertainment Weekly: הסרט שהפך את סרטי האימה והמותחנים הפסיכולוגיים למה שהם היום. עדיין מזעזע לראות עד כמה צעירה הייתה לינדה בלייר, מה שהופך את הזעם שהיא מפגינה וההתנהגות המרושעת שלה למפחידה עוד יותר. הציון: תשע.
 

האהבה על פי סטיב

קוראים לי דקס, אבל כל החבר`ה מכנים אותי סטיב. היי סטיב
 קוראים לי דקס, אבל כל החבר`ה מכנים אותי סטיב. היי סטיב   
The Tao of Steve

כשדקס (דונל לוג) היה בקולג`, הוא נחשב למלך הבלתי מעורער של הבנות. עשר שנים אחרי, עם כרס בירה ענקית ותואר בפילוסופיה, הוא עובד במשרה חלקית כגנן בגן-ילדים. את ימיו הוא מבלה בעישון מריחואנה, בקריאת ספרי פילוסופיה, והפצת התאוריה שגיבש, בשם "הטאו של סטיב". אם תעקבו אחר כל החוקים, מבטיח דקס לחבריו, תוכלו להשיג כל אשה ולהיות גזעיים לפחות כמו סטיב אוסטין. התיאוריה שלו עומדת למבחן כשהוא מתאהב בסיד (גריר גודמן), מעצבת תפאורה נמרצת וצינית. הסרט זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל סאנדנס 2000.

במאית: ג`ניפר גודמן (84 דקות, ארה"ב 2000)
 
Eye Weekly: בולשיט - לוקה הן מבחינת הסגנון והן מבחינת התובנות של הגיבור וחבריו. הקהל כולו לא מצליח להשתכנע שהזיווג בין סיד לדקס מוצלח, וההרגשה היא שסיד יכולה הייתה להשיג משהו יותר טוב.

Showbiz Data: צוות שחקנים מנצח, תסריט חכם וסיפור שנון. בזכות תעשיית הסרטים העצמאיים, אנחנו סופסוף מודעים לאנשים שמנים בתפקיד רומנטי ראשי ולא בתפקיד הליצן השכונתי.

Entertainment Weekly: סרט הבוחן באהבה את האופן בו אנשים מדברים (בקצב מהיר ויורה שנינויות), שמתייחס לדמויותיו בהומור, ומעל לכל - בפרופורציה. זהו בעצם מחקר זעיר ואופטימי על טבע האדם ועל בחור שמן , שבניגוד לכל הסיכויים מצליח להשיג כל בחורה שהוא רוצה. הציון: תשע.
 

פיינל פנטסי

רגע, מה זה הרעש הזה? פיינל פנטסי
 רגע, מה זה הרעש הזה? פיינל פנטסי   
Final Fantasy

השנה היא 2065. חייזרים פולשים לכדור הארץ ומשתלטים עליו באכזריות קטלנית, תוך שהם משמידים את רוב אוכלוסיית הכוכב. דוקטור אקי רוס והמורה שלה, דוקטור סיד (בקולו של דונאלד סאתרלנד) הם שניים מאותן נשמות אנוש מועטות שהצליחו לשרוד. יחד, הם מנסים להפיל את החייזרים ולקבל חזרה את עצמאותם, על ידי פיתוח תוכנית מהפכנית. לעזרתם בא גרי אדוארדס (בקולו של אלק בולדווין), שיחד עם אקי מנסה למצוא את האנשים הבודדים ששרדו, כדי להתאגד למתקפת נגד. הסרט עשוי בשיטת אנימציה דיגיטלית והוא עיבוד למשחק מחשב בעל אותו שם.

במאי: הירונובו סקאנוצ`י (105 דקות, ארה"ב 2001)
 
Eye Weekly: הסרט לוקח את תפניות העלילה שלו מהרבה סרטים אחרים, כך שבמהלך הצפייה נראות חלק מההתרחשויות מוכרות. כמו כן, יש כמה פגמים מעצבנים באנימציה - הדמות היחידה שנראית בעלת חיים היא אקי, וגם אז רק באזור העיניים והשיער. דמויות הגברים נראות כמו בובת ברבי זכרית, ללא שום הבעה.

Showbiz Data: בעוד הסרט עצמו הוא בעל משמעות, הדמויות אינן אנושיות מספיק כדי לגרום לנו להשקיע בו מחשבה מעבר להתעמקות בפעלולי המחשב שבו. מראה הדמויות מתנשקות מרגש בערך כמו לראות שתי בובות מתנשקות בחלון ראווה.

Entertainment Weekly: הישג טכנולוגי מעורר השתאות ופורץ דרך מבחינת שיתוף הפעולה שבין משחקי מחשב דיגיטליים ותעשיית הקולנוע. צעד ראשון באמנות קולנועית עתידנית. הסיפור אולי לא מדהים, אבל הדימויים המרהיבים מפצים על כך. הציון: שמונה וחצי.
 

בשבועות הקודמים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by